Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Έχεις δίκιο και ζητώ συγνώμη που καθυστέρησα να διαβάσω τους κανόνες συμμετοχής.Σε ευχαριστώ για την απάντηση.Με την απάντηση σου καταλαβαίνω οτι ο νομοθέτης δίνει το δικαίωμα σε κάθε ενδιάμεσο να ορίσει το γήπεδο του.Θα ανατρέξω να βρω το συμβόλαιο του Δ (αυτός είμαι εγώ),δεν πιστεύω όμως να γράφει τίποτα σχετικό πέρα από την δυνατότητα δουλείας διόδου.

Μου γεννιέται όμως και ένα άλλο ερώτημα,η δουλεία διόδου έχει οριστεί 3 μέτρα,μπορεί κάποιος από τους Α,Β,Γ να την μικρύνει με όχι σταθερά αντικείμενα,πχ ξύλα για το τζάκι (για χρονικό διάστημα 5-6 μηνών) ώστε να δυσχεραίνει την πρόσβαση ή τα 3 μέτρα θα πρέπει να μένουν  σε όλο το μήκος καθαρά 365 μέρες τον χρόνο;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο και ζητώ συγνώμη που καθυστέρησα να διαβάσω τους κανόνες συμμετοχής.Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Με την απάντηση σου καταλαβαίνω οτι ο νομοθέτης δίνει το δικαίωμα σε κάθε ενδιάμεσο να ορίσει το γήπεδο του

 

[δεν αντιλαμβανομαι τι εννοεις, οταν λες να "ορισει"......προφανως κατι αντιληφθηκες λαθος...]

 

.Θα ανατρέξω να βρω το συμβόλαιο του Δ (αυτός είμαι εγώ),δεν πιστεύω όμως να γράφει τίποτα σχετικό πέρα από την δυνατότητα δουλείας διόδου.

Μου γεννιέται όμως και ένα άλλο ερώτημα,η δουλεία διόδου έχει οριστεί 3 μέτρα,μπορεί κάποιος από τους Α,Β,Γ να την μικρύνει με όχι σταθερά αντικείμενα,πχ ξύλα για το τζάκι (για χρονικό διάστημα 5-6 μηνών) ώστε να δυσχεραίνει την πρόσβαση ή τα 3 μέτρα θα πρέπει να μένουν  σε όλο το μήκος καθαρά 365 μέρες τον χρόνο;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.

 

προκειται για δουλεία "διελευσης"... ό,τι αλλο συμβαινει...καλυτερα να  το συζητησεις με τον δικηγορο σου..

θα δει το συμβολαιο σου  και ισως και προγενεστερα.....

καλη συνέχεια

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σε όλους! Έχω ένα αγροτεμάχιο περίπου 3,5 στρ. Στο συμβόλαιο φαίνεται πάνω από 4στρ. αλλά έχει γίνει διάνοιξη δρόμου για την εξυπηρέτηση του γείτονα, χωρίς όμως δουλεία διόδου οπότε πλέον στο κτηματολόγιο φαίνεται 3,5στρ. Μπορούμε να κάνουμε τώρα συμβόλαιο για δουλεία διόδου ώστε το αγροτεμάχιο να είναι οικοδομήσιμο; 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τόσα χρόνια ο γείτονας είχε άτυπα δεχτεί δουλεία διόδου για το γειτονικό ακίνητο, την επιφάνεια της οποίας δεν συμπεριέλαβε στην εδαφική του έκταση?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι! Του επέτρεψε και του επιτρέπει ακόμα να διέρχεται από το ακίνητό του αλλά τώρα θέλει να το πουλήσει και μη οικοδομήσιμο είναι λίγο δύσκολο να πουληθεί... 

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι γιατί στο κτηματολόγιο δήλωσε 3.5 στρέμματα και δεν συμπεριέλαβε το τμήμα της δουλείας, το οποίο από τα γραφόμενα σου, διαφαίνεται να είναι 500 τ.μ. Το τμήμα της δουλείας συμπεριλαμβάνεται στην εδαφική έκταση του ακινήτου και στην αρτιότητά του, απλά στο τμήμα αυτό, ο κύριος του δουλεύοντος ακινήτου έχει κάποιους περιορισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δηλώθηκε εσφαλμένα δεν τον γνωρίζω. Αυτά που γνωρίζω από τα λεγόμενα του είναι πως το τμήμα του δρόμου ήταν στο ακίνητό του και το παραχώρησε στον γείτονα χωρίς να μπούνε στην διαδικασία της δουλείας διόδου. Και θέλει να την κάνει τώρα, χωρίς όμως να ξέρω αν όντως μπορούμε να διορθώσουμε μια τέτοια κατάσταση. Πες πως παω και κάνω καινούριο τοπογραφικό που περιλαμβάνει και τον δρόμο μαζί. Στο κτηματολόγιο όμως υπάρχει ένας δρόμος που συνορεύει με το εν λόγω ακίνητο. Με κάποιον τρόπο θα πρέπει να τον εξαφανίσω και μετά να πάω να τον ξανά εμφανίσω ως δουλεία διόδου.

Link to comment
Share on other sites

έχουμε ανακολουθία ανάμεσα στον τίτλο και στην καταχώρηση του κτηματολογίου. Το συμβόλαιο κτήσης του αναφέρει λες 4.000 και το απόσπασμα κτηματολογικού διαγράμματος 3.500. Θέλει διερεύνηση.

Για συζήτησε το με τον προϊστάμενο του κτηματολογικού γραφείου μήπως μπορεί να γίνει η μεταβολή.

Επίσης, μια καλή ιδέα είναι να γίνει έλεγχος τίτλων και των δυο (μάλλον φαίνεται από τις εγγραπτέες πράξεις) για να διαπιστώσεις μήπως  ο δικός σου πελάτης παραχώρησε συμβολαιογραφικά εδαφική έκταση και τώρα το παίζει ανήξερος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.