Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Συναδερφος εδωσε βεβαιωση σε αποθηκη υπογειου που ειχε αλλαξει θεση εντος νομιμου περιγραμματος υπογειου.Επειδη ο αγοραστης θεωρει οτι η βεβαιωση ειναι ακυρη .

Κατα τη γνωμη μου απο τη στιγμη που ΔΕΝ εκανε τακτοποιηση στο ακινητο ο τυπος της βεβαιωσης γραφει:δεν υπαρχουν αυθαιρεσιες καθ υπερβαση καλυψης δομησης υψους.Στην αποθηκη δεν υπαρχουν τετοιες υπερβασεις οποτε καλώς την εδωσε.

Ποια η γνωμη σας;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δες την εγκ. 3  στο Ε  στο τελος

εχει μια διαφοροποιηση   για τα παρακολουθηματα...αλλά  μονον    ως προς παραβασεις κατ. 3...

 

παντως

η αλλαγη θεσης  της αποθηκης  ειναι "διαμερισματωση"....και βεβαια οι αποθηκες φαινονται μεσα στην αδεια

και,

ακομα και αν επιτρεπονταν η συνταξη συμβολαιου, θα επρεπε η βεβαιωση να γραφει οτι "υπαρχει αυτο το προβλημα"
για να ξερει ο αγοραστης οτι "αυριο"  θα πρεπει να πληρωσει...¨"κατιτις"..για να το αφαιρεσει απο το τιμημα...

 

Αλλα και ο συμβ/φος, οταν θα  δει "παρακολουθημα" θα σου ζητησει να περιλαβεις και αυτο στην βεβαιωση σου...

 

ακομα και αν δεν χρειαζεται,  αν αρνηθεις....δεν θα γινει η μεταβιβαση...Απλο...

 

Ειναι θεμα  να γνωριζει καθε ενας   τι του κοστιζει μια ιστορια..

 

Στο   ερωτημα σου

δεν ειναι ακυρη η βεβαιωση

ειναι ελλειπης........

 

μέ ό,τι αυτο συνεπαγεται...

 

[κανείς δεν κανει συμβολαιο..με  ..αστερακια...]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Στο   ερωτημα σου

δεν ειναι ακυρη η βεβαιωση

ειναι ελλειπης........

 

μέ ό,τι αυτο συνεπαγεται...

 

Αυτο ειναι το ζουμί!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο έλεγχος γίνεται με βάση τα εγκεκριμένα σχέδια.

 

Αν η θέση της αποθήκης δεν συμφωνεί με τα εγκεκριμένα σχέδια υπάρχει αυθαιρεσία.

 

Τι πάει να πεί "......απο τη στιγμη που ΔΕΝ εκανε τακτοποιηση στο ακινητο ο τυπος της βεβαιωσης γραφει:δεν υπαρχουν αυθαιρεσιες καθ υπερβαση καλυψης δομησης υψους.Στην αποθηκη δεν υπαρχουν τετοιες υπερβασεις οποτε καλώς την εδωσε."

 

Είναι σαν να λές ότι η αποθήκη κατασκευάστηκε σε άλλη θέση πχ σε κάποιο τμήμα του κοινόχρηστου χώρου του υπογείου (κατά παράβαση του σχεδίου της αδείας) αλλά αφού τα τετραγωνικά των κοινοχρήστων και των άλλων αποθηκών δεν αλλάζουν, και άρα δεν έχω υπερβαση καλυψης δομησης υψους..... άρα δεν υπάρχει παράβαση ... και δίνω τη βεβαίωση. 

 

 

Θέση μου είναι ότι δεν είναι σωστό γιατί δεν τηρήθηκαν τα εγκεκριμένα σχέδια της αδείας και ο αγοραστής έχει δίκιο στην περίπτωσή σου. Πάντως εγώ στην θέση του αγοραστή δεν θα προχωρούσα. Γνώμη μου πάντα.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω θα την εδινα σε καμια περίπτωση.....

Προσπαθω ομως μηπως βρω καμια τρυπα να γλυτωσει ο συναδερφος γιατι η αγοροπωλησία εγινε και ο αγοραστης ειναι εξαλος....

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τοσο "παιδικα φτιαγμενο" το συστημα του ΤΕΕ, ωστε και η βεβαιωση που εκδιδει ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΗΓΥΡΙΑ.

Δεν γινεται πχ να εχει ολοκληρο κατεβατο

 

και κατά την οποία μου επιδόθηκαν τα παρακάτω στοιχεία:
1. Στέλεχος της οικοδ. Αδείας
2. Τοπογραφικό που συνοδεύει την άδεια
3. Εγκεκριμένα σχέδια που αφορούν στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο
4. Τίτλοι ιδιοκτησίας
5. Νομιμοποιητικά στοιχεία

 

 

ενω μπορει να μην μας εχει προσκομιστει τιποτα.

Και να μην υπαρχει επιλογη και να πρεπει να κυκλωνουμε. Και ποιος μου λεει οτι ο ιδιοκτητης δεν θα κυκλωσει ολα...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

... δυστυχώς πές του συναδέλφου να έρθει στην θέση του αγοραστή ... τι θα έκανε...

.. μάλλον άρχισαν ...

post-2272-0-64214400-1404649452_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

 

....μηπως βρω καμια τρυπα να γλυτωσει ο συναδερφος γιατι η αγοροπωλησία εγινε ...

 

Ας ενημερωθεί και από τον συμβολαιογράφο τι συνέπειες έχει για την εγκυρότητα της αγοραπωλησίας που έγινε.

 

Ο συνάδελφος έχει ευθύνη όπως τα περιγράφεις και αν δεν βρει τρόπο νόμιμο (όχι μαϊμουδιά και πατέντες) το πρόβλημα θα συνεχίσει να υπάρχει και να διαιωνίζεται.

Φυσικά θα πρέπει να γνωρίζει και με βάση τις ευθύνες του αν δεν λυθεί ποιες είναι οι συνέπειες (διοικητικές, οικονομικές, αστικές κλπ).

 

Δεν νομίζω ότι μπορείς ή πρέπει εσύ να βρει τρύπα…  Πρέπει να λύσουν την τρύπα.

Υποθέτω ότι έχει ενημερωθεί για το ζήτημα και ο ίδιος.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Αρχίσαν τα όργανα οπως ακριβώς τα λέτε!!!!

Και που να γινει κι ο έλεγχος στο 5% των δηλώσεων!!!

Τοτε η μεταναστευση θα ειναι επιβεβλημένη :| :neutral: :|

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω θα την εδινα σε καμια περίπτωση.....

Προσπαθω ομως μηπως βρω καμια τρυπα να γλυτωσει ο συναδερφος γιατι η αγοροπωλησία εγινε και ο αγοραστης ειναι εξαλος....

προκειμενου να αποφυγουν τα δικαστηρια....

όπου ο αγοραστης θα ισχυριστει οτι τον βεβαιωσαν οτι ολα ειναι ΟΚ

αλλά η βεβαιωση δεν εγραφε   τιποτε  για το θεμα της αποθήκης...

ενω  ωφειλε και επρεπε   ο  μηχανικος  να το γραφει...

και εχει υποστει...   ."...."     ζημιά  κλπκλπ.    και να κριθει εκεί... "αν επρεπε" ή  "οχι" να το τακτοποιησει ο πωλητης απο πριν

...επειδη "ετσι " λεει ο νομος αλλά, σαφώς,   δεν ειναι αρκετα "ασαφης" κλπκλπ

 

[και δεν ξερεις τι  κακο   θα σου προκυψει στο  τελος....]

 

αλλα και, επειδη  ο μηχανικος δεν εγραψε τιποτε περι του θεματος στην βεβαιωση,

 

ενας τροπος ειναι...ο διπλανος συνιδιοκτητης στο υπογειο...να ζητησει "διαμερισματωση"...στην οποια θα συμπεριληφθει και ο "δικος σου"

υγ

ο πωλητης τι λεει???  ρωτηθηκε αν θα συμμετασχει στα εξοδα??

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.