Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μετατροπη από ed50 σε εγσα 87


JOHNYMAL

Recommended Posts

Συνάδελφοι θέλω να κάνω το εξής: έχω κάποιες συντεταγμένες από ένα φεκ τα στοιχειά που έχω είναι συντεταγμένες φ,λ και υπόμνημα ότι είναι απο χάρτη της Γ.Υ.Σ 1:100.000 (παλια εκδοση 1978 ). Ανατρεχω στο site της Γ.Υ.Σ και βλέπω στο γεωευρετηριο οτι το Γαιωδαιτικο σύστημα ειναι το ED50 σαν ελειψοειδες εχουμε το hayford.

Βάζοντας στο coord--> Γαιωδαιτικα συστήματα-->ΓΥΣ ED 50 (φ,λ) παίρνουμε κάποιες εγσα 87 συντεταγμένες.

Ήθελα να μάθω αν το σκεπτικό αυτό είναι σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ

 

Η διαδικασία είναι σωστή όπως την περιγράφεις. Θα σου δώσει μία ακρίβεια 5-10 μέτρα....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σύμφωνα με όσα αναφέρουν οι Α.Φωτίου και Χ.Πικριδάς στο βιβλίο GPS και γεωδαιτικές εφαρμογές οι συνιστώσες παράλληλης μετάθεσης απο το ED50 στο ΕΓΣΑ είναι ΔΧ=138,ΔΨ=-155,ΔΖ=-410 και η ακρίβεια +/- 5 μέτρα

για την κλίμακα του Χάρτη 1/100000 είναι προφανώς ικανοποιητική και η διαδικασία μέσω του coord επίσης σωστή

Link to comment
Share on other sites

Μια σχετικη ερωτηση.

Ολοι οι χαρτες 1:100000 ειναι σε συστημα ED50???

Πως μπορω να το βρω?

 

Διοτι εχω και γω μια τετοια μετατροπη.

Link to comment
Share on other sites

στό υπόμνημα του χάρτη

αναφερόμαστε σε απεικόνιση UTM η οποία χρησιμοποείται απο την ΓΥΣ μόνο

ενδεχομένως κάποιες εργασίες να έχουν γίνει σε τέτοιο χαρτογραφικό υπόβαθρο

οι χάρτες της ΓΥΣ κλιμακας 1/50000 και μικρότερες π.χ 1/100000 αναφέρονται στο ED50 και στην προβολή UTM (UNIVERSAL TRANSVERSE MERCATOR) που είναι παραλλαγή της

ΤΜ (TRANSVERSE MERCATOR) και εφαρμόζεται παγκόσμια κυρίως μετά το 1947.

Link to comment
Share on other sites

Το κακο ειναι οτι στους χαρτες που εχω (τους δυο 100αρηδες για το Ν. Χανιων) το υπομνημα ειναι σχεδον σβησμενο, αλλα και παλι νομιζω οτι δεν αναφερει συστημα..

Το εχω κανει και ζουμ στον υπολογιστη δεν μπορω να διακρινω κατι τετοιο..

 

Και κατι ακομα..

Ειδα οτι στην μετατροπη απο ED50 σε EΓΣΑ87 στο coordgr εχω δυο ζευγαρια συντεταγμενων, Ε, Ν και Ε', Ν'.. Να υποθεσω οτι στο δευτερο εχουν συνυπολογιστει και καποια σφαλματα της μετατροπης??

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Terry

 

Τα Ε' Ν' είναι τα προσεγγιστικές συντεταγμένες και τα Ε Ν τα τελικά εξαγόμενα

(αυτά ακολουθούμε). Η UTM όπως εφαρμόστηκε στο ED 50 σπάει την ελλάδα σε 2 ζώνες (34 και 35). Η πρώτη έχει ως κεντρικό μεσημβρινό 21 μοιρες κι αλλη 27 μοίρες.

 

Πάντως το ED50 είναι κυρίως για στρατιωτική χρήση...Δε ξέρω αν καμια πολιτική υπηρεσία το χρησιμοποίεί...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ, σευχαριστω..

Απλα οταν κανεις αντιγραφη των συντεταγμενων απο το coordgr σου αντιγραφει τα Ε' και Ν'...επισης σε αυτα εχει ακριβεια +/-9μ ενω στα Ε,Ν εχει ακριβεια +/-12μ...

 

ΥΓ. Τα σημεια που εχω ειναι σε φ,λ και οριζουν καποιες επιτηρουμενες στρατιωτικες ζωνες... Στην πολεοδομια εχουν κανει λαθος τη μετατροπη.... Εκαναν φ,λ ΕΓΣΑ σε χ,ψ ΕΓΣΑ... πραγμα εντελως λαθος..Και στο gis ετσι το περασαν....

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ terry

 

Το καλύτερο είναι να κάνεις τον προσεγγιστικό μεταχηματισμό που ανάφερε ο συνάδελφος Θεοχάρης παραπάνω με μία ακρίβεια 5-10 μέτρα. Για κλίμακες 1:50000 και κάτω είναι κάτω παραπάνω από ικανοποιητικό...Φυσικά τα φ,λ (και οπωσδήποτε κάποιο υψόμετρο) πρέπει να τα μετατρέψεις σε Χ Υ Ζ να εφαρμόσεις τις 3 μεταθεσεις και μετά να τα ξανακάνεις φ,λ σε ED 50.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.