Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέο έντυπο για την πληρωμή κρατήσεων ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ στην Εθνική Τράπεζα


ilias

Recommended Posts

Αυτά τα "παλιά" περί αμοιβής 1000 + ΦΠΑ, αλλά θέλω και 100 για ΦΕΜ και 50 για ΤΣΜΕΔΕ, άρα πληρώνεις 1380€ και παίρνεις απόδειξη για 1230€ πρέπει να σταματήσουν.

ΟΛΕΣ οι κρατήσεις ΠΡΕΠΕΙ να είναι ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ. Από κει και πέρα, πες του και 10.000€.

 

Έτσι όπως διαμορφώνεται το νέο φορολογικό, όχι μόνο δεν θα σταματήσουν αλλά θα ενταθούν αυτές οι πρακτικές....

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δε θα έπρεπε να συζητάμε δημόσια το τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια συνάδελφοι...

Εδώ ΔΙΑΦΩΝΩ !!!

 

ΑΥΤΑ ΠΡΕΠΕΙ να λέγονται δημόσια, διότι ΕΤΣΙ θα ξέρει ο πελάτης ποιος μηχανικός του μιλάει ΣΤΑΡΑΤΑ και ΝΤΟΜΠΡΑ και ποιος μηχανικός θα του τη "φέρει" στο τέλος ζητώντας τα "επιπλέον" που λέγαμε.

 

Επίσης, χωρίς καμία προσωπική επίθεση :), μόνο κάποιος που "φοβάται" δεν θέλει να λέγονται αυτά δημόσια!!!

 

ΥΓ: Δλδ εγώ μ@λ@κ@ς είμαι που λέω ότι θέλω 1230€ και τέλος? Μάλιστα, δεν λέω καν 1000+ΦΠΑ, αλλά κατευθείαν 1230€.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε. Σε βρίσκω σωστό, ΕΑΝ όλοι οι υπόλοιποι κάναν το ίδιο.

 

Απο τη στιγμή που ΔΕΝ γίνεται, πραγματικά ο καθένας μας δε μπορεί να κάνει τον ήρωα.

 

Να δώσω ένα παράδειγμα. Οταν ξεκίνησε ο 4014 διαμορφώθηκε η πιάτσα μας για τις βεβαιώσεις αδόμητων περίπου 150+ΦΠΑ. ΟΚ στην αρχή είχε δουλειά...περνώντας ο καιρός (επειδή ζούμε σε μικρή κοινωνία) άρχισα να ακούω "ο τάδε είναι ακριβός" - εγώ δηλαδή με τα 150+ΦΠΑ=184.5ευρώ-, "ο τάδε τα κάνει με 130".

Και έτσι χάνω κόσμο και κοσμάκη. Μένω με μια βεβαίωση στη χάση και στη φέξη.

Και εξηγώ: εγώ με 150+ΦΠΑ έβαζα στη τσέπη μου 184.5 - 34.5 (ΦΠΑ) - 39 (Φορος 26%) = 111ε. , ο πελάτης πληρωνε 184.5ε και έπαιρνε την απόδειξη του.

Ο Χ, παίρνει 130ε, κόβει απόδειξη 40+ΦΠΑ. Βάζει στη τσέπη 130 - 9.2 (ΦΠΑ του 40) - 10.4 (Φορος 26% του 40) = 110.4ε.

 

Ετσι 9/10 πελάτες τους ενδιαφέρει ΠΟΣΟ θα πληρώσουν. Στο καφενείο θα συζητήσουν οτι ο ενας θελει 185 και ο αλλος 130. Δε θα συζητήσουν ΚΑΝ αν ο ένας κοβει απόδειξη ο άλλος δε κόβει και συναφή.

 

Ακούγομαι πεζός, γραφικός, αλλά έτσι είναι...

 

Εξάλλου, όποιος βλέπει τις αδειες δομησης που αναρτώνται στη διάυγεια, ας ρίξει μια ματιά κατω στις αμοιβές...Τοπογραφικα με 200ε, ΟΑ διόροφης με υπόγειο με 2000ε και πάει λέγοντας...

 

Νιάου νιάου στα κεραμίδια.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Όλα πρέπει να βγαίνουν στην φόρα.

Και αυτό που είπε ο architect_duth και αυτό που λες εσύ Kane.

Απλά αυτό που κάνει ο architect_duth και εσύ kane, είναι το σωστό.

Και εγώ λέω θέλω τόσα και κόβω την απόδειξη για αυτά τα χρήματα._

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε καλά κάνουμε όντως, γιατί έτσι ΠΡΕΠΕΙ, αλλά... να δω τι θα συζητάμε μετά την φορολογική δήλωση που έρχεται με το 26% !!!  :shock:

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλημέρα σε όλους.

Ήρθε η στιγμή  :smile: να χρησιμοποιήσω κι εγώ το έντυπο.

Κατέβασα ένα Excel που κυκλοφορεί, αλλά έχει διαφορετικό αρ. πελάτη. 

Πέρασα το 931κλπ κλπ

 

Το "έργο" αφορά Άδεια εγκατάστασης.

Οι εισφορές μου πάνε με τον 12, σωστά;

Του Ιδιοκτήτη;

 

Τα links στην πρώτη σελίδα δε (μου) ανοίγουν.

Οδηγίες που μπορώ να βρω;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το έντυπο είναι άχρηστο, ο υπάλληλος της τραπεζας θέλει μονο τη νόμιμη αμοιβή για να σου βγάλει τις κρατήσεις και τα διπλότυπα.

Εγώ προσωπικά το τυπώνω για δική μου και μόνο πληροφόρηση και συρράπτω το διπλότυπο πάνω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα , μια ερώτηση και εγώ σχετικά με τη συμπλήρωση.

Όπως συμπέρανα από τα παραπάνω, στις τακτοποιήσεις συμπληρώνουμε το ποσό προυπολογιζόμενου έργου? (βάζουμε την νόμιμη αμοιβή σωστά?)
Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τη Νομικη Αμοιβη συμπληρωνεις και υπολογιζεις κρατησεις βασει του Κωδ 12.

(μην ξεχασεις και το 2.4% χαρτοσημο).

Αν πας στην Εθνικη, υπολογιζουν αυτοι τις κρατησεις απο το ποσο της Νομιμης Αμοιβης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.