Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Καταρχάς πρέπει να βρεις εγκεκριμένο σχέδιο ώστε να συγκρίνεις τις διαφορές επιφάνειας που προκύπτει από το εγκεκριμένο σε σχέση με αυτή της μέτρησης.

Έχεις εγκεκριμένη κάτοψη? 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Pavlo καλησπέρα.  Έχω πάρει σχέδιο ορόφου από φιλμ της πολεοδομίας και έτσι (στο περίπου ) έκανα την σύγκριση. Αν και από το παλιο το σχέδιο δεν βγαίνει με ακρίβεια η επιφάνεια γιατί λείπουν διαστάσεις. Δεν ξέρω πως υπολόγισε το εμβαδον του διαμερίσματος αυτός που το έκανε τότε.

Link to comment
Share on other sites

Ελέγχεται εύκολα.

Ψηφιοποίηση του σχεδίου, εισαγωγή σε cad, align με κάποια γνωστή πλευρά

και αυτομάτως έχεις όλες τις διαστάσεις

Brasco καλησπέρα. Καμιά διευκρίνηση..???!!!

Ψηφιοποίηση σχεδίου σε pdf (?)  jpeg (?) ή τι άλλο??

Πως το εισαγάγεις στο cad? (Ανίδεος βλέπεις...)

Link to comment
Share on other sites

Τα φίλμ τι είναι; Έχουν ψηφιοποιήσει σχέδια?

Από αυτό το σχέδιο που λες, εφόσον εκτυπωθε,ί δεν υπάρχει κλίμακα να μετρήσεις με το κλιμακόμετρο και να εξάγεις την επιφάνεια?

Το θέμα είναι πως αν δεν βγαίνει η επιφάνεια ή δεν είσαι σίγουρος, ίσως να μην πρέπει να προχωρήσεις.

Η άλλη λύση (μάλλον ανέφικτη) να γίνει μερική ανασύσταση ορόφου. (την αναφέρουμε από συνήθεια μάλλον).

Υποθέτω πως έψαξες σε ΔΕΗ μήπως και υπάρχει καμιά κάτοψη χαρτοσημασμένη της άδειας.

 Η σύσταση Ο.Ι κάνει μνεία σε κάποια άδεια οικοδομής?

Link to comment
Share on other sites

Οι φάκελοι της πολεοδομίας Αθηνών  δεκαετίας 60 αν δεν κάνω λάθος έχουν περαστεί σε μικροφίλμ εδώ και πολλά χρόνια. Αυτό που παίρνεις όμως δεν είναι υπό κλίμακα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το align  δεν θα σου πετύχει ακριβώς αλλά είναι επειδή το μικροφιλμ δεν έχει απόδοση 100% σε όλες τις διαστάσεις...

 

έχει και παραμόρφωση μέσα

Link to comment
Share on other sites

Για κατοικία που ο υιός έχει 100% ψιλή κυριότητα και ο πατέρας 100% επικαρπία και χρειάζεται βεβαίωση Ν. 4178 για να μεταβιβαστεί η επικαρπία από τον πατέρα στον υιό. Στα στοιχεία του ιδιοκτήτη για να βγεί η βεβαίωση βάζω τον πατέρα, τον υιό ή και τους δύο; Η άποψη μου είναι ότι πρέπει να βάλω τα στοιχεία του πατέρα γιατί αυτός είναι που θα μεταβιβάσει κάτι σε άλλον. Θα ήθελα όμως και τις γνώμες σας.

Edited by ΒΑΣΙΛΗΣ Κ.
Link to comment
Share on other sites

αν υπαρχουν αυθαιρεσιες θα κανει την τακτοποιηση ο ψιλος κυριος

Μετα

η συμβ/φος διαβαζει αυτο

 

 

κουκουτση.pdf

Link to comment
Share on other sites

αν υπαρχουν αυθαιρεσιες θα κανει την τακτοποιηση ο ψιλος κυριος

Μετα

η συμβ/φος διαβαζει αυτο

Μιλάω για απλή βεβαίωση Ν. 4178, χωρίς να υπάρχουν αυθαιρεσίς. Νομίζω ότι πρέπει να εκδίδεται στο όνομα αυτού που μεταβιβάζει κάτι σε κάποιον άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη αν μου επιτρέπεις να σε ρωτήσω κι εγώ κάτι. (φυσικά δεν αφορά μόνο τον Νομικό μας η ερώτηση)

Εμπίπτει στις εμπράγματες διατάξεις όταν 2 διηρημένες ιδιοκτησίες του ιδίου ορόφου  που ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη, ενοποιηθούν σε μία διηρημένη ιδιοκτησία του ιδίου, χωρίς αλλαγές ιδιοκτησίας?

Το ζητούμενο συνοπτικά είναι αν θα χρειαστεί για αυτά η Βεβαίωση μηχανικού περί μη αυθαιρέτων ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.