Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συνένωση καταστημάτων


penro

Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Πρόκειται να προβώ σε συνένωση καταστημάτων, προκειμένου στη συνέχεια να μπορέσει το ενιαίο να πάρει άδεια λειτουργίας ως super market. Θα απαιτηθεί αποτύπωση αρχιτεκτονικών ολόκληρης της πολυκατοικίας, κατά συνέπεια και αντίστοιχη αμοιβή; Γνωρίζετε μήπως μπορώ να το αποφύγω αυτό και βάσει ποιου άρθρου? Το νέο κατάστημα θα έχει εμβαδόν περίπου 110μ². Γενικα τι μελέτες θα χρειαστούν?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 211
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια ερωτηση στην πολεοδομια σου θα σε εβγαζε απο πολλα ισως και πρεπει. Αυτο το λεω μην βρεθεις σε θεση που ζητησεις λιγα και βαλεις και απο την τσεπη σου...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αν θές δες λίγο και αυτά

 

http://www.michanikos.gr/viewtopic.php?t=3013&highlight=

 

http://www.michanikos.gr/ftopic2927.html

http://www.michanikos.gr/ftopic2874.html

 

μου έχει τύχει συνένωση καταστημάτων υγειονομικού ενδιαφέροντος σε εμπορικό κέντρο, και η μοναδική δουλειά που έκανα με την πολεοδομία ήταν μια αδεια για αλλαγές μικρής κλίμακας, που αφορούσε την καθαίρεση ενός τμήματος της μεσοτοιχίας

 

τώρα αν είναι διαφορετικές οι ιδοκτησίες ίσως χρειαστεί μια τροποποίηση στην ΟΑ.

Εφόσον υπάρχουν τα αρχιτεκτονικά στο φάκελο γιατί να πάρεις αμοιβή αποτύπωσης?

Link to comment
Share on other sites

Αποτύπωση γιατί να κάνεις; Πάρε τα σχέδια από το φάκελο της άδειας της οικοδομής. Εκτός κι αν έχει χαθεί...

Και μια και θα πάρεις σχέδια σύγκρινέ τα και με τη σημερινή κατάσταση. Αρκετά μαγαζιά έχουν μέσα αυθαίρετες κατασκευες (π.χ. πατάρια) και δημιουργείται πρόβλημα, αφού πριν τη χορήγηση άδειας λειτουργίας ΚΥΕ γίνονται αυτοψίες.

Αν τα καταστήματα που θα ενωθούν ανήκουν σε διαφορετικούς ιδιοκτήτες θα πρέπει να γίνει και κάποιο συμβόλαιο μεταξύ τους.

Τώρα για τις μελέτες που θα χρειαστούν εξαρτάται από το πότε εκδόθηκε η άδεια της οικοδομής.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

αγαπητοί συνάδελφοι και μή,

θέλω να βγάλω μία άδεια όπου θα ενώσω δύο διπλανά καταστήματα στην ίδια πολυκατοικία.

Το ένα κατάστημα είναι βιβλιοπωλείο και το άλλο μπουγατσατζήδικο και θέλω να τα ενώσω σε βιβλιοπωλείο.

Εκτός από εσωτερικές διαρυθμίσεις, νομίζετε οτι χρειάζετε και αλλαγή χρήσης?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

υ.γ. υπάρχει περίπτωση να με καλύπτει άδεια εργασιών μικρής κλίμακας?

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση πως μιας και το δεύτερο κατάστημα (όπως και το πρώτο) θεωρείται και είναι εμπορικό κατάστημα και σίγουρα χώρος κυρίας χρήσεως, η συνέννωση επιτρέπεται αλλά με οικ. άδεια (Συνέννωση καταστημάτων με αλλαγή χρήσης του ενός).Και τούτο διότι απαιτείται αλλαγή μελέτης για το 2ο κατάστημα (υδραυλικά, παθητική και ενεργητική πυροπροστασία, θερμομόνωση, κ.λ.π).Εξάλλου, δημιουργείται (ίσως) και απαίτηση χώρου στάθμευσης λόγω αύξησης επιφάνειας του νέου πλέον καταστήματος. Προσοχή επίσης θα ήθελε και σε ότι αφορά στην κατανομή χιλιοστών λόγω συνέννωσης δύο καταστημάτων σε ένα (εάν είναι διαφορετικών ιδιοκτητών)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σε συνένωση δύο καταστημάτων ισογείου μου ζήτησαν τον κανονισμό της πολυκατοικίας γιατί λέει ότι στον κανονισμό θα γράφει ότι επιτρέπεται η συνένωση.

Η αρχική άδεια βγήκε το 1967.Κανονισμός δεν υπάρχει και μου ζήτησαν υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη και υπεύθυνη δήλωση του διαχειριστή!!!??? ότι δεν υπάρχει κανονισμός της πολυκατοικίας.

Δηλαδή αν δε μου τη δώσει ο διαχειριστής δε θα μπορώ να βγάλω την άδεια;

tα καταστήματα ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη και ουσιαστικά πρόκειται να ρίξει τη μεσοτοιχία.

Link to comment
Share on other sites

Ο διαχειριστής είναι υποχρεωμένος να σου δόσει αντίγραφο του κανονισμού της πολυκατοικίας (υπάρχουν πολύ τρόποι γιά να το κάνει) και εν πάσει περιπτώσει, μπορείς να βρείς την σύσταση και τον κανονισμό της πολυκατοικίας, εφ' όσον υπάρχει, από το υποθηκοφυλάκειο. Θα πρέπει όμως να σε προβληματίσει περισσότερο κάτι άλλο. Η πιθανή(?) επέμβαση στις όψεις του κτιρίου κατά την ενοποίηση, γιά την οποία όπως καταλαβαίνεις, υποχρεωτικά θα πρέπει να πάρεις την έγκριση των ενοίκων του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.