Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

μπορώ να στείλω αυτή την αίτηση και να ζητήσω να μου ανοίξει το σύστημα και να βγάλω νέα βεβαίωση με νέα ημερομηνία αυτοψίας; (έληξε το δίμηνο και τωρα την χρειάζεται η συμβολαιογράφος)

ναι γίνεται.. και χρειάζεται 2-3 εργάσιμες μέρες περίπου μέχρι να ανοίξει το σύστημα τη δήλωσή σου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προτείνω πολύ απλά να εκδόσεις νέα βεβαίωση (μέσω της διαδικασίας υποβολής ντεμέκ νέας δήλωσης, αν το λέτε και στην Καβάλα αυτό...)

 

δε θα πάρει νέο κωδικό το ακίνητο όμως έτσι;δεν μου ακούγεται καλό

Link to comment
Share on other sites

Μα ούτως η άλλως δεν παίρνει διαφορετικό κωδικό όταν είναι τακτοποιημένο με Ν.4014/2011 και ο μηχανικός βγάλει μία βεβαίωση μετά από δύο μήνες από την δήλωσή;

ή ακόμα και να περάσει απλά το δίμηνο, δεν παίρνει διαοφρετικό κωδικό όταν βγάλει άλλη βεβαίωση για το ίδιο ακίνητο;

Link to comment
Share on other sites

Η το ακόμα πιο ευφάνταστο, ας πούμε ότι εσύ έκανες μία ρύθμιση, αλλά δύο μήνες μετά καλούμε έγω -ένας άλλος μηχανικός- να δώσω βεβαίωση (απαγορεύεται?), ποια είναι η προτεινόμενη διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή το ξαναδηλώνω και λέω απο τις 3 επιλογές των βεβαιώσεων επιλέγω εκείνη οτι δεν έχει αυθαιρεσίες ή αυτή που μιλάει για τις εξαιρέσεις

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι ερώτηση: σε διαμέρισμα έχει γίνει προσθήκη εκτός περιγράμματος , την οποία θα δηλώσω κανονικά..

στο ίδιο διαμέρισμα έχει γίνει υπέρβαση της επιφάνειας του διαμερίσματος εις βάρος του κλιμακοστασίου...την υπέρβαση αυτή εφόσον είναι εντός περιγράμματος και πρόβλεψης δόμησης πως τη νομιμοποιώ????????????υπόψην μετά θα δόσω και βεβαίωση..

κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη..

καλό βράδυ..

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και κουράγιο σε όλους... διαμέρισμα του 1977 όπου έχω βεβαίωση της πολεοδομίας Κορίνθου οτι ο φάκελος έχει χαθεί και τα μόνα σχέδια που έχω βρει είναι του συμβολαιογράφου (δεν είναι τα εγκεκριμένα) και συμφωνούν απόλυτα με την πραγματικότητα , θα ήταν φρόνιμο να δώσω βεβαίωση? αξίζει τον κόπο να κάνω ανασύσταση? Στέλεχος άδειας έχω αλλά επειδή πρόκειται για β' εσοχή 5ου ορόφου δεν βγάζω άκρη με το περίγραμμα ή την κάλυψη για να συγκρίνω...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή το ξαναδηλώνω και λέω απο τις 3 επιλογές των βεβαιώσεων επιλέγω εκείνη οτι δεν έχει αυθαιρεσίες ή αυτή που μιλάει για τις εξαιρέσεις

Το κτίσμα προ του 55 εμπίπτει στις εξαιρέσεις του άρθρου 23 παρ:2.Οπότε διαλέγεις αυτή που λέει αυτό το πράγμα (είναι η μεσαία)

 

συνάδελφοι ερώτηση: σε διαμέρισμα έχει γίνει προσθήκη εκτός περιγράμματος , την οποία θα δηλώσω κανονικά..

στο ίδιο διαμέρισμα έχει γίνει υπέρβαση της επιφάνειας του διαμερίσματος εις βάρος του κλιμακοστασίου...την υπέρβαση αυτή εφόσον είναι εντός περιγράμματος και πρόβλεψης δόμησης πως τη νομιμοποιώ????????????υπόψην μετά θα δόσω και βεβαίωση..

κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη..

καλό βράδυ..

Θα τη βάλεις σαν υπέρβαση δόμηση <50% γιατί δεν υπάρχει άλλη επιλογή.Πρόσεξε όμως γιατί θα χρειαστείς συναίνεση από τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες.

 

διαμέρισμα του 1977 όπου έχω βεβαίωση της πολεοδομίας Κορίνθου οτι ο φάκελος έχει χαθεί και τα μόνα σχέδια που έχω βρει είναι του συμβολαιογράφου (δεν είναι τα εγκεκριμένα) και συμφωνούν απόλυτα με την πραγματικότητα , θα ήταν φρόνιμο να δώσω βεβαίωση? αξίζει τον κόπο να κάνω ανασύσταση? Στέλεχος άδειας έχω αλλά επειδή πρόκειται για β' εσοχή 5ου ορόφου δεν βγάζω άκρη με το περίγραμμα ή την κάλυψη για να συγκρίνω...

Πρέπει να κάνεις μερική ανασύσταση.Συνεννοήσου με την πολεοδομία μήπως τους φτάνει η κάτοψη αυτή που έχεις από τη συμβολαιογράφο και την βγάλεις καθαρή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μια ερώτηση για αδόμητο…στον γεωγραφικό εντοπισμό το οικόπεδο μπαίνει στο πολύ περίπου, αυτό, από την στιγμή που είναι εντός οικισμού και δεν χρειάζεται τοπογραφικό, αποτελεί το μοναδικό στοιχειό οριοθέτησης του οικοπέδου? Σε μια οικοδομή για 4014 κάνουμε το περίγραμμα και τελείωσε αλλά σε ένα αδόμητο οικόπεδο είναι 100% σίγουρο ότι θα μπούμε μέσα σε άλλες ιδιοκτησίες… τον προβληματισμό μου εκφράζω εκτός αν μου διαφεύγει κάτι..

Link to comment
Share on other sites

H Λεμπεση στις ερωτοαπαντησεις της γραφει οτι τα κτιρια που προυφιστανται του 1983 και ειναι σε στασιμους οικισμους δεν χρειαζεται να ενταχθουν στην ρυθμιση....

 

Ισχυει αυτο συναδελφοι....?και αν ισχυει πρεπει τα κτιρια να ειναι συννομα με τον Γοκ του 73 (για αποστασεις Δ κτλ) ωστε να δωσουμε βεβαιωση μη υπαρξης αυθαιρεσιων....? Η ιδια απορια μου δημιουργειται και για τα προ του 55 αν πρεπει να ειναι συννομα με τον Γοκ του 55 ωστε να εξαιρουνται απο τον 4014...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.