Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δουλεία διόδου


SAKI

Recommended Posts

Συναδελφοι καλησπερα.

Ηθελα να μαθω αν ισχυει η δουλεια διοδου σημερα ή εχει καταργηθει με καποια αποφαση.
Δε μιλω για υφισταμενες, αλλα για νεα δουλεια διοδου μεσω συμβολαιογραφου εφοσον υπαρχει συμφωνια με το γειτονα.
Σε σχετικα θεματα στο φορουμ μας, διαβασα για την καταργηση της,χωρις να ειμαι σιγουρος αν καταλαβα καλα.

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Ως ορισμός αλλά και ως εφαρμογή η δουλεία διόδου υφίσταται.

Πρόσεξε όμως, δεν σου δίνει οικοδομησιμότητα. Δηλ. αν το ακίνητό σου είναι σε οικισμό που απαιτείται πρόσωπο σε δημόσιο χώρο (πλατεία-δρόμος κτλ) και εσύ θες να δημιουργήσεις δουλεία διόδου μέσω του γείτονα για να οικοδομήσεις το οικόπεδο γιατί δεν έχεις το παραπάνω πρόσωπο, αυτό ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.

Η έκταση της δουλείας διόδου παραμένει στην ιδιοκτησία αυτού που βαρύνεται οπότε ακόμη και αν σε αφήνει να περνάς εσυ δεν μπορείς να χτίσεις.

Link to comment
Share on other sites

ειναι εκτος οικισμου Βαρναβα,εκτος σχεδιου με δασαρχειο τακτοποιημενο.

Ο μπροστινος μου εχει προσβαση σε δρομο κοινοτικο επισημο.

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Λόγω του οτι δεν γνωρίζω την περιοχή και για να μη σου λέω τα γενικά καλό είναι να σε συμβουλεύσει ένας συνάδελφος της περιοχής.

Αν απλώς ζητάς δουλεία διόδου μόνο κια μόνο για να έχεις πρόσβαση στο κτήμα σου αυτό είναι απλό και εφόσον συμφωνεί και ο γείτονάς σου το ορίζεται συμβολαιογραφικά. Πάλι θα χρειαστείς όμως ένα τοπογραφικό στο οποίο να ορίζεται η δουλεία.

Αν σκέφτεσαι κάτι άλλο ακολούθα την πρώτη συμβουλή.

Link to comment
Share on other sites

Δουλεία σε εκτός σχεδίου μπορείς να συστήσεις εφ΄όσον στερείσαι πρόσβασης.

Χρειάζεται συμβολαιογράφος και μηχανικός για νέο σχέδιο.

 

Σου διευκρινίζω όμως και εγώ όπως οι προηγούμενοι ότι

 

α. Η δουλεία δεν είναι ιδιοκτησία σου

β. Δεν θεωρείται πρόσωπο του γηπέδου σου σε δρόμο .

Link to comment
Share on other sites

@SAKI

Συμπληρωματικά αναφέρω ότι για το θέμα αυτό έχω συντάξει και αναρτήσει ΕΔΩ ένα σχετικό κείμενο, στο οποίο πιστεύω ότι θα βρεις απαντήσεις στα ερωτήματά σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μία ερώτηση και από εμένα στο θέμα...έστω ότι έχουμε οικόπεδο εντός σχεδίου πλέον, 200 τ.μ., χωρίς πρόσωπο σε δρόμο και μπορστά του υπάρχει οικόπεδο επίσης 200 τ.μ. με το απαιτούμενο πρόσωπο στο δρόμο.

 

Δημιουργείται δουλεία διόδου 2.50 μ. για να περνάει το πίσω οικόπεδο από και προς το δρόμο. Υπάρχει τρόπος να χτίσει το πίσω οικόπεδο, έστω και αν δεν έχει πρόσωπο στο δρόμο??

Link to comment
Share on other sites

Πριν αρχίσεις να σκέφτεσαι για δουλεία διόδου σήμερα, πρέπει να εξετάσεις πώς προέκυψε το τυφλό οικόπεδο και, βασικά, εάν προέρχεται από υπαίτια κατάτμηση. Επειδή οι δυνατότητες αξιοποίησης ενός τυφλού οικοπέδου είναι περιορισμένες, σύμφωνα με την ισχύουσα πολεοδομική νομοθεσία, νομίζω ότι είναι καλλίτερο να συνεργαστείς με ένα έμπειρο τοπογράφο της περιοχής σου, για να βρείτε τη βέλτιστη λύση στο συγκεκριμένο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το τυφλό οικόπεδο προέκυψε από κατάτμηση μεγαλύτερου οικοπέδου 600 τ.μ. σε 3 ίσα των 200 τ.μ. Αυτό που με ενδιαφέρει στην παρούσα φάση είναι το μεσαίο εκ των τριών. Το ίδιο θέμα θα έχει και το τρίτο κατά σειρά οικόπεδο. Επειδή νομίζω πως δεν υπάρχει η δυνατότητα έκδοσης άδειας δόμησης σε τέτοιο οικόπεδο, γι αυτό και ρώτησα για μια πρώτη γρήγορη απάντηση από εδώ. Εννοείται πως θα ψαχτεί το θέμα πολύ όταν έρθει εκείνη η στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Εάν η κατάτμηση (κατάτμηση=συμβ/φική πράξη και όχι σχεδιασμός σε ένα τοπογραφικό) έγινε μετά την ένταξη σε ΣΠ, τότε είναι υπαίτια και δεν μπορεί να εφαρμοστεί η δουλεία διόδου. Πέραν τούτου, έχει σημασία εάν δομήθηκαν τα όμορα οικόπεδα αλλά και εκείνο από τα τρία που έχει πρόσωπο. Το θέμα δεν αντιμετωπίζεται μέσω internet.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.