Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οι Αυστραλοί αναζητούν μηχανικούς...


babis.lou

Recommended Posts

George T.

 

Για να μην θεωρεις οτι σε μπερδευουμε κανε μια ερωτηση στο προξενειο σχετικα με το εαν χρειαζεται ή οχι η μεταφραση.

Θεωρω οτι χρειαζεται, αλλα για να σιγουρευτεις ενα τηλεφωνακι θα σε σωσει.

Παντως εαν χρειαστει μεταφραση, θα χρειαστει σφραγιδα APOSTILE προτου καταθεσεις τα πτυχια για μεταφραση.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή χρειάζεται μόνο τη σφραγίδα της Χάγης και όχι μετάφραση?

 

μεταφραση σκετη και μια υπευθυνη δηλωση, βεβαια παρε ενα τηλεφωνο πρωτα να επιβεβαιωσεις αλλα να ξερεις σε φορουμ σχετικο με μεταναστευση οι αυστραλοι δεν ζητανε, προσεξε ομως τι θα βαλεις γιατι αν μετα δεν παρουσιασεις αυτα που τους εστειλες την &&*#&()( δεν χαριζονται

Link to comment
Share on other sites

George T.

 

Για να μην θεωρεις οτι σε μπερδευουμε κανε μια ερωτηση στο προξενειο σχετικα με το εαν χρειαζεται ή οχι η μεταφραση.

Θεωρω οτι χρειαζεται, αλλα για να σιγουρευτεις ενα τηλεφωνακι θα σε σωσει.

Παντως εαν χρειαστει μεταφραση, θα χρειαστει σφραγιδα APOSTILE προτου καταθεσεις τα πτυχια για μεταφραση.

 

μεταφρασμενα ολα τα θελουν, σφραγιδα δεν χρειαζεται, αυτο λενε τα παιδια που εχουν φυγει και ειναι κατω

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο ξερω, απο τα δικες μου μεταφρασεις, η μεταφραστικη υπηρεσια δεν δεχεται πτυχια χωρις σφραγιδα APOSTILE.

τωρα τι να σου πω, προσωπικα θα επαιρνα τηλεφωνο εαν ειναι να σιγουρευτω

Link to comment
Share on other sites

Η σφραγίδα apostille χρειάζεται απλά δεν θέλει μετάφραση και η σφραγίδα.Μόνο το έγγραφο θέλει μετάφραση και απλά θα αναφέρεται πάνω ότι έχει τη σφραγίδα.

Link to comment
Share on other sites

Η σφραγιδα εννοειτε πως δεν χρειαζεται μεταφραση, αλλα πρεπει να υπαρχει σε εγγραφα οπως πτυχια κλπ.

 

Οταν θελησα μεταφραση των πτυχιων μου, η μεταφραστικη υπηρεσια μου ζητησε τα πτυχια (ελληνικο αντιγραφο απο το πανεπιστημιο) με την σφραγιδα APOSTILE η οποια μπαινει ΜΟΝΟ απο την περιφερεια στην οποια ανηκει το πανεπιστημιο. Επειτα κατεθεσα τα εγγραφα στην μεταφραστικη υπηρεσια κ μετα απο ενα διαστημα τα πηρα μεταφρασμενα επισημως πια.

Ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά,

 

Σχετικά με την σφραγίδα της Χάγης, θα σας πω τι έγινε με εμένα...

 

Κάλεσα στο Λονδίνο αλλά και στην πρεσβεία της Αθήνας και μου το ξεκαθάρισαν , ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ, ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΤΗΣ ΧΑΓΗΣ..!!!!!!!!!

 

Τώρα όταν το είπα αυτό στο μεταφραστικό της Αθήνας, άρχισαν να μου τα μασάνε ,... λέγοντας ότι .....μπορεί, ίσως, μάλλον.....θα την χρειαστώ στην Αυστραλία......αλλά δεν ξέρουν που και πότε.....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Οπότε τους έστειλα τα χαρτιά μου όλα χωρίς σφραγίδα !!!!!

Προσπαθούν να σαμποτάρουν την διαδικασία , να την δυσκολέψουν όσο πιό πολύ μπορούν!!!!!

Οι δικοί μας......εδώ στην Ελλάδα, όχι οι Αυστραλοί !!!!!!!!!

 

Το έχω πει δεκάδες φορές οτι τουλάχιστον όταν έκανα εγώ την διαδικασία για permanent visa πουθενά στο immi.gov.au δεν έγραφε για αποστιλ, γι' αυτό και δεν έβαλα παρά μόνο στα ποινικά μητρώα που ήρθαν από μόνα τους με σφραγίδα αποστιλ. Αν ήταν απαραίτητο να είστε σίγουροι οτι κάπου θα το διαβάζατε στις διαδικασίες. Εδώ μας λένε με κάθε λεπτομέρεια μέχρι και ποιο επάγγελμα πρέπει να πιστοποιεί έγγραφα και πολλές άλλες λεπτομέρειες, θα θεωρούσαν τόσο αυτονόητη την αποστιλ? Και αυτό που λέει η ΜΑΙΡΗ επιβαιβεώνει τα λεγόμενά μου. Και μην ακούτε τι σας λένε στο μεταφραστικό της Αθήνας, δεν έχουν καμια δικαιωδοσία να μας λένε τι πρέπει να έχει το έγγραφο που μεταφράζουν. Έτσι μου λέγανε και μένα για το δίπλωμα οδήγησης που το ήθελα μόνο και μόνο να το δείξω αν μου ζητηθεί. Αυτά τα λένε αν πας αυτοπροσώπος γιατί ταχυδρομικά που μετέφρασα προηγουμένως ένα κάρο έγγραφα δεν είπε κανείς τίποτα. Είναι μ@λ... οι άνθρωποι....

 

ολα αυτα εδω http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%91%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%CE%B1-71/%CE%95%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%91%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%CE%B1-xi%CE%A7-3591/index3.html

Link to comment
Share on other sites

αααααα οκ , απλα νομιζα οτι ηθελε αυστραλια γιατι ετσι λεει ο τιτλος. σορρυ τοτε :???:

 

ας το ψαξει παντως γιατι και για γερμανια δεν θελει και μπορει να λενε μπαρουφες εδω για να εχουν δουλεια.

Edited by GeorgeEnv
Link to comment
Share on other sites

και αν χρειάζεται μετάφραση ποια ειναι η διαδικασία ρε παιδιά?άλλοι μου λένε ότι πήγαν σε αναγνωρισμένο μεταφραστή ή δικηγόρο και τους τα μετέφρασε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.