Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βάθος έδρασης δομ.στοιχείου σε επαφη με το έδαφος


lasi

Recommended Posts

Έχω μπερδευτεί με την εισαγωγή στο tab "σε επαφή με το έδαφος" Αναφέρει το Κ.Βάθος(m) Εισάγεται το βάθος έδρασης (απόλυτη τιμή) μέσα στο έδαφος του κάτω τμήματος του δομικού στοιχείου και το Α.Βάθος (m)Εισάγεται το βάθος έδρασης (απόλυτη τιμή) μέσα στο έδαφος από το οποίο ξεκινάει το κατακόρυφο δομικό στοιχείο.

Σε τοίχο 2.80 που εξέχει από το έδαφος 0.80 τι πρέπει να εισάγω; K.=2.80 και A.=2.00;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν και όχι σύγουρος, αφού δεν έχω βγαλει ούτε ένα ΠΕΑ, εγώ θα έλεγα Κ=2.00 και Α=0. Δηλαδή το έδαφος ξεκινά έδραση απο 0 (m) και το βάθος έδρασης του εδάφους ειναι 2 (m).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Για να μην ανοιξω αλλο topic θα αναβιωσω αυτο για να ρωτησω κατι σχετικο

 

Οταν εχουμε μελετη οριζοντιου ιδιοκτησιας με υπογειο το οποιο ειναι εξ ολοκληρου στο εδαφος και πρεπει να εισαγουμε δεδομενα στο προγραμμα για τα κατακορυφα και τα οριζοντια δομικα στοιχεια, τι βαθη βαζουμε?

Στα κατακορυφα δομικα στοιχεια το 0 ειναι το φυσικο μας εδαφος και ανω βαθος και το κατω βαθος ειναι το 3 φερ ειπειν, αν εχουμε τριμετρο τοιχο?

Και αντιστοιχα για την πλακα δαπεδου εδραζομενης επι εδαφους, το κατω βαθος ειναι το 3?

 

Η μηπως 0 ειναι η πλακα μας μεσα στο εδαφος και το ανω βαθος κατακορυφων ειναι το 3?

Μεχρι στιγμης ετσι αντιμετωπιζα τις οποιες περιπτωσεις μου τυχαινανε, διοτι το helpdesk του προγραμματος ανεφερε οτι για πλακες δαπεδου εδραζομενες επι εδαφους παιρνουμε βαθος μηδεν

Οποτε θεωρουσα το κατω βαθος στο οποιο εδραζοταν η πλακα ισο με το μηδεν και το ανω βαθος ισο με το υψος του δομικου μου στοιχειου

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι έχεις το σχήμα 3.32 της 1ης ΤΟΤΕΕ και z1=z2=3m. Για την πλάκα εντός εδάφους το Κ βάθος θα είναι 3m. Το πεδίο για το Α βάθος θα είναι ανενεργό.

Κάνοντας την ίδια θεώρηση για τα z1 και z2, ένας τοίχος θα έχει: Κ βάθος=3m και Α βάθος=0m.

Αν είχες και δεύτερο υπόγειο (σχήμα 3.3 της 1ης ΤΟΤΕΕ) που ξεκίναγε, ας πούμε από τα -3m και έφτανε ως τα -6m, τότε ο τοίχος αυτούς του δεύτερου υπογείου θα είχε: Κ βάθος=6m (θα ήταν το z2 του σχήματος 3.3) και Α βάθος=3m (θα ήταν το z1 του σχήματος 3.3). Η πλάκα θα είχε: Κ βάθος=6m και το πεδίο για το Α βάθος θα ήταν ανενεργό.

Για πλάκα επί εδάφους, θα είχες: Κ βάθος=0m, το πεδίο για το Α βάθος θα ήταν ανενεργό.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα.... Σε ευχαριστω πολυ

Εντελως αναποδα τα εκανα ως τωρα, οσα εκανα

Και οι διαφορες δυστυχως ειναι χαωδεις...

 

Πανε για ανακληση 3 μεσα σε 1 μηνα....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ξαναρωταω στο παρον τοπικ, για να μην ανοιγω αλλο.

 

Οταν εχω πλακα ημιυπογειου το οποιο απο τις 3 εκ των 4 πλευρων του ειναι ξεμπαζωμενο και μονο απο τη μια εχει χωματα σε υψος 2μ περιπου, τι βαθος εδρασης βαζω στην πλακα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, στην αδεια ειναι υπογειος βοηθητικος χωρος

Στην πραξη διαμερισμα, περιεργο ε?

 

Προβλεφτηκε να ειναι περιπου 2μ μεσα στο εδαφος, καθοτι ημιυπογειο αλλα απο τις 3 πλευρες ξεμπαζωθηκε και η πλακα εδραζεται στο εδαφος (για την ακριβεια η ανω ινα της πλακας ειναι στο ιδιο υψος με το διαμορφωμενο εδαφος)

Η αλλη πλευρα, η 4η εχει την εισοδο της μεζονετας στους αλλους 2 οροφους και το επιπεδο κρατηθηκε οπως στην αδεια

 

Σκεφτομαι το βαθος εδρασης να το θεωρησω 2/4=0,5μ, ισοσταθμισμενο και στις 4 πλευρες δηλαδη

 

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, π.χ. πλάκα με διαστάσεις 10m x 15m όπου οι τρεις πλευρές τις (15+10+15) βρίσκονται σε βάθος 20cm (πάχος πλάκας επειδή λες πως η άνω ίνα της πλάκας είναι στην ίδια στάθμη με το τελικά διαμορφωμένο έδαφος) από την περιμετρικά τελική διαμορφωμένη στάθμη εδάφους και η τρίτη πλευρά (μήκους 10m) βρίσκεται σε βάθος 1,80m+0,20m=2,00m.

Υπολογισμός μέσου βάθους έδρασης της πλάκας, δες το excelακι που ανεβάζω και το παράδειγμα ΜΕΑ της 6οροφης του ΤΕΕ.

 

Πλάκα εντός εδάφους.xlsx

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.