Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οι Αυστραλοί αναζητούν μηχανικούς...


babis.lou

Recommended Posts

Συνάδελφοι ειλικρινά δεν έχω διαβασει όλα τα σχόλια.

Εγώ πάντως φευγω για Βρετανία χωρίς να έχω βρει ακόμη δουλειά εκεί (έχει ήδη η γυναίκα).

''Αφήνω'' μια εταιρεία που χάρις τις θυσίες και την σκληρη δουλεια του δικών μου, και μετά την δική μου, δεν χρωστάει.

Αλλά δεν βλέπω μέλλον.

Αλλά αφού τα κατάφερα σε ένα εχθρικό περιβάλλον τότε θα τα καταφέρω και σε μια πιο συμαζεμένη χώρα.

Και κάτι να προσφέρω στην συζήτηση.

Δεν είναι υποχρεωτικό να εισαι γραμμένος σε κάτι σαν επιμελητήριο στην Βρετανία αλλά είναι καλό.

Αν θέλετε να πάτε διαλέξτε σε φθηνή περιοχή όπου το κόστος ζωής είναι χαμηλότερο (σε κάποια μέρη και από την Ελλάδα της κρίσης).

Έχω ήδη τις πρώτες επαφές και γενικά είμαι αισιόδοξος.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ισχύει αυτό στην Ελλάδα που ο καθείς μπλέκεται στα λημέρια του άλλου αλλά όχι τόσο έξω..Βασικά συμφωνώ-διαφωνώντας.. γιατι όπως έγραψαν γιάννης και myri δεν υπάρχει κανόνας όλα είναι σχετικά.

Γενικά συμφωνώ οτι μπορεί να είμαστε ελβετικός σουγιάς αλλά σύντομα μόλις ένα εργαλείο του μείνει λίγο καιρό στη θέση του, δουλεύει καλύτερα από τα υπολοιπα και γινόμαστε πρωτοπόροι..

Howard Εσύ από αυτό και με άλλα όπου επαναλαμβάνω τη σχετικότητα τι κατάλαβες;

Ότι αν είμαι ένα παρτάλι σε μια πολεοδομία και αποφασίσω μια ωραία πρωία να πάω στο εξωτερικό θα διαπρέψω επειδή είμαι γονιδιακά ανώτερη φυλή ως Έλληνας και τα καταφέρνω όλα χωρίς κόπο όταν θα φοράω και μπλουζάκι καρατζαφέρης;

Γι' αυτό επισημαίνω την απουσία αντικειμενικότητας από ορισμένους γιατί διαβάζουν αποσπασματικά απόψεις και επιχειρηματολογούν επί αποσπασμάτων..

 

DIMITRI καλή επιτυχία! Μη σε κομπλάρει η γλώσσα οι Άγγλοι έχουν πολλούς ξένους και είναι ανεκτικοί..σε ένα μήνα δύο θα πετάς..

Edited by NEADERTAL
Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι ξέρετε το κόλλημα μου με την διάβρωση και την προστασία. Βέβαια σε αυτό το σαιτ θα βρείτε αρκετά openings especially in Oil and Gas. Civil and Mechanical engineers should look for offshore platform structural analysis.

 

Πάντως η λογική του μηχανικού σε senior position έξω είναι solution making γνωρίστε διάφορους τομείς της επιστήμης και προσπαθείστε να είστε open minded. Προωθήστε το creative engineering και μην μπαίνετε στην λογική του σχεδιάζω και μελέτω με οτι υπάρχει στην αγορά και μόνο. Φτιάξτε τις δικές σας λύσεις, διαβάστε υλικά και τι μπορούν να κάνουν. Καμία εταιρία του εξωτερικού δεν θα πεί δεν μου αρέσει επειδή δεν είναι έτοιμο προιόν στην αγορά. Θα το ψάξει και το φτιάξει, θα το τεστάρει και θα το πατεντάρει εαν θα της βγάλει χρήματα. Δουλέξτε οχι πολύ αλλα δημιουργικά.

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Παιδες εχω ξεκινησει ηδη τις διαδικασιες εδω και ενα μηνα και ειμαι στη φαση να μεταφραζω και να ετοιμαζομαι για το IELTS αν και εχω τελειωσει αγγλια και εχω μεινει 4 χρονια ΚΑΙ εχω και πτυχιο αντιστοιχο του IELTS, αυτοι εχουν μουλαρωσει θελουν IELTS>>

 

τελος παντων, εχω και εμπειρια πολυ καλη ΑΛΛΑ ενα πραγμα με αγχωνει, η νομοθεσια τους με τη δικια μας - καμμια σχεση. Μηχ. Περ ειμαι και αναρωτιεμαι αν σου δινουν καποια εκπαιδευση ή χρονο να προσαρμοστεις στα δεδομενα εκει (νομοθεσια, στανταρς κοκ). Καποιο παιδι που ειναι μηχανικος και εχει παει προσφατα να μας πει τι παιζει? θα ειναι πολυτιμες πληροφοριες. ΕΠισης ακουω οτι η κοινοτητα εκει δεν βοηθαει και πολυ, ενας μεταλλειολογος εμαθα τον ειχε ενας κρεοπωλης να δουλευει ολη μερα και για μισθο του εδινε μονο κρεας...προσοχη πολυ.

 

Να διευκρινισω οτι σκοπος μου δεν ειναι να παω να γινω μηχανικος στην Αυστραλια, αλλα να ξεκινησω μια νεα ζωη εκει με τη βοηθεια της εκει οικογενειας μου, για πρωτη δουλεια κατι εντελως ασχετο θα κανω για βιοποριστικους λογους αλλα επειδη μου αρεσει και αγαπω την ειδικοτητα μου θα το παλεψω παραλληλα και ΑΝ και ΟΤΑΝ μου δωθει ευκαιρια θα την αρπαξω. Δεν εχω τις αυταπατες που καποια παιδια που δεν εχουν ζησει εξω εχουν οτι θα πανε εκει και θα τα ισοπεδωσουν ολα...

Edited by GeorgeEnv
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Απο Νοέμβριο αν όλα πάνε καλά μετακομίζω σε συγγενείς στη Γερμανία. Γνωρίζει κανείς ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω με μεταφράσεις πτυχίων κτλ?

Link to comment
Share on other sites

@George T.

 

Καλη τυχη στην Γερμανια, για μεταφραση πτυχιων, πρεπει να πας στην σχολη σου κ να ζητησεις αντιγραφο πτυχιου, αναλυτικη βαθμολογια κλπ. να πας στην περιφερεια (νομαρχια) οπου ανηκει η σχολη σου κ να βαλεις σφραγιδα APOSTILE (σφραγιδα της Χαγης) σε αυτα τα εγγραφα. Στην συνεχεια πρεπει να πας τα χαρτια στην μεταφραστικη υπηρεσια, προσοχη με την σφραγιδα APOSTILE πανω τους, κ να κανεις αιτηση για μεταφραση των παραπανω, πληρωνοντας ενα αντιτιμο ανα σελιδα.

Η μεταφραστικη υπηρεσια θελει 10-15 μερες.

 

Καλη αρχη

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@George T.

 

Καλη τυχη στην Γερμανια, για μεταφραση πτυχιων, πρεπει να πας στην σχολη σου κ να ζητησεις αντιγραφο πτυχιου, αναλυτικη βαθμολογια κλπ. να πας στην περιφερεια (νομαρχια) οπου ανηκει η σχολη σου κ να βαλεις σφραγιδα APOSTILE (σφραγιδα της Χαγης) σε αυτα τα εγγραφα. Στην συνεχεια πρεπει να πας τα χαρτια στην μεταφραστικη υπηρεσια, προσοχη με την σφραγιδα APOSTILE πανω τους, κ να κανεις αιτηση για μεταφραση των παραπανω, πληρωνοντας ενα αντιτιμο ανα σελιδα.

Η μεταφραστικη υπηρεσια θελει 10-15 μερες.

 

Καλη αρχη

 

δεν χρειαζεται apostile ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΡΑΤΩΝ ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ Η ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΤΗΣ ΧΑΓΗΣ

(APOSTILLE)

 

ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΤΗΣ ΧΑΓΗΣ της 5-10-1961 ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΗΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗΣ ΕΠΙΚΥΡΩΣΗΣ ΑΛΛΟΔΑΠΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΓΓΡΑΦΩΝ, Η ΟΠΟΙΑ ΚΥΡΩΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΜΕ ΤΟ Ν.1497/1984

 

 

ΑΓΙΟΣ ΒΙΚΕΝΤΙΟΣ ΚΑΙ ΓΡΕΝΑΔΙΝΕΣ

ΑΓΙΟΣ ΜΑΡΙΝΟΣ

ΑΖΕΡΜΠΑΪΤΖΑΝ

ΑΛΒΑΝΙΑ (δεν έχει ισχύ για τη χώρα μας καθόσον η Ελλάδα έχει εγείρει αντίρρηση)

ΑΝΔΟΡΑ

ΑΝΤΙΓΚΟΥΑ ΚΑΙ ΜΠΑΡΜΠΟΥΝΤΑ

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

ΑΡΜΕΝΙΑ

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

ΑΥΣΤΡΙΑ

ΒΕΛΓΙΟ

ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ

ΒΟΣΝΙΑ ΚΑΙ ΕΡΖΕΓΟΒΙΝΗ

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ

ΓΑΛΛΙΑ

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

ΓΚΡΕΝΑΔΑ

ΓΕΩΡΓΙΑ (δεν έχει ισχύ για τη χώρα μας καθόσον η Ελλάδα έχει εγείρει αντίρρηση)

ΔΑΝΙΑ

ΔΟΜΙΝΙΚΑ

ΕΚΟΥΑΔΟΡ (ΙΣΗΜΕΡΙΝΟΣ)

ΕΛ ΣΑΛΒΑΔΟΡ

ΕΛΒΕΤΙΑ

ΕΛΛΑΔΑ

ΕΣΘΟΝΙΑ

ΗΝΩΜΕΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ

ΗΝΩΜΕΝΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΒΡΕΤΑΝΙΑΣ ΚΑΙ ΒΟΡΕΙΟΥ ΙΡΛΑΝΔΙΑΣ

ΙΑΠΩΝΙΑ

ΙΝΔΙΑ

ΙΡΛΑΝΔΙΑ

ΙΣΛΑΝΔΙΑ

ΙΣΠΑΝΙΑ

ΙΣΡΑΗΛ

ΙΤΑΛΙΑ

ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ

ΚΙΝΑ (Μόνο η Ειδική Διοικητική Περιφέρεια του ΧΟΝΓΚ ΚΟΝΓΚ και του ΜΑΚΑΟ)

ΚΟΛΟΜΒΙΑ

ΚΟΡΕΑ

ΚΡΟΑΤΙΑ

ΚΥΠΡΟΣ (Όσον αφορά τη χώρα μας, είναι ελεύθερα περαιτέρω επικύρωσης α. τα δημόσια έγγραφα της και β. τα ιδιωτικά επικυρωθέντα από τις δημ. Αρχές της Κύπρου)

ΛΕΖΟΘΟ

ΛΕΤΟΝΙΑ

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ

ΛΙΒΕΡΙΑ

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ

ΛΙΧΤΕΝΣΤΑΪΝ

ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ

ΜΑΛΑΟΥΙ

ΜΑΛΤΑ

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ

ΜΑΥΡΙΚΙΟΣ

ΜΕΞΙΚΟ

ΜΟΛΔΑΒΙΑ

ΜΟΝΑΚΟ

ΜΠΑΡΜΠΑΝΤΟΣ

ΜΠΑΧΑΜΕΣ

ΜΠΕΛΙΖΕ

ΜΠΟΤΣΟΥΑΝΑ

ΜΠΡΟΥΝΕΪ ΝΤΑΡΟΥΣΑΛΑΜ

ΝΑΜΙΜΠΙΑ

ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ

ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ

ΝΗΣΙΑ ΜΑΡΣΑΛ

ΝΙΟΥΕ

ΝΟΡΒΗΓΙΑ

ΝΟΤΙΟΣ ΑΦΡΙΚΗ

ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΟΝΔΟΥΡΑ

ΟΥΓΓΑΡΙΑ

ΟΥΚΡΑΝΙΑ

ΠΑΝΑΜΑΣ

ΠΟΛΩΝΙΑ

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

ΠΡΩΗΝ ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

ΡΟΥΜΑΝΙΑ

ΡΩΣΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ

ΣΑΙΝΤ ΚΙΤΣ ΚΑΙ ΝΕΒΙΣ

ΣΑΜΟΑ

ΣΑΝΤΑ ΛΟΥΤΣΙΑ

ΣΕΡΒΙΑ

ΣΕΥΧΕΛΕΣ

ΣΛΟΒΑΚΙΑ

ΣΛΟΒΕΝΙΑ

ΣΟΥΑΖΙΛΑΝΔΗ

ΣΟΥΗΔΙΑ

ΣΟΥΡΙΝΑΜ

ΤΟΓΚΑ

ΤΟΥΡΚΙΑ

ΤΡΙΝΙΝΤΑΝΤ ΚΑΙ ΤΟΜΠΑΓΚΟ

ΤΣΕΧΙΑ

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ

ΦΙΤΖΙ

ΣΑΟ ΤΟΜΕ Ε ΠΡΙΝΣΙΠΕ

ΒΑΝΟΥΑΤΟΥ (ΑΠΟ 30.7.1980)

ΔΟΜΙΝΙΚΑΝΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΜΟΓΓΟΛΛΙΑ (Δεν έχει ισχύ για τη χώρα μας καθόσον η Ελλάδα έχει εγείρει αντίρρηση)

ΠΡΑΣΙΝΟ ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ

ΠΕΡΟΥ (Δεν έχει ισχύ για τη χώρα μας καθόσον η Ελλάδα έχει εγείρει αντίρρηση)

ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.