Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επαγγελματικό εργαστήριο χαμηλής όχλησης


Recommended Posts

καλησπερα

Με 37 kw δεν μπορεις να πας σε αδειοδότηση επαγγελματικού εργαστηριου. (επαγγελματικό εργασ΄τηριο <22 κινητηρια και 50 θερμική)

 

Η διαφορά (σε επαρχια γιατί σε Αθηνα ισχυουν αλλα που δεν τα εχω μελετησει) είναι οτι δε βγαζεις ειδική δηλωση απαλλαγης αλλα πας για αδεια εγκαταστασης και λειτουργίας. Το προβλημα είναι αν επιτρεπεται. Αυτο το βλεπεις απο τη χρήση γης (πολεοδομια)

 

Μελετη περιβαλλοντικών επιπτωσεων χρειαζεσαι σχεδόν παντα.

Εξαιρουνται λίγες κατηγορίες επιχειρησεων (πχ παγοποιεια)

 

Στην ισχύ μετρανε τα σταθερα μηχανηματα.

Link to comment
Share on other sites

στην αθήνα απαιτείται περιβαλλοντική μελέτη σε όλα τα εργαστήρια. όσον αφορά με το αν παίρνει άδεια εργαστήριο ή βιοτεχνία αυτό έχει να κάνει με τη χρήση της συγκεκριμένης περιοχής. βιοτεχνία παίρνει άδεια μόνο σε βιομηχανική περιοχή. επισης εντός της αττικής επιτρέπεται η ίδρυση εργαστηρίων και βιοτεχνιών μόνο χαμηλής όχλησης

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παιδιά σε μια περιοχή έχω πάρει Χρήση γης σαν "Ζώνη πολιτικής Γής", περιβαλλοντική δεν μπορώ να βγάλω λόγο οτι έχειε χρήση γης σαν "Ζώνη πολιτικής γης" μπορώ να πάρω Απαλλακτικό για Εργαστήριο Αλουμινοκατασκευών????

Το εν λόγω εργαστήριο έχει μηχανήματα 7,5 ΗΡ.

Link to comment
Share on other sites

Ζώνη πολιτικής γης έχουν ορίσει την κατηγορία 1 που μπορούν να γίνουν:

-Κατοικίες

-Εκπαιδευτήρια - Ευαγή ιδρύματα -Νοσοκομεία-Αθλητικές εγκαταστάσεις

-Κοινοτικά ιατρεία-Κτίρια κοινής ωφέλειας(ΔΕΗ,ΟΤΕ κλπ)

 

άπλα ψάχνω αν υπάρχει κάποια νομοθέσια που να επιτρέπει την λειτουργία χαμηλής όχλησης εργαστήριο

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Αφού καλημερίσω το forum, έχω να ρωτήσω συναδέλφους που ενδεχόμενα τους έχει απασχολήσει το παρακάτω ερώτημα.

Σε υφιστάμενο κτίριο όπου το Ισόγειο έχει χρήση (βάσει οικ. άδειας) ως κατάστημα, είναι δυνατόν να αλλάξει η χρήση αυτού σε επαγγ.εργαστήριο χαμηλής όχλησης άνευ οικ. άδειας αλλαγής χρήσης (σύμφωνα με την Αποφ.48669/2886/89)?

Ως διευκρινήσεις δίνονται τα εξής :

1. Η χρήση επιτρέπεται στην περιοχή,

2. Το εν λόγω εργαστήριο θα αφορά σε ύπαρξη μιας πριονοκορδέλλας και μόνο για κοπή καυσόξυλων,

3. Το συγκεκριμένο εργαστήριο, θα εφοδιασθεί με απαλλακτικό άδειας λειτουργίας λόγω χαμηλής ιπποδύναμης κινητήρα.

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να παρεις απαλλακτικό και με οικοδομική άδεια που αναφερεται ως καταστημα. Δε χρειαζεται να κανεις καμια διαδικασια...

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα μιλα με την αρμοδια υπηρεσια, ειναι η δνση αναπτυξης, τμημα λειτουργιας βιομηχανιων της πρωην νομαρχιας σου.

 

Για εργαστηριο κοπης μαρμαρων και επειδη εχω πελατη που ψαχνει να μετακομισει τη δραστηριοτητα του μου ειπαν οτι για απαλλακτικο τους αρκει κτιριο με χρηση καταστημα ή βιομηχ-βιοτεχνια ή αποθήκη.

Link to comment
Share on other sites

ειναι σιγουρο αυτο

Δε χρειαζεται καν να ρωτησει ... :grin:

Ισχυει μονο για απαλλακτικα. Οχι για αδειες λειτουργιας...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις.........

Οντως στη Διεύθυνση Ανάπτυξης θα απευθυνθώ, αλλά προτιμώ να είμαι 100% σίγουρος για την νομοθεσία πριν τους επισκεφθώ.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.