Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αυθαίρετα - Φάσεις νόμου Τρίτση


margaritta

Recommended Posts

Λοιπόν έπεσε στα χέρια μου η εξής περίπτωση.

Σε αγροτεμάχιο έχουν χτιστεί 3 σπιτάκια.

Έχουν δηλωθεί στη πρώτη φάση του 1337/1983, έχουν κατατεθεί τα σχέδια που απαιτούνταν, υπάρχει η κατάθεση των 10000δρχ που απαιτούνταν στην πρώτη φάση, υπάρχει μία ακόμα κατάθεση 3000δρχ για τη δεύτερη φάση.

Στην αρχική δήλωση του ιδιοκτήτη υπάρχει σφραγίδα που αναφέρει ότι η αυθαίρετη κατασκευή έχει υπαχθεί σε προσωρινή αναστολή από την κατεδάφιση.

 

Υπάρχει κάποιο χαρτί που πρέπει να ψάξω για να δω ότι σίγουρα αυτό το ακίνητο έχει ολοκληρώσει και τη δεύτερη φάση και άρα εξαιρείται από τα του νόμου 4014/2011;

 

Ως βοηθητικά στοιχεία μπορώ να δώσω τα εξής:

Το συμβατικό κόστος της κατασκευής ήταν 1000δρχ/μ3 (κυβικό)

Συνολικός όγκος κατασκευής: 98,32μ3

 

Άρα συμπεραίνω ότι κόστος κατασκευής 98320δρχ (δύσκολο ε; )

Τώρα αρχικά πληρώθηκαν 10000δρχ.

Στη δεύτερη φάση έπρεπε να πληρωθεί: (98320-10000)/10=8832δρχ. Σωστά;

 

Πρέπει να το ξεκαθαρίσω γιατί μου έχει ζητηθεί η δήλωση του 4014/2011.

Η πολεοδομία είναι μακριά (σε άλλο νομό [RIP]) και θέλω να δω άμα μπορώ να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα πριν πάω εκεί και φυσικά τι πρέπει να ζητήσω.

 

Επειδή σας κούρασα συνοψίζω:

Υπάρχει κάποια χαρτί που να αποδεικνύει ότι ολοκληρώθηκε η 2η φάση;

Φιλτατε ηρακλειδεα...

Ειχα κι εγω παρομοια περιπτωση, οποτε μετα απο αναζητηση στο φακελο (και συγκριση με αλλους φακελους Ν.Τριτση που πεσανε στο παρελθον στα χερια μου) εβγαλα τα εξης συμπερασματα.

Η καθε μια απο τις 2 φασεις εχει τη δηλωση-βεβαιωση του ιδιοκτητη για την υπαγωγη στην εκαστοτε φαση. Εχει τυχει να βρω μεσα στο φακελο τη δηλωση για την 1η φαση, δικαιολογητικα για τη 2η φαση (μετα απο 3 χρονια απο την ημερομηνια της 1ης φασης) χωρις ομως τη δηλωση-βεβαιωση της 2ης φασης, καποια προστιμα αλλα δεν καθησα να υπολογισω αναλυτικα τα ποδα οπως εκανες κι εσυ παραπανω και το εγκατελειψα.

 

Συν τοις αλλοις, το σχεδιο-αποτυπωση του μηχανικου ηταν λανθασμενο, διαφορετικες διαστασεις απο τις πραγματικες και απορω πταγματικα τι σοι δουλεια εκανε ο συναδελφος, ενω δεν ειχε αποτυπωσει μια μικρη αποθηκη στο πισω μερος που ητανε εμφανης αυθαιρετη κατασκευη που επηρεαζει καλυψη και δομηση....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 324
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι

Έχω την γνώμη ότι πλέον πρέπει να καταργηθεί ο Ν 1337/83 και να ισχύσει ο νέος Νόμος 4014/11 χωρίς ημερομηνία λήξης

Δηλαδή να δοθεί η δυνατότητα να τακτοποιούνται-ρυθμίζονται τα αυθαίρετα, που προέκυψαν μέχρι 28-7-11, οποτεδήποτε (υπάρξουν χρήματα η ανάγκη μεταβίβασης π.χ) χωρίς χρονικό περιορισμό, που σήμερα περιορίζεται μέχρι 30-11-11

Αλλιώς θα πρέπει να σπουδάσουμε και ως νόμο-αρχαιολόγοι

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει πως για τα εκτός σχεδίου που είχαν υπαχθεί έως τη Β' Φάση του Τρίτση, δεν υπάγονται στο 4014/11;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Η σωστότερη έκφραση είναι:

Όσα αυθαίρετα ολοκλήρωσαν τη Β' φάση δεν χρειάζεται να υπαχθούν στο 4014/2011

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κόντεψα να την πατήσω με την περίπτωση που ανέφερα σε προηγούμενο post, κατάλαβα ότι ΜΟΝΟ άμα πας από πολεοδομία που έχει κατατεθεί ο φάκελος μπορούν να σου ξεκαθαρίσουν το αν ολοκληρώθηκε η διαδικασία της β' φάσης.

Μπορεί δλδ να σου προσκομισθούν χαρτιά ότι ξεκίνησε η 2η φάση (σχέδια, κάποιο παράβολο κτλ), ΑΛΛΑ να μην έχει ολοκληρωθεί.

Για αυτό βόλτα από εκεί και κουβέντα με τον αρμόδιο υπάλληλο. Και άμα τον δείτε να βαριέται θέλει υπομονή.

 

Εγώ περιέγραψα τηλεφωνικά σε πρώην υπάλληλο πολεοδομίας και σε νυν προϊστάμενο πολεοδομίας τα χαρτιά που μου έδωσαν οι ιδιοκτήτες. ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ μου είπαν ότι είμαι καλυμμένος.

Έλα όμως που δεν ήταν έτσι.

Και το διαπίστωσα μετά από τηλέφωνο που έκανα σε συνάδελφο (πολύ εξυπηρετικός) που βρίσκεται στην πόλη που έχουν εγκατασταθεί τα αυθαίρετα (καμια 80χλμ μακριά από μένα) και ο οποίος με διαβεβαίωσε κατηγορηματικά ότι η 2η φάση ΔΕΝ έχει ολοκληρωθεί.

"Αν ήταν αλλιώς θα την υπέγραφα εγώ" μου είπε και με αφόπλισε.

Ο συγκεκριμένος συνάδελφος έκανε πρόσφατα τοπογραφικό για το κτίσμα αυτό και η άποψη του δεν αμφισβητείται.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή επιπλέον τρέξιμο;;;

 

off topic

 

Τί πολεοδομίες συζητάμε που είναι όλες υπό κατάληψη....

Δεν μπορώ ούτε περαίωση ούτε πρόστιμο Η/Χ να κάνω... πόσο μάλλον μια άδεια κατεδάφισης... Στο τέλος θα πέσει μόνο του!!! Προσφυγικό στη Νίκαια και ήδη ο ένας τοίχος μπατάρει....

 

on topic

 

@ssouanis : Πολύ χρήσιμη η εμπειρία σου, ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. ένας πελάτης μου θέλει να κάνει μεταβίβαση ένα αυθαίρετο σπίτι,διώροφο το οποίο είναι νομιμοποιημένο με το νόμο Τρίτση 1337/1983. το οικόπεδο που βρίσκεται το κτίσμα είναι άρτιο και οικοδομήσιμο και δεν έχει υπερβεί το συντελεστή δόμησης.

Υπάγεται στο νέο νόμο 4014 ή πρέπει να βγει άδεια? ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που είναι σε οικόπεδο άρτιο και οικοδομήσιμο θα μπορεί να έχει ολοκληρώσει ΚΑΙ την 3η φάση οπότε δε χρειάζεται να ασχοληθεί με το νόμο 4014/2011.

 

Βόλτα από την πολεοδομία να σου πούνε ποια φάση έχει ολοκληρώσει το συγκεκριμένο κτίσμα. Πριν από αυτό μην κάνεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Βόλτα από την πολεοδομία να σου πούνε ποια φάση έχει ολοκληρώσει το συγκεκριμένο κτίσμα. Πριν από αυτό μην κάνεις τίποτα.

 

Βρε ssouanis με έχεις τρομοκρατήσει με τον Τρίτση. Δλδ εάν κάποιος επί Τρίτση έχει βεβαίωση εξαίρεσης από κατεδάφιση, να πάω να το ψάξω στην πολεοδομία?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.