Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πέφτει ο ΔΔΕ


bound

Recommended Posts

Μιχαλης:

Κανονικα το ανιχνευεις με δοκιμη μονωσης μεταξυ φασης-γης και φασης-ουδετερου. Αλλα επειδη το προβλημα σου μαλλον ειναι δυναμικο και προερχεται απο περιστασιακες διαρροες μαλλον ειναι δυσκολο.

 

Με προτεραιοτητα θα κοιταγα ολες τις αντλιες θερμοτητας (κλιματισμο, ψυγειο) και μετα ολες τις συσκευες που να ειναι εκτεθειμενες με καποιο τροπο σε υγρασια.

 

Μια εναλλακτικη μεθοδο που εκανα καποτε σε μια διαολεμενη περιπτωση ηταν να εγκαταστησω δυο διαροης και στον δευτερο εβαζα ενα ενα τα κυκλωματα μεχρι να το εντοπισω (το ψυγειο)...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε παλιότερο σπίτι που έμενα έπεφτε συνέχεια ο ΔΔΕ. Στην αρχή νόμιζα πως υπήρχε διαρροή, σε κάποια φάση έπεφτε ακόμα και με τις ασφάλειες κατεβασμένες, οπότε τον άλλαξα με νέο. Δεν ξαναέπεσε. :!:

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που έχω να προτείνω είναι το εξής: Ξαναδιάβασε τις απαντήσεις που έλαβες σε αυτό το forum, ξαναδιάβασε τις απαντήσεις που έλαβες στο "αρχικό" forum (βασικά είναι οι ίδιες) και μετά αναρωτήσου για ποιους δύο λόγους πέφτει ένας ΔΔΕ!

 

Και οι δύο λόγοι, και στην περίπτωσή σου, είναι στο μήνυμα 5 & στο μήνυμα 6! Μάλιστα σε αυτό το forum παρέλειψες να αναφέρεις κάτι για ψυγεία και πλυντήρια που έλεγες στο άλλο.

 

Δυστυχώς, έπεσες στην κ@λ@περίπτωση που η αιτία δεν ανιχνεύεται εύκολα, εκτός και εάν έχει πρόβλημα ο ΔΔΕ και την γλιτώσεις εύκολα.

 

Σε όσα fora και να ρωτήσεις τις ίδιες απαντήσεις θα λάβεις. Κανείς, από χιλιόμετρα μακριά και χωρίς να είναι παρών στην εγκατάσταση, δεν θα σου πει ποιο συγκεκριμένο κύκλωμα την κάνει την ζημιά!

Link to comment
Share on other sites

Σε παλιότερο σπίτι που έμενα έπεφτε συνέχεια ο ΔΔΕ. Στην αρχή νόμιζα πως υπήρχε διαρροή, σε κάποια φάση έπεφτε ακόμα και με τις ασφάλειες κατεβασμένες, οπότε τον άλλαξα με νέο. Δεν ξαναέπεσε. :!:

 

Ο ΔΔΕ πέφτει και με κατεβασμένες ασφάλειες.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που έχω να προτείνω είναι το εξής: Ξαναδιάβασε τις απαντήσεις που έλαβες σε αυτό το forum, ξαναδιάβασε τις απαντήσεις που έλαβες στο "αρχικό" forum (βασικά είναι οι ίδιες) και μετά αναρωτήσου για ποιους δύο λόγους πέφτει ένας ΔΔΕ!

 

Και οι δύο λόγοι, και στην περίπτωσή σου, είναι στο μήνυμα 5 & στο μήνυμα 6! Μάλιστα σε αυτό το forum παρέλειψες να αναφέρεις κάτι για ψυγεία και πλυντήρια που έλεγες στο άλλο.

 

Δυστυχώς, έπεσες στην κ@λ@περίπτωση που η αιτία δεν ανιχνεύεται εύκολα, εκτός και εάν έχει πρόβλημα ο ΔΔΕ και την γλιτώσεις εύκολα.

 

Σε όσα fora και να ρωτήσεις τις ίδιες απαντήσεις θα λάβεις. Κανείς, από χιλιόμετρα μακριά και χωρίς να είναι παρών στην εγκατάσταση, δεν θα σου πει ποιο συγκεκριμένο κύκλωμα την κάνει την ζημιά!

 

 

 

Φιλε μου εχεις δικιο αμελεια μου να μην διευκρινισω τις λεπτομεριες που εδωσα στο αλλο forum.Τελικα βρηκα την λυση.Ετυχε να ανοιξω την πριζα οπου ειχα τον καταψυχτη και παρατηρησα οτι Η ΓΕΙΩΣΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΗ (ελεος δηλαδη αυτος που τα εφτιαξε ηταν τσοπανης η ηλεκτρολογος, μαλλον το πρωτο πιστευω) και εδω και δυο μερες δεν εχει πεσει ο ΔΔΕ και το δοκιμαστικο δεν αναβει ειτε δουλευει το μοτερ ειτε οχι (χωρις την γειωση αναβε οταν δεν λειτουργουσε το μοτερ και δεν αναβε οταν σταματαγε το μοτερ).Εμενα η απορια μου ειναι εδω και δυο χρονια που δουλευε χωρις γειωση (και δεν το ξεραμε κιολας) γιατι δεν ειχαμε προβληματα με τον ΔΔΕ και ξαφνικα αρχισε να εχει προβληματα και μολις συνδεσα την γειωση λειτουργει μια χαρα???Τι μπορει να φταιει??

Ευχαριστω πολυ!!!

 

edit: Φιλε vampiris παραθετω τα μηνυματα μου σε παραπανω απο ενα forum για το λογο οτι υπαρχουν ατομα τα οποια εχουν καποια εμπειρια την οποια εχω δεν εχω διοτι ειμαι φοιτητης και θα με βοηθησουν να αποκτησω..

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί ο Μπιτζιώνης στο "Σύγχρονες Ηλεκτρικές Εγκαταστάσεις" γράφει στην σελίδα 28 ότι ο ΔΔΕ ελέγχεται με το ειδικό κομβίο (μπουτόν) για την καλή λειτουργία του κάθε μήνα;

Θα φωνάζουμε συνεχώς τον ηλεκτρολόγο για να ελέγχει την εγκατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

ο σκοπός του κομβίου δοκιμαστικής διαρροής είναι ο χρήστης της εγκατάστασης να ελέγχει την λειτουργία του ΔΔΕ, δεν χρειάζεται να καλείς ηλεκτρολόγο κάθε μήνα να σου πατά το κουμπι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί ο Μπιτζιώνης στο "Σύγχρονες Ηλεκτρικές Εγκαταστάσεις" γράφει στην σελίδα 28 ότι ο ΔΔΕ ελέγχεται με το ειδικό κομβίο (μπουτόν) για την καλή λειτουργία του κάθε μήνα;

Θα φωνάζουμε συνεχώς τον ηλεκτρολόγο για να ελέγχει την εγκατάσταση;

 

κάθε έξι μήνες πρέπει να τον ελέγχουμε... αν δεν κάνω λάθος, κάπου είχα διαβάσει ότι το πάτημα του test είναι και μία κάποια μορφή συντήρησης (βοηθά στο να μην έχει κολλήσει από την αχρηστία)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ήθελα να επισημάνω, στο μήνυμα που διεγράφη, είναι ότι δεν μπορείς να "πετάς" από το ένα forum στο άλλο, να ανοίγεις το ίδιο ακριβώς θέμα και να μην δίνεις όλα τα στοιχεία! Αυτό οδηγεί σε έναν κύκλο όπου δίνονται πάλι οι ίδιες απαντήσεις και κάποια στιγμή που κάποιος, στο "νέο" forum, θα ρωτήσει για ψυγεία και πλυντήρια τότε θα έρθουν τα υπόλοιπα στοιχεία... Θα μπορούσες να πεις ότι ρώτησες και αλλού, σου είπαν αυτά και εκείνα, έφτασες μέχρι ένα σημείο, κ.τ.λ. και ότι θέλεις μια δεύτερη γνώμη.

 

Από και πέρα δεν δίνω ποτέ απαντήσεις σε ερώτημα του στυλ "γιατί πέφτει ο ΔΔΕ?"! Γιατί αυτή είναι η δουλειά του βρε μ@λ@κ@! Πόσο μυαλό θέλει για να το καταλάβεις;! Το περίεργο θα ήταν να μην έπεφτε ποτέ...

 

Δύο λόγοι υπάρχουν: 1) Ή το μηχάνημα τα έπαιξε, 2) Ή ανιχνεύει κάποια διαρροή! Το ότι δεν πέφτει συνέχεια έχει να κάνει με κάποιο μηχάνημα που δουλεύει κάποιες συγκεκριμένες ώρες, που είναι εκτεθειμένο σε υγρασία και χίλιους δυο άλλους λόγους και αιτίες. Τι να σου κάνω εγώ από την Θεσσαλονίκη και ο άλλος από την Ρόδο;!

 

Παρατήρησε πέντε πράγματα, έλεγξε άλλα πέντε, βγάλε δυο-τρεις συσκευές από την πρίζα που θεωρείς υπεύθυνες για το φαινόμενο, κάνε κάτι!

 

 

Δεν μπορεί να συνεχιστεί έτσι η κατάσταση. Αν έχεις να συνεισφέρεις κάπου, καλώς. Η συνεχής κριτική και οι προσβολές δεν είναι επιθυμητές.

miltos

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλησπέρα,ο ιδιοκτήτης μιας οικίας αγόρασε 4 πάνελ θέρμανσης 920 βάτ το καθένα.έχει βάλει 3 στο σαλόνι και 1 στο δωμάτιο.όταν τα ανάβει μετά απο ώρα του ρίχνει το ρελέ,άνοιξα τον πίνακα και είδα οτι και οι πρίζες του σαλονιού και του δωματίου είναι σε μια ασφάλεια 16 αμπέρ οπότε πήρα μια ακόμα 16άρα κ χώρισα τα κυκλώματα(η μια πρίζα του σαλονιού είναι στο κύκλωμα του δωματίου),άρα είναι μοιρασμένα σε 2 και 2 αλλά πάλι το ρίχνει.έχετε καμιά λύση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.