Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταχώρηση ΠΕΑ στο Buildingcert


katrmp

Recommended Posts

Ελπίζω να μην έχουν κάνει καμιά χοντρή πατάτα, καθώς 

"...Οι Ενεργειακοί Επιθεωρητές Β’ Τάξης δύνανται να διενεργούν ενεργειακές επιθεωρήσεις Α’ Τάξης, καθώς επίσης και Β’ Τάξης που αφορούν:..."

 

εδιτ

κάνε υπομονή μέχρι τη Δευτέρα, και πάρε τους τηλ.

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Οταν παίρνουμε ΑΠ , το γράφει στο buildingcert.....

 

Κατηγορία Επιθεώρησης                         
Μπορείτε εδώ προαιρετικά να δήλώσετε εκ των προτέρων την τάξη της επιθώρησης, αν αυτή είναι μεγαλύτερη απο Α'. Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα να διπλασιαστούν (Β' Τάξη) ή να εξαπλασιαστούν (Γ' Τάξη) τα όρια μεγέθους των αρχείων που θα ανεβάσετε. 
Προσοχή όμως: Αν απο το XML αρχείο προκύψει οτι η πραγματική τάξη είναι μικρότερη της δηλωθείσας, η επιθεώρηση δεν θα μπορεί να υποβληθεί οριστικά και η μόνη λύση θα είναι να διαγραφεί και να δημιουργηθεί απο την αρχή!

 

.............

Edited by pggiotas
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Ευχαριστώ, συνονόματε, για την πληροφορία, καθώς λόγω μη ταμειακής ενημερότητας δεν έχω πρόσβαση στο σύστημα, οπότε δεν γνωρίζω τα νέα κόλπα.

Οπότε, υπάρχει εντέλει πεδίο ώστε να δηλωθεί, προαιρετικά, εκ των προτέρων η τάξη της επιθεώρησης και εφόσον αυτό γίνεται κατά τη φάση του 1ου βήματος, δηλαδή πριν την απόδοση αριθμού πρωτοκόλλου, επόμενο είναι να μην μπορεί εκ των υστέρων, ούτε να διορθωθεί ούτε καν να διαγραφεί και κατά συνέπεια να πρέπει να γίνει ξανά από την αρχή η όλη διαδικασία.

Αλλά, ούτε τη χρησιμότητα αυτής της προαιρετικής καταχώρησης καταλαβαίνω, ούτε και γιατί, αφού -και καλά- επέλεξαν να υπάρχει, δεν την έβαζαν σε κάποιο σημείο μετά το 1ο βήμα. Τίποτα καλύτερο δεν είχαν να κάνουν;

 

Ίκαρε, σχετικά με τον προβληματισμό σου, λογικά το σύστημα θα αποτρέπει την οριστική υποβολή, κατά τη φάση του 3ου βήματος με σχετικό ενημερωτικό μήνυμα.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

βρε παιδιά ανεβάζω επιθεώρηση 90τ.μ sστο buildingcert η οποία επιβεβαιωμένα είναι κατανάλωσης Α κτίριο αναφοράς , Β το δικό μου και ισχύς 50KW θέρμανσης, και κοιτώ ότι δεν μπορεί να υποβληθει διότι το παράβολο είναι λάθος τυπου.

Κοιτω και το βγάζει 800τ.μ στο buildingcert ενω είναι ελεγμένο 100 φορές τ.μ , ζωνες κλπ. Καταναλώσεις λάθος και μόνο την ισχυ σωστα. version 1.31.1.9

εχει αλλάξει κάτι στην version? γιατι γινεται?

Μπορεί κάποιος να μου πεί αν ανέβασε σημερα κανονικά?

 

Δεν μπορεί να είναι δικό μου λάθος διότι το τρέχω σε 2 υπολογιστές, αλλά το βασικό ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ ΣΕ Τ.Μ. Eνω εγω παντου στις καρτέλες έχω 90τ.μ

 

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κανω 2ο πεα για εκο2 και δεν μπορω να  το υποβαλλω διοτι δεν εχω σεναρια! Μεχρι χθες τα σεναρια τα "χτυπουσε" στις light παρατηρησεις που δεν εμποδιζαν την υποβολη...

Ετυχε σε κανεναν αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Είναι καινούριο φρούτο. Τους έστειλα e-mail να μου εξηγήσουν από που προκύπτει ότι πρέπει να βάζουμε σενάριο σε δεύτερο ΠΕΑ του εξοικονόμηση κατ’ οίκον. Ακόμα δεν έχω απάντηση. Από άλλο συνάδελφο που τους μίλησε του είπαν ότι πρέπει να βάλει και σεναριο. Ότιναναι...

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, getsakna said:

Κανω 2ο πεα για εκο2 και δεν μπορω να  το υποβαλλω διοτι δεν εχω σεναρια! Μεχρι χθες τα σεναρια τα "χτυπουσε" στις light παρατηρησεις που δεν εμποδιζαν την υποβολη...

Ετυχε σε κανεναν αλλο?

Έχεις επιλέξει ως λόγο έκδοσης εκο2 ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, gamvro said:

Έχεις επιλέξει ως λόγο έκδοσης εκο2 ή όχι;

Φυσικα..σε ολους ετσι βγαζει πλεον..δοκιμασε το και συ να δεις.

Link to comment
Share on other sites

παιδια sos , όταν περνάμε στο ιστορικό μια τακτοποίηση 4178/2013 (μία απλή διαμερισμάτωση), ζητά Α.Α έργου. Τι βάζουμε? 

Τον Α/Α της δήλωσης, που έχει η δηλωση μπροστα μπροστα, ή τον α/α εργου συστηματος αμοιβων που είναι στην 3η σελίδα?

Θεωρώ το 1ο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.