Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ και Η/Μ συστήματα σε τριτογενή κτήρια


dib

Recommended Posts

η στάθμη φωτισμού δεν είναι θέμα αίσθησης

The Lighting Handbook - Zumtobel

http://www.zumtobel.com/PDB/teaser/EN/lichthandbuch.pdf

 

Illuminance describes the quantity of lumi - nous flux falling on a surface. It decreases by the square of the distance (inverse square law). Relevant standards specify the required illuminance (e.g. EN 12464 “Lighting of indoor workplaces”).

Illuminance: E(lx) = luminous flux (lm) / area (m 2 )

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

στο dialux το plugin της phillips δεν έχει πυράκτωση (ευτυχώς) 

με χρήση μιας Τ5 54αρας ανά πολύφωτο στο προηγούμενο παράδειγμα του σαλονιού με τις 10 60αρες, βγάζει μόλις 120 lux στο επίπεδο εργασίας με χάλια ομοιομορφία

post-1905-0-67339500-1489139882_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Κάνω ΠΕΑ ενός καταστήματος - ζαχαροπλαστείου. Για κάποιο λόγο στα συστήματα δεν μου αφήνει να επιλέξω το φωτισμό και εκτελεί χωρίς φωτισμό. Σας φαίνεται φυσιολογικό?

 

Ευχαριστώpost-12472-0-04501000-1489330853_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν έχεις ορίσει χρήση τριτογενούς και στο κτήριο και στη θερμική ζώνη αλλά μόνο στο ένα από τα δύο;

Αν και βλέπω πως και να μην οριστεί στο κτήριο αλλά μόνο στην θ.ζ. ο φωτισμός είναι ενεργός στην καρτέλα των συστημάτων της θ.ζ., τουλάχιστον στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ MELETH. Θα μου πεις και στην επιθεώρηση, δεν θα προχωρούσε στο buildingcert στη δημιουργία xml αρχείου αν δεν είχε οριστεί η χρήση του κτηρίου.

 

Δοκίμασες σε άλλον υπολογιστή; Αν θες στείλε το αρχείο να το δω.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω το παρακάτω μοντέλο για τη ψύξη (φωτο) με τερματικές μονάδες fan-coil.

 

Στα βοηθητικά συστήματα εκτός των ανεμιστήρων των fan-coil προσθέτω κάτι άλλο, από τα εν λόγω χαρακτηριστικά της μονάδας;

Επίσης το καταχωρώ ως Αερόψυκτο ψύκτη;

 

Ευχαριστώ

post-2320-0-96355000-1489341470_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα ηλεκτροβάνες αν υπάρχουν ή άλλοι αυτοματισμοί που καταναλώνουν ηλεκτρική ενέργεια, κυκλοφορητές, τέτοια πράγματα. Υποθέτω πως στηον υπολογσμό του EER εχει ληφθεί υπόψη και η κατανάλωση των δύο ανεμιστήρων ψύξης ισχύος 0,42 Kw έκαστος.

Να, αερόψυκτος ψύκτης.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο.

Εκτός από τον αερόψυκτο ψύκτη, υπάρχουν και καμιά 10αριά air condition σε χώρους που υπάρχουν και τα fan coil.

Αυτά τα θεωρώ ως "εφεδρικά" και δεν τα καταχωρώ;

 

 
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

ανέλαβα πρώτη φορά ΠΕΑ σε ψητοπωλείο/σουβλατζίδικο, στο οποίο υπάρχουν στον κύριο χώρο και στις τουαλέτες εξαεριστήρες μικροί και επιπλέον ένα μικρό aircindition πολύ παλιό. Επίσης υπάρχει και χοάνη απαγωγής αερίων και γίνεται και χρήση υγραερίου....έχω μπερδευτεί τελείως διότι δεν έχω ξανασυναστήσει τόσο εξοπλισμό...και δεν ξέρω τι αφορά την ενεργειακή επιθεώρηση, τι πρέπει να εισάγω και τι αφορά γενικά τις καταναλώσεις. Πάντα στα καταστήματα την καρτέλα του αερισμού βάζω του Κ.Α., εδώ τι κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.