Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΜΠΕ για σταβλική εγκατάσταση


stefanakos

Recommended Posts

Συνάδελφοι, θα παρακαλούσα για τα φώτα σας πάνω στο εξής: Στάβλος αγελάδων ο οποίος έχει νομιμοποιηθεί, θέλει να προσθέσει αλμεκτικη μονάδα 1χ48.

 

Να υποθέσω ότι δεν απαιτείτι νέα περιβαλλοντική αδειοδότηση αλλά μόνο ΑΔΥΑ ?

 

Ευχαριστώ

Δ.Κ.

Link to comment
Share on other sites

diegito

 

Εξαίρεση απο κατεδάφιση μπορούν να πάρουν όλα τα κτίσματα (ανεξάρτητα απο υλικά κατασκευής) που έχουν οικοδομηθεί πριν το Μάρτιο του 2003.

Τώρα είναι στη περίπτωση που απαιτείται βεβαίωση για τη στατική επάρκεια είναι στην ευχέρεια σου αν την υπογράψεις ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

karaboul

 

Αν η μονάδα έχει άδεια έγκρισης περιβαλλοντικών όρων σε ισχύ τότε θα πρέπει να βρεις την εγκύκλιο του ΥΠΕΧΩΔΕ (Α.Π. οικ. 122859) και βλέπεις σε ποια περίπτωση ανήκεις και πράττεις ανάλογα.

Αν για την εν λόγο μονάδα δεν υπάρχει ΑΕΠΟ αλλα απλώς μια παλιά άδεια λειτουργίας τότε πρέπει να βγάλεις ΑΕΠΟ απο την αρχή κατα τα γνωστά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γνωρίζει κανείς εάν η μονάδα είναι για 300 αιγοπρόβατα εάν χρειάζεται κάτι περισσότερο από αυτά που ανέφερε ο diegito και που μπορεί να τα βρει?

 

Μπράβο diegito πολύ καλή δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

[...] β.τοπογραφικο διαγραμμα εξαρτημενο απο το κρατικο δικτυο σε ΕΓΣΑ 87 με αποσπασμα χαρτου ευρυτερης περιοχης σε κλιμακα 1/5000 ή 1/25000 ή 1/50000 στο οποιο θα εντοπιζεται το ακινητο .Επι του διαγραμματος θα αναφερονται οι αποστασεις του ακινητου απο τα ορια των πλησιεστερβν οικισμων.Εφοσον το ακινητο υπαγεται σε Δημο στον οποιο εχει θεσμοθετηθει ΓΠΣ η ΣΧΟΟΑΠ απαιτειται η υπαρξη αποσπασματος στο τοπογραφικο διαγραμμα με επισημανση επ αυτου του ακινητου.[...]

 

για να παρεις βεβαιωση χρησης γης απαιτειται τοπογραφικο διαγραμμα εξαρτημενο απο το κρατικο δικτυο σε ΕΓΣΑ 87 με αποσπασμα χαρτου ευρυτερης περιοχης σε κλιμακα 1/5000 ή 1/25000 ή 1/50000 στο οποιο θα εντοπιζεται το ακινητο. απο που μπορω να προμηθευτω αποσπασματα χαρτου και πως σημειωνω τη θεση του ακινητου; υποθετω οτι δεν το κανω με το χερι. και επεισης υποθετω οτι κανεις δεν παρεχει χαρτες χρησης γης σε ηλεκτρονικη μορφη. σωστα;

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

απο την τοπογραφική υπηρεσία ή κ από το δήμο,αν θέλει να σε εξυπηρετήσει ο συνάδελφος που βρίσκεται στο τεχνικό τμήμα,εξαρτάται που θα πέσεις.

 

Παρακαλώ μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του προηγούμενου μηνύματος. Δείτε τους Κανόνες Συμμετοχής.

miltos

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλημέρα συναδελφοι εμένα μου έτυχε μια περιπτωση οπου ο πελατης για μια καινουργια μοναδα προβατων μου ζηταει μονο την μελετη περιβαλλοντικων επιπτωσεων και ολα τα υπολοιπα λεει θα τα παρει απο την νομαρχια.παραξενα πραγματα;πειτε την γνωμη σας.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

.......... Φυσικά πρέπει ο στάβλος άσχετα με πόσο παλιός είναι να τηρεί κάποιες προυποθέσεις ( π.χ. για παλιούς στάβλους χρειάζεται τουλάχιστον 2 μέτρα ύψος και 1,2 τ.μ / ανα πρόβατο εμβαδό) διεύθυνση Υπουργείου σχετικά με την Νομοθεσία στάβλων : http://www.minagric....eek/2.8.10.html..

........................

 

καλησπερα.... μαλλον.... καλημερα

 

1ον υπαρχουν καπου αυτα τα στανταρτ....????

2ον το λινκ δε δουλευει..... μπορει καποιος να το δωσει σωστα?

3ον δε θελω σχολια του τυπου "τα κακομοιρα τα κατσικακια με ποιον μπλεξαν"... ακους kapa??? :mrgreen:

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα συναδελφοι εμένα μου έτυχε μια περιπτωση οπου ο πελατης για μια καινουργια μοναδα προβατων μου ζηταει μονο την μελετη περιβαλλοντικων επιπτωσεων και ολα τα υπολοιπα λεει θα τα παρει απο την νομαρχια.παραξενα πραγματα;πειτε την γνωμη σας.ευχαριστω.

 

Διάβασε τις διατάξεις που αφορούν την αδειοδότηση πρόχειρων καταλυμάτων. Δεν απαιτείται οικοδομική άδεια, ίσως μόνο ένα τοπογραφικό που να οριοθετεί το κτίσμα, τα όμορα κλπ. Οπότε δεν μένουν πολλά πράγματα για τον μηχανικό. Βεβαίωση χρήσης γης μπορεί να πάρει,για παράδειγμα, προσκομίζοντας στην υπηρεσία αντίγραφο του χάρτη διανομής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.