Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατάργηση πιστοποιητικού πυροπροστασίας


OTTO_engine

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Στην περίπτωση που από τον κανονισμό (ΠΔ71/88 ) απαιτούνται μόνο απλά μέσα πυρόσβεσης, για κτίρια που κατασκευάζονται μετά το 1988, τότε η μελέτη πυροπροστασίας εγκρίνεται μόνο από την πολεοδομία. Αυτό ορίζεται ρητά στον Κανονισμό Πυροπροστασίας.

 

Υπάρχει η σχετική νομοθεσία που το αναφέρει αυτό γιατι έχω μία άδεια εσωτερικων διαρυθμίσεων για καφε σνακ-μπαρ και μου ζητανε παθητική κ ενεργητική στην πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Στις περιπτώσεις που δεν απαιτείται πιστοποιητικό πυροπροστασίας, τι υποβάλλεται στην υπηρεσία;

 

Μόνο κάτοψη με τους πυροσβεστήρες, κάτοψη και μια απλή περιγραφή/μελέτη ή πλήρη μελέτη πυροπροστασίας όπως μέχρι σήμερα αλλά δεν βγάζετε το πιστοποιητικό;

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις αίτηση στην Πυροσβεστική να σου δώσει απαλλακτικό το οποίο το καταθέτεις στον Δήμο μαζί με υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη ότι έχει λάβει τα ελάχιστα απαιτούμενα μέτρα και μέσα ενεργητικής πυροπροστασίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

update

 

Για έκδοση (ουσία μεταβίβαση) άδειας λειτουργίας καφενείου (χώρου συνάθροισης<<50 ατόμων) ζητά η πυροσβεστική εκτός από κατόψεις και μελέτη πυροπροστασίας με βάση 3/1981. Η πολυκατοικία είναι του 1969 οπότε δεν υπάρχει εγκεκριμένη μελέτη . Με βάση το παραπάνω κείμενο της διαύγειας, κρίνετε ότι απαιτείται η σύνταξη μιας τέτοιας?

Link to comment
Share on other sites

το <<50 ειναι μονο για πορτες = 1, φορα = προς τα μεσα, πλατος 1,10

εχει υγραερια?

 

ναι θελει

 

απαλλαγες................. τελος

 

και κοκκινο βιβλιο τωρα με 10 ευρω

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Οσο και το κόκκινο βιβλίο του Μάο.

Δεν παν καλά.

 

Αν θέλει κάποιος να καταλάβει για ποιο λόγο η χώρα μας έχει αυτά τα χάλια, αρκεί να ψάξει να βρει τις διατάξεις, εγκυκλίους, διευκρινίσεις, ΠΔ, ΥΑ.... και το λουρί της μάνας, που εκδόθηκαν τα τελευταία 25 χρόνια και αφορούν την Πυροσβεστική.

<<Ενα σουβλατζίδικο θέλω να νοίξω ... το φελέκι μου μέσα!>>.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

α) Χορηγείται πιστοποιητικό πυροπροστασίας εφόσον αποτελεί δικαιολογητικό για την

έκδοση άδειας λειτουργίας της εγκατάστασης ή απαιτείται από άλλη αρχή για έκδοση

τελικής διοικητικής πράξης, στις κάτωθι περιπτώσεις που υποδηλώνουν αυξημένο βαθμό

επικινδυνότητας έναντι κινδύνων πυρκαγιάς:

i) Όταν η εγκεκριμένη μελέτη πυροπροστασίας ή η έκθεση επιθεώρησης προβλέπει

εγκατάσταση μονίμων ή ημιμόνιμων συστημάτων πυροπροστασίας όπως ορίζονται

στο άρθρο 2 της 12β/2010 πυροσβεστικής διάταξης (Β’546).

ΑΔΑ: 4Α8ΟΙ-7ΙΚ

3

ii) Γίνεται χρήση υγραερίου, για την εξυπηρέτηση λειτουργικών αναγκών της

επιχείρησης/εγκατάστασης, τροφοδοτούμενη από δεξαμενή ή από συστοιχία δύο

τουλάχιστον (mias omws?) συνδεδεμένων φιαλών βουτανίου ή μίγματος υγραερίου.

iii) Στις περιπτώσεις που δεν υπάγονται στην παρακάτω παράγραφο 2β της παρούσας.

β) Εξαιρουμένων των περιπτώσεων 2αi και 2αii της παραπάνω παραγράφου, δεν

χορηγείται πιστοποιητικό πυροπροστασίας για χώρους καταστημάτων υγειονομικού

ενδιαφέροντος και άλλων δραστηριοτήτων που αδειοδοτούνται από δημοτικές ή άλλες

αδειοδοτούσες αρχές και εμπίπτουν στο πεδίο εφαρμογής:

i) Της 3/1981 (Β’20) πυροσβεστικής διάταξης όπως τροποποιήθηκε και ισχύει,

αναφορικά με χώρους συνάθροισης κοινού με θεωρητικό πληθυσμό που δεν

υπερβαίνει τα 50 άτομα, ανεξαρτήτως της χρησιμοποιούμενης επιφάνειας.

 

??

Link to comment
Share on other sites

Οσο και το κόκκινο βιβλίο του Μάο.

Δεν παν καλά.

 

Αν θέλει κάποιος να καταλάβει για ποιο λόγο η χώρα μας έχει αυτά τα χάλια, αρκεί να ψάξει να βρει τις διατάξεις, εγκυκλίους, διευκρινίσεις, ΠΔ, ΥΑ.... και το λουρί της μάνας, που εκδόθηκαν τα τελευταία 25 χρόνια και αφορούν την Πυροσβεστική.

<<Ενα σουβλατζίδικο θέλω να νοίξω ... το φελέκι μου μέσα!>>.

Μια φορα ο αξιωματικος του τοπικου γραφειου πυρασφαλειας μου την ειπε γιατι δεν ηξερα κατι που ειχε εκδοθει προσφατα, τοτε που ειχε καταργηθει η απαιτηση για συμπληρωματικη υγραεριου, και τους την ειχα στειλει με κατοψεις κτλ κτλ. Μου λεει αυτο καταργηθηκε συμφωνα με εγκυκλιο, δεν εισαι ενημερωμενος? Ο πωπος του τα γυρευε και τα ακουσε... Ας βγαζουν καθε μερα εγκυκλιους, τουλαχιστον ας τις ανεβαζουν ολες στη σελιδα της πυροσβεστικης το #### μου μεσα..... Λες και καθε μερα χτυπαμε απο μια πυρασφαλεια και μαθαινουμε ολες τις εξελιξεις :-x

 

Φιλε ΑΚΚ τι ακριβως εχει μεσα το καφενειο?

Edited by ckiriako
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.