Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Λοιπόν συνάδελφοι εγώ τα βλέπω ως εξής :

 

1. Οπως πολύ σωστά ειπώθηκε ΔΕΝ υπογράφουμε καμμία υπεύθυνη δήλωση. Συντάσσουμε βεβαίωση.Ετσι λέει το ΦΕΚ

 

2. Πρακτικά τώρα , επειδή μια λέξη μπορεί να κάνει την διαφορά , και επειδή πρέπει να καλύψουμε τα νώτα μας προτείνω να λέμε κάτι σε στυλ

 

"στην προς μεταβίβαση οριζόντια ιδιοκτησία" δεν υπάρχουν υπερβάσεις δόμησης ή κάλυψης ή εγκατεστημένες αυθαίρετες χρήσεις , δεν υπάρχει υπέρβαση του καθαρού ύψους (όχι υψομέτρου ) της ιδιοκτησίας σε σχέση με την οικοδομική άδεια και τα μεγέθη που αντιστοιχούν στην εν λόγω ιδιοκτησία"

Ετσι

 

α. Περιοριζόμαστε στο διαμέρισμα

β. Αποφεύγουμε τις ψιλές και δυσεύρετες πολεοδομικές παραβάσεις που μπορεί να μας εκθέσουν.

γ. Αφήνουμε απ'έξω αλλαγές διαρρύθμισης , στατικών κλπ .

 

 

Δεν πρέπει να δεχτούμε σε καμμία περίπτωση να μας υπαγορεύσει ο συμβολαιογραφικός σύλλογος ποιες διατυπώσεις θα χρησιμοποιούμε για τα πολεοδομικά μεγέθη.

 

Οι ανίδεοι δλδ που σου λένε γτ υπάρχει αυτή η γραμμή της μπαζωτης βεράντας στο τοπογραφικό και αν γίνεται να μην την δείξουμε.

 

Που είναι επι τέλους το ΤΕΕ ?

Για την ηλεκτρονική υποβολή ->σκοτάδι

Για τις αμοιβές -> σκοτάδι

Για τους ενεργειακούς -> σκοτάδι

Για τις βεβαιώσεις και μεταβιβάσεις -> σκοτάδι

Με ποια σημαντικά θέματα ασχολείται τέλος πάντων ??

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολύ σωστά όλα αυτά. Όμως, με κάθε συμβόλαιο, μεταβιβάζονται και οι κοινόχρηστοι χώροι - αδιαίρετα μέρη, εξολοκλήρου... Εδώ τι κάνουμε;

 

Αν μιλάμε κυριολεκτικά για την οριζόντια ιδιοκτησία και μόνο, δεν μας αφορά.

 

Αν μιλάμε για ό,τι περιλαμβάνεται στην δικαιοπραξία, τότε μας αφορά.

 

Μάλλον το δεύτερο ισχύει, διαφορετικά μπορούμε να καταργήσουμε στα αυθαίρετα την σύσταση (να είναι όλοι συγκύριοι επί πάντων) να τα βαφτίσουμε όλα κοινόχρηστα και να τα μεταβιβάζουμε απροσκόπτως...

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να ελέγχουμε όλη την οικοδομή . Πως να το κάνουμε ? Δεν γίνεται.

Οπως με τα ΠΕΑ. Κάνεις για το διαμέρισμα , για το κατάστημα. Οχι για όλο το κτίριο.

Εκεί μένουμε ,εκεί το διαπραγματευόμαστε.Τέλος.

(Αν είχαμε και στήριξη από το ΤΕΕ θα ήταν καλύτερα )

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ καθόλου. Απλά πιστεύω ότι (και) αυτό πρέπει να διευκρινιστεί ρητά με εγκύκλιο.

 

Πως θα αποφασίσω εγώ (ο εκάστοτε συντάκτης της δήλωσης) σε τι αφορά η δήλωσή μου;

 

 

 

Υ.Γ: Τέλος πάντων, όλα αυτά θα είχαν νόημα στο πλαίσιο ενός μεγάλου "gis" των κτισμάτων, όπου ο έλεγχος θα αφορά στην πιστοποίηση ότι η οικοδομή παραμένει σύμφωνη με τα δεδομένα της βάσης... Θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει ένας τέτοιος συνολικός σχεδιασμός από πίσω...

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές μεταβιβάζεται μία π.χ. μονοκατοικία

η οποία όμως έχει αποκτήσει και επέκταση χωρίς οικοδομική άδεια.

Στα συμβόλαια μεταβίβασης περιγράφεται το κτίσμα το οποίο έχει άδεια. Η αυθαίρετη επέκταση δεν περιγράφεται αλλά πρακτικά μεταβιβάζεται (αφού είναι και αυτή εντός του μεταβιβαζόμενου οικοπέδου).

 

Εμείς θα μπορούσαμε να βεβαιώσουμε πως το μεταβιβαζόμενο ακίνητο που περιγράφεται στους τίτλους είναι νόμιμο - όπως και πραγματικά έτσι θα ισχύει. Παρόλα αυτά το οικόπεδο περιέχει και άλλο αυθαίρετο κτίσμα, το οποίο όμως θα μεταβιβαστεί στην πράξη και αυτό (χωρίς βέβαια να περιγράφεται πουθενά!).

 

Μήπως η φράση

"δεν έχει εκτελεστεί άλλη αυθαίρετη κατασκευή ή δεν

έχει εγκατασταθεί άλλη αυθαίρετη χρήση, σύμφωνα με

τα εγκεκριμένα πολεοδομικά σχέδια"

μπήκε στον νόμο για ακριβώς τέτοιες περιπτώσεις???

Link to comment
Share on other sites

Μα, για να το ελέγξουμε αυτό πρέπει να ελέγξουμε όλη την οικοδομή (ή όλες τις οικοδομές) του ακινήτου, τουλάχιστον ως προς τα μη διαιρετά μέρη!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι , σύμφωνα με το ΦΕΚ ο καθορισμός του κειμένου δεν θέλει εγκύκλιο αλλά ΚΥΑ !! ΥΠΕΚΑ - ΥΠ ΔΙΚ. , δλδ βράστε όρυζα.

 

Επειδή όμως πολλοί όπως ο πάνω πάνω θα έχουνε να κάνουν συμβόλαια τις προσεχείς μέρες , προτείνω να κινηθούμε στα πλαίσια που είπα για το κείμενο της δήλωσης.

 

Brasco ναι έτσι είναι , αλλά στην μονοκατοικία μεταβιβάζεις όλο το ακίνητο, όχι "μέρος του " όπως στις συστάσεις , οπότε λέγοντας ότι δεν υπάρχει υπέρβαση είσαι καλυμένος.

 

Διαφωνώ με την χρήση της λέξης "νόμιμο" διότι περιλαμβάνει πάρα πολλά πράγματα που δεν είναι ίσως δυνατό να ελεγχθούν.

 

**συμπλήρωση**

 

Σκεφθείτε ότι για να πάρεις ρεύμα θέλεις ΥΔ Αρχιτεκτονα , Πολ.Μηχανικού , Μηχανολόγου όπου γραφουν όλοι ότι έχουν εφαρμοστεί οι εγκεκριμένες μελέτες και κατ'αυτόν τον τρόπο πιστοποιείται το "νόμιμο" της κατασκευής .

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ καθόλου. Απλά πιστεύω ότι (και) αυτό πρέπει να διευκρινιστεί ρητά με εγκύκλιο.

 

Πως θα αποφασίσω εγώ (ο εκάστοτε συντάκτης της δήλωσης) σε τι αφορά η δήλωσή μου;

 

Νομιζω οτι ορισμενες φορες μπαινουμε ανουσια σε θεωρητικα σεναρια που δε θα μας βγαλουνε πουθενα....

 

Εγω θα αποφασισω σε τι αφορα η δηλωση μου και θα το ορισω ρητα βασει των λεκτικων της.

 

 

2. Πρακτικά τώρα , επειδή μια λέξη μπορεί να κάνει την διαφορά , και επειδή πρέπει να καλύψουμε τα νώτα μας προτείνω να λέμε κάτι σε στυλ

 

"στην προς μεταβίβαση οριζόντια ιδιοκτησία" δεν υπάρχουν υπερβάσεις δόμησης ή κάλυψης ή εγκατεστημένες αυθαίρετες χρήσεις , δεν υπάρχει υπέρβαση του καθαρού ύψους (όχι υψομέτρου ) της ιδιοκτησίας σε σχέση με την οικοδομική άδεια και τα μεγέθη που αντιστοιχούν στην εν λόγω ιδιοκτησία"

Ετσι

 

α. Περιοριζόμαστε στο διαμέρισμα

β. Αποφεύγουμε τις ψιλές και δυσεύρετες πολεοδομικές παραβάσεις που μπορεί να μας εκθέσουν.

γ. Αφήνουμε απ'έξω αλλαγές διαρρύθμισης , στατικών κλπ .

 

 

Δεν πρέπει να δεχτούμε σε καμμία περίπτωση να μας υπαγορεύσει ο συμβολαιογραφικός σύλλογος ποιες διατυπώσεις θα χρησιμοποιούμε για τα πολεοδομικά μεγέθη.

Η αποψη αυτη με καλυπτει σε πολυ μεγαλο βαθμο και νομιζω κατοχυρωνει νομικα και εμας τους ιδιους απο τη στιγμη που βεβαιωνουμε για συγκεκριμενα πραγματα, τη συγκεκριμενη οριζοντια ιδιοκτησια και δεν επιδεχεται πολλαπλων ερμηνειων....

 

Οσον αφορα τη νομιμη μονοκατοικια με την αυθαιρετη προσθηκη παραδιπλα στο ιδιο οικοπεδο ομως, νομιζω ειναι προφανες το οτι δεν δυναται να μεταβιβασθει ουτε το νομιμο τμημα, απο τη στιγμη που, οπως λες κι εσυ συναδελφε, μεταβιβαζεται ολοκληρο το οικοπεδο με οτι περιλαμβανει αυτο.

 

Τουλαχιστον ετσι το εκλαμβανω εγω....

 

Θα περιμενουμε να δουμε και το προτυπο που θα ετοιμασουν τις προσεχεις ημερες, ελπιζω εντος εβδομαδος, ουτως ωστε να παρουμε καποιες κατευθυντηριες κι εμεις... Προφανως και εκ πρωτης οψεως η υπευθυνη δηλωση ειναι 100% εσφαλμενη και ελλιπης, απλως την επισυναψα ως προτυπο των συμβολαιογραφων...

 

Θα κανω σχετικες ερωτησεις κι εγω αυριο στο ΤΕΕ στη Θεσσαλονικη και αναλογως θα ενημερωσω για το τι μου ειπανε...

Link to comment
Share on other sites

Ας επανέλθω στο απλό ερώτημα. Η βεβαίωση ότι δεν υπάρχει αυθαιρεσία που να επηρεάζει το εμβαδόν, προϋποθέτει αποτύπωση...

 

Σωστά;

 

Μπορούμε να αρκεστούμε στην επαλήθευση των καθαρών διαστάσεων των χώρων με αυτές που εμφανίζονται στα αρχιτεκτονικά; (γενικά όχι, γιατί στα σχέδια οι διαστάσεις είναι χωρίς σοβάδες και γιατί η αυθαιρεσία μπορεί να "κρύβεται" στο πάχος των τοίχων ή σε παραγωνισμό)

 

Και μέχρι ποία απόκλιση από τα σχέδια είναι αποδεκτή; (διότι δεν γίνεται να μην υπάρχει απόκλιση).

 

1m² είναι καλά; Μήπως 2m²; Μήπως να βάλουμε ένα ποσοστό, ας πούμε 1%;

 

 

Νομιζω οτι ορισμενες φορες μπαινουμε ανουσια σε θεωρητικα σεναρια που δε θα μας βγαλουνε πουθενα....

 

Στο #30 έχω παράδειγμα πραγματικό. Όποιος μπορέσει να απαντήσει τι θα γράψουμε βάσει του 4014, κερδίζει φήμη!. :)

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε, σιγουρα τα πραγματα ειναι ρευστα και κανεις δεν μπορει να μιλησει με σιγουρια....

 

Προσωπικα αν με ρωτας, δε θα ασχολιομουν ουτε με υπογειο ουτε με ταρατσα, ουτε με καταφυγια.... Γενικα δεν θα ασχολιομουν με κοινοχρηστους χωρους και στη βεβαιωση μου θα περιοριζομουν αποκλειστικα στο διαμερισμα μου....

 

Τωρα για τις αποκλισεις των διαστασεων απο τα πραγματικα δεν ξερω να σου πω, εως ποιο ποσοστο αποκλισης θα επιτρεποτανε γενικως...

 

Τη διαβρωση δε θα την ελαμβανα υποψιν μου αλλα με το αποχωρητηριο θα ειχαμε ενα θεματακι. Χωρις να επηρεαζει σε τιποτα τη δομηση, την καλυψη η το υψος της οικοδομης, δε χρειαζεται αδεια μικρας κλιμακος για αυτην την αλλαγη?

Βγηκε η εγινε στη ζουλα? Ποιος ξερει...

 

Η απωλεια του φακελου ειναι ενα θεμα που δεν ξερω πως αντιμετωπιζεται καθοτι χρειαζεσαι εγγραφα που εγιναν και κατατεθηκαν βασει των τοτε δεδομενων... Για την αμοιβη, τι να σου πω.... Μεχρι νεωτερας, ο καθενας κρινει, κοστολογει τη δουλεια του και αναλογως ζηταει το τιμημα...

 

Παντως τα 200€ ειναι εξευτελιστικη ελαχιστη αμοιβη για τη δουλεια, τον κοπο και πανω απο ολα την ευθυνη της βεβαιωσης μας...

 

Κοντος ψαλμος αλληλουια (ελπιζω κοντος βασικα...)

 

Υ.Γ. Γιατι δεν εχω καταλαβει ακομα πως παιρνουμε φημη?:P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.