Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νέο έντυπο για την πληρωμή κρατήσεων ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ στην Εθνική Τράπεζα


ilias

Recommended Posts

Νέα ενημέρωση.Θέλουν οπωσδήποτε το νέο έντυπο γιατί λέει σύμφωνα με τη δική τους εγκύκλιο (που δεν την είχαν διαβάσει όλοι οι υπάλληλοι εγκαίρως και δεν ήξεραν ) πρέπει να κρατάνε το συμπληρωμένο έντυπο στα παραστατικά τους.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θέλουν δύο νέα έντυπα; Αφού το έντυπο λέει επάνω "2. Μετά την ολοκλήρωση της συναλλαγής, ο ταμίας της Τράπεζας, πρέπει να σας επιστρέψει το παρόν έντυπο μαζί με 2 αντίγραφα του γραμμ. Είσπραξης."

Link to comment
Share on other sites

Εγω σημερα πηγα με το παλιο εντυπο..

Μου ειπαν οτι καταργηθηκε..

Περασε τα ποσα οπως τα ειχα γραψει..

Μου εκοψε το κλασσικο γραμματειο καταθεσης το οποιο χαμηλα εγραφε αναλυση ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ και χαρτοσημο..

ΔΕΝ κρατησαν κανενα εντυπο..

Απλα μου εδωσε μερικα απο τα καινουρια να τα εχω..

Μου ειπε οτι απλα τα συμπληρωνω για να ξερουν τα ποσα και να κοψουν το γραμματειο...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι, βλέπω πως στις οδηγίες αναφέρει πως το χαρτόσημο υπολογίζεται αυτόματα. Στα έτοιμα excellaκια των συναδέλφων, βάζοντας το καθαρή αξία της μελέτης, βγάζει την τιμή για πληρωμή, και με το χαρτόσημο.

Δε νομίζω να υπάρξει κάποιο πρόβλημα,μιας και θα παω τράπεζα σήμερα,αύριο.

 

Εντέλει, πηγαίνουμε μονο με αυτό το έντυπο και με τίποτε άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ μανώλη. Εν τέλει πέρασα απο τη τράπεζα σήμερα και ρώτησα, μου ανέφερε ο υπεύθυνος των ταμείων πως του λέω το ποσό και τα υπολογίζει το σύστημα και απλώς επιβεβαιώνει το έντυπο που προσκομίζω συμπληρωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Από τη διεύθυνση ανάπτυξης μου δώσανε ένα έντυπο με τα απαραίτητα δικαιολογητικά προκειμένου να χορηγηθεί άδεια εγκατάστασης και λειτουργίας Γεωθερμικού Συστήματος.

Ένα απ τα δικαιολογητικά είναι και η απόδειξη κατάθεσης υπέρ ΤΣΜΕΔΕ 1‰ και Ε.Μ.Π. 0.5‰ πάνω στο προϋπολογισμό του μηχανολογικού έργου(κωδικός 11), που από ο,τι κατάλαβα βγαίνει στο όνομα του ιδιοκτήτη. Μου είπανε ότι το ποσό είναι συγκεκριμένο και δεν έχει σχέσει με το ύψος του προϋπολογισμού (3,00+1,50=4,50 ευρώ).

Στην Εθνική Τράπεζα όταν τους πάω το το καινούριο έντυπο είσπραξης πόρων συμπληρωμένο μου λένε ότι το ποσό πληρωμής βγαίνει αυτόματα βάσει προϋπολογισμού από το σύστημα και δεν γίνεται να επέμβει κανείς.

Μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.