Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συνένωση καταστημάτων


penro

Recommended Posts

Ο διαχειριστής είναι υποχρεωμένος να σου δόσει αντίγραφο του κανονισμού της πολυκατοικίας (υπάρχουν πολύ τρόποι γιά να το κάνει) και εν πάσει περιπτώσει, μπορείς να βρείς την σύσταση και τον κανονισμό της πολυκατοικίας, εφ' όσον υπάρχει, από το υποθηκοφυλάκειο. Θα πρέπει όμως να σε προβληματίσει περισσότερο κάτι άλλο. Η πιθανή(?) επέμβαση στις όψεις του κτιρίου κατά την ενοποίηση, γιά την οποία όπως καταλαβαίνεις, υποχρεωτικά θα πρέπει να πάρεις την έγκριση των ενοίκων του κτιρίου.

 

Κανονισμός στην πολυκατοικία δεν υπάρχει γιατί είναι πολύ παλιά.Ακόμη και μερικές νεότερες δεν έχουν.Αυτό που μου ζήτησε είναι υπεύθυνη δήλωση ότι δεν υπάρχει κανονισμός της πολυκατοικίας που να απαγορεύει τη συνένωση γιατί το συμβόλαιο δε το γράφει.

Ερώτηση πόσα συμβόλαια γράφουν ότι τα τάδε καταστήματα του ισογείου μπορούν να ενώθουν κατόπιν εκδόσεως οικοδομικής άδειας;

H μεσοτοιχία θα καθαιρεθεί, οι όψεις δε θα αλλαχτούν.

Ερώτηση αν αλλάξει τα κουφώματα (τη τζαμαρία) κρατώντας τον ίδιο σχεδιασμό χρειάζεται αναθεώρηση της αδείας.Δηλαδή αν τα αντικαταστήσει απλά.

Αν ναι τότε περνάει Ε.Π.Α.Ε.;

xρειάζεται και συνέναιση των υπόλοιπων ενοίκων της πολυκατοικίας;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 211
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα συμβόλαια που πραγματοποιούνται στις μέρες μας πάντα αναγράφουν πως μπορεί να γίνει συνένωση σε οποιαδήποτε οριζόντιες ιδιοκτησίες (με άλλες προυποθέσεις το καθένα).

Link to comment
Share on other sites

Τα συμβόλαια που πραγματοποιούνται στις μέρες μας πάντα αναγράφουν πως μπορεί να γίνει συνένωση σε οποιαδήποτε οριζόντιες ιδιοκτησίες (με άλλες προυποθέσεις το καθένα).

 

Μιλάμε για πολυκατοικία του 1967.

Link to comment
Share on other sites

Κανονισμός στην πολυκατοικία δεν υπάρχει γιατί είναι πολύ παλιά.Ακόμη και μερικές νεότερες δεν έχουν.

Ερώτηση πόσα συμβόλαια γράφουν ότι τα τάδε καταστήματα του ισογείου μπορούν να ενώθουν κατόπιν εκδόσεως οικοδομικής άδειας;

quote]

 

 

Μην ανησυχείς το διάβασα .

Απλώς απάντησα στο πιο πάνω ερώτημά σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά.

 

Έχω κατασκευάσει μια οικοδομή με άδεια που εξέδωσα το 2008. Στο ισόγειο φαινόταν δύο καταστήματα στην άδεια με υπόγειο το καθε ένα , στην πράξη δεν τα διαχώρισα αλλά τα άφησα ένα ενιαίο κατάστημα 160 τ.μ.. Το κατάστημα ενοικιάστηκε όλο μαζί για να χρησιμοποιηθεί σαν πρατήριο άρτου - αρτοπαρασκευασμάτων - γάλατος, αλλά και ένα τμήμα του θα χρησιμοποιηθεί σαν καφέ.

Ερώτηση μπορεί να μου πει κάποιος τι πρέπει να κάνω σε αυτήν την περίπτωση

α) θα χρειαστεί αναθεώρηση η άδεια να φαίνεται ένα κατάστημα (σημ. τα δυο καταστήματα ανήκουν σε διαφορετικούς ιδιοκτήτες)

β) δικαιολογητικά για την άδεια λειτουργίας του καταστήματος (πρατήριο άρτου - καφέ)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Και για τις δύο σου ερωτήσεις υπάρχουν αντίστοιχα θέματα:

 

Άδεια συνένωσης.

 

Τα δικαιολογητικά ψάξε λίγο και θα τα βρεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω εκδοση αδεια για υπεραγορα τροφημων.Ο ιδιοκτητης νοικιασε κ το διπλανο μαγαζι κ θελει τωρα να κανω συννενωση για να παρει αδεια λειτουργειας σαν ενιαιο.

Ξερω οτι γινεται συνενωση με υπευθηνη δηλωση του ιδιοκτητη του διπλανου οτι δεχεται την συνενωση κ με το μισθωτηριο.Ξερω περιπτωση σε αλλη πολη που εχει γινει.Το προβλημα μου με την πολεοδομια ειναι οτι μου ζητανε καποια νομοθεσια που να το επιτρεπει αυτο.Δηλαδη καπου που ναλεει οτι με αυτα τα δικαιολογητικα μπορει να γινει.

Μπορει καποιος να με βοηθησει???

 

------

 

Σε μια νέα οικοδομή που το ισόγειο είναι κατάστημα ο ιδιοκτητης (Α) νοικιάζει κ το διπλανό κατάστημα που ανήκει σε διαφορετική οικοδομή κ ειναι διοκτησία αλλου (Β) κ θέλει να τα ενώσει (ειναι μεσοτοιχεία) κ να πάρει άδεια λειτουργείας ως ενιαίο.Ξέρω οτι άλλη πόλη έχει γίνει με δήλωση του ιδιοκτήτη (Β) οτι δέχεται την συνένωση και με το μισθωτήριο.Ισχύει κάτι τέτοιο?Και αν ναι μπορώ να το υποστηρίξω με κάποια νομοθεσία?

 

Απαγορεύονται οι διπλές δημοσιεύσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας,

 

εχω το εξής θέμα:

 

Ένας πελάτης μου έχει εστιατόριο-καφετέρια. Είχε ξεκινησει από καφετέρια,μετά αγόρασε το δίπλα οικόπεδο,έκτισε και το έκανε εστιατόριο,αργότερα όμως αγόρασε και το γωνιακό που τα χώριζε και έφτιαξε ενα ενιαίο μαγαζί.

 

Το θέμα μου είναι το εξής:

 

Η καφετέρια έχει άδεια λειτουργίας δική της

Το εστιατόριο έχει άδεια λειτουργίας δική του, η προσθήκη που έκανε δεν φαίνεται πουθενά (φυσικά έχει άδεια οικοδομής)

 

Ποια είναι η διαδικασία για να ενοποιήσω όλες τιε άδειες ή να κάνω μια νέα για όλα?

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

εγώ θέλω να μάθω πως γίνεται επέκταση, ουσιαστικά, της υπάρχουσας άδειας λειτουργίας του εστιατορίου-καφετέριας σε περισσότερους χώρους..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.