Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

στον γεωγραφικό εντοπισμό το οικόπεδο μπαίνει στο πολύ περίπου, αυτό, από την στιγμή που είναι εντός οικισμού και δεν χρειάζεται τοπογραφικό, αποτελεί το μοναδικό στοιχειό οριοθέτησης του οικοπέδου? Σε μια οικοδομή για 4014 κάνουμε το περίγραμμα και τελείωσε αλλά σε ένα αδόμητο οικόπεδο είναι 100% σίγουρο ότι θα μπούμε μέσα σε άλλες ιδιοκτησίες… τον προβληματισμό μου εκφράζω εκτός αν μου διαφεύγει κάτι..

Ο γεωγραφικός εντοπισμός έχουμε ξαναπεί ότι είναι αυτό ακριβώς που λέει, εντοπισμός, τίποτε άλλο.Οι λεπτομέρειες που ενδιαφέρουν θα φαίνονται στο τοπογραφικόι.Η βεβαίωση μπορεί να μη χρειάζεται τοπογραφικό αλλά το συμβόλαιο χρειάζεται.

 

 

H Λεμπεση στις ερωτοαπαντησεις της γραφει οτι τα κτιρια που προυφιστανται του 1983 και ειναι σε στασιμους οικισμους δεν χρειαζεται να ενταχθουν στην ρυθμιση....

Ισχυει αυτο συναδελφοι....?και αν ισχυει πρεπει τα κτιρια να ειναι συννομα με τον Γοκ του 73 (για αποστασεις Δ κτλ) ωστε να δωσουμε βεβαιωση μη υπαρξης αυθαιρεσιων....? Η ιδια απορια μου δημιουργειται και για τα προ του 55 αν πρεπει να ειναι συννομα με τον Γοκ του 55 ωστε να εξαιρουνται απο τον 4014...

Οι στάσιμοι αυτοί οικισμοί του 1983 είναι ορισμένοι και αναφέρονται στο ΦΕΚ 292 Δ/1982 στο τέλος.Οποιαδήποτε παράβαση έχει κτίριο του 1955 δεν θεωρείται αυθαιρεσία, το λέει ξεκάθαρα στο άρθρο 23 του 4014.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Manolis gon

 

Ξερω που αναγραφονται οι στασιμοι οικισμοι και τι ειναι ...

 

Απο οτι λες καταλαβαινω οτι ενα κτιριο αποδεδειγμενα προ του 55 που παραβιαζει την πλαγια αποσταση 1 μετρου π.χ. που προβλεποταν στον Γοκ του 55 τοτε ειναι οκ συμφωνα με τον 4014 οποτε εμεις μπορουμε να δωσουμε βεβαιωση για μεταβιβαση....? Αν ειναι ετσι τοτε αυτο ειναι καλο για ιδιοκτητες τετοιων ακινητων....

 

Απο την αλλη αυτη που γραφω πανω ισχυει και για τους στασιμους οικισμους για πριν το 83 που αν εβγαζα Πιστοποιηση νομιμου περιγραμματος το κτιριο θα επρεπε να ειναι συννομο κατα Γοκ 73..?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συνηθισμένη νομίζω πλέον περίπτωση..

Διαμέρισμα σε πολυκατοικία του 70.

Μόνη αυθαιρεσία 2τμ σε κοινόχρηστο διάδρομο!

Δίνουμε βεβαίωση??Αλλιώς τί??

Συναίνεση από 40 συνιδιοκτήτες??

Link to comment
Share on other sites

Σε ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟ διάδρομο??? Δυστυχώς, θα χρειαστείς συναίνεση!

(Ιδίως εάν πρόκειται για βεβαίωση και όχι απλά τακτοποίηση!!!)

Link to comment
Share on other sites

Μια γρηγορη ερωτηση...

Μετα απο καιρο ετυχε να χρειαστει να ξαναδωσω βεβαιωση νομιμοτητας για διαμερισμα....

Εχω καποιες αποριες που δεν εχουν τοσο να κανουν με το διαμερισμα αυτο καθεαυτο....

Τι θελω να πω... Το διαμερισμα, αρχικως, ειναι καθαρο εσωτερικα.

Η αδεια εκδοθηκε με υπογειο και αποθηκες, οι οποιες στην πραγματικοτητα ουδεποτε κατασκευαστηκαν, ισως λογω κατασκευαστικων προβληματων (ειναι κοντα στη θαλασσα και ενδεχομενως να ειχαν προβλημα με υπογειο υδροφορο οριζοντα).

Εγω συμβολαιο στα χερια μου δεν εχω, οι ιδιοκτητες ηταν οικοπεδουχοι και πριν καποια χρονια δωσαν με γονικη παροχη το διαμερισμα που πωλειται στο γιο τους...

Εγω στα χερια μου εχω τη διανομη των διαμερισματων στους οικοπεδουχους, οπου φαινεται που πηγαινει το διαμερισμα που με ενδιαφερει, ως αντιπαροχη, με τα ακριβη στοιχεια του, που συμπιπτουν με τα σχεδια της αδειας.

Η διανομη ειναι προ οποιασδηποτε εκδοσης ΟΑ και στα διαμερισματα δεν φαινεται καμια αποθηκη και καμια θεση σταθμευσης στην πυλωτη (που υπαρχει) ως παρακολουθηματα....

 

Θα χρειαστω εγω και καποιον αλλο τιτλο κτησης για να βεβαιωση για την οριζοντια ιδιοκτησια μας ή μου αρκει η διανομη?

Link to comment
Share on other sites

Οχι, εχω τη διανομη των διαμερισματων στους οικοπεδουχους...

Ενταξει, λαθος δικο μου. Το συμβολαιο ηταν δυσαναγνωστο και στην καθαρευουσα, αν και του 1990 και εν τελει η δωρεα του παππου στο εγγονι εγινε προ ανεγερσης της οικοδομης, οποτε και του περασε ποσοστο επι του οικοπεδου και πηρε το εν λογω διαμερισμα... Ληξις συναγερμου...

 

Εχω αλλη απορια...

Αφου εξεδωσα τη βεβαιωση κανονικα, με ολα τα στοιχεια των ιδιοκτητων, διαπιστωσα εκ των υστερων οτι μου ειχανε δωσει λαθος ΤΚ της διευθυνσεως.

Ολα τα υπολοιπα στοιχεια ειναι σωστα εκτος απο τον ΤΚ.

 

Θα εκδιδατε αλλη βεβαιωση για αυτο το λογο η θεωρειται ελασσονος σημασιας?

Link to comment
Share on other sites

Οχι, εχω τη διανομη των διαμερισματων στους οικοπεδουχους...

Ενταξει, λαθος δικο μου. Το συμβολαιο ηταν δυσαναγνωστο και στην καθαρευουσα, αν και του 1990 και εν τελει η δωρεα του παππου στο εγγονι εγινε προ ανεγερσης της οικοδομης, οποτε και του περασε ποσοστο επι του οικοπεδου και πηρε το εν λογω διαμερισμα... Ληξις συναγερμου...

 

Εχω αλλη απορια...

Αφου εξεδωσα τη βεβαιωση κανονικα, με ολα τα στοιχεια των ιδιοκτητων, διαπιστωσα εκ των υστερων οτι μου ειχανε δωσει λαθος ΤΚ της διευθυνσεως.

Ολα τα υπολοιπα στοιχεια ειναι σωστα εκτος απο τον ΤΚ.

 

Θα εκδιδατε αλλη βεβαιωση για αυτο το λογο η θεωρειται ελασσονος σημασιας?

 

Για κανενα λογο!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, εγώ έκανα λάθος το όνομα κ έβαλα του πατρός και είμαι σε ολοκληρωτική υπαγωγή , και έχω στείλει mail στο τεε εκεί που λέει για διορθώσεις, και περιμένω δεύτερη μέρα σήμερα. Γνωρίζει κανείς πόσες μέρες παίρνει η διαδικασία ή πώς γίνεται ακριβώς η διόρθωση? Ηλεκτρονικά από αυτούς? Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.