Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Σε μία περίπτωση μεταβίβασης διαμερίσματος υπάρχουν 3 ΗΥ κλειστοι.

 

Ο ένας όμως αφορά τμήμα κοινοχρήστου χώρου.

 

Προχωράμε σε τακτοποίηση όλων με Ν. 3843/10.

 

Με το σκεπτικό ότι η παραπάνω παράβαση δεν είναι πολεοδομική ( ; ), μπορεί να δοθεί βεβαίωση του 4014/11;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω παλι λεω οτι ωρες ωρες γινομαστε ευθυνοφοβοι δημοσιοι υπαλληλοι που κοιτανε χαρτια και γραμματα νομου και τιποτα παραπανω....

Χωρις ιχνος παρεξηγησης προς κανενα συναδελφο, την αποψη μου εκθετω.

 

Στελεχος Οικοδομικης Αδειας με επισυναπτομενο τοπογραφικο θα βρεις ακομα και αν εχει χαθει ο φακελος. Τα στελεχη τα κρατανε οι πολεοδομιες, ανεξαρτητως φακελου (και στο φακελο υπαρχει συνηθως). Οποτε παυει να ειναι αυθαιρετο το κτισμα, βασει καποιου συναδελφου παραπανω.

 

Παρτο αυτο, παρε και μια βεβαιωση απο την Πολεοδομια οτι απωλεσθη ο φακελος και δεν μπορουν να βρεθουν τα λοιπα στοιχεια, παρε την κατοψη του συμβολαιογραφου και κανε την αυτοψια σου.

Αν αποδειχθει στην πραξη οτι η κατοψη συναδει με την πραγματικοτητα, ποσες πιθανοτητες δινεις εσυ τα σχεδια που εμπεριεχονταν στο φακελο να δειχνουν μια "πραγματικοτητα" διαφορετικη απο αυτη που βλεπουν τα ματια σου?

Προσωπικα απειροελαχιστες...

Και στην τελικη, απο τη στιγμη που απωλεσθη ο φακελος, ποιος θα σε ελεγξει και με ποιον τροπο? Αφου και ανασυσταση φακελου να γινει, η υπαρχουσα κατασταση θα αποτυπωθει, που θα ειναι ιδια με αυτη που απεικονιζεται στο συμβολαιογραφικο σου σχεδιο...

 

Εχω κι εγω παρομοια περιπτωση και σκοπευω να κινηθω αναλογως....

 

 

 

Συναδελφε, προτου να στραφει εναντιον σου, μαλλον θα σου χτυπησει την πορτα να του την ξαναδωσεις εσυ ο ιδιος...

Και πως θα αποδειξει οτι ο φακελος απωλεσθη απο την Πολεοδομια προ της αγορας του σπιτιου, οποτε και εδωσες ανακριβη βεβαιωση?

Ποιος μου λεει εμενα δηλαδη οτι ο φακελος δεν απωλεσθη αφοτου πηρα τα στοιχεια εγω για να εκδωσω τη νομιμη βεβαιωση μου και επεστρεφε στο αρχειο...?

 

Πνιγομαστε σε μια κουταλια νερο...

 

 

Μην ορκίζεσαι συνάδελφε για το τι διαφορές μπορεί να έχουν τα σχέδια της αδείας από εκείνα της σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας.

 

Επειδή τυχαίνει να έχω φίλη συμβολαιογράφο και έχουμε συζητήσει τις διάφορες περιπτώσεις που έχουν περάσει από τα χέρια της άκου κι αυτό :

 

Πολυκατοικία (του 1971) 6-όροφη στο Κολωνάκι..... πάει πελάτης της να αγοράσει διαμέρισμα στον 6ο όροφο (σύμφωνα με τα σχέδια της σύστασης) το οποίο μάλιστα μέχρι εκείνη τη στιγμή είχε αλλάξει και 2-3 ιδιοκτήτες....

 

Επειδή ο άνθρωπος θα έπαιρνε δάνειο, του ζητάνε από την τράπεζα σχέδια Ο.Α. για την εκτίμηση.

 

Διαπιστώνουν ότι η οικοδομή. 6-οροφη μεν στη σύσταση και σε όλα..... ΠΛΗΝ όμως.... με Ο.Α. για 4-οροφη!!!!!!!!!!

 

Και αυτό έχει συμβεί και σε άλλη περίπτωση στην Καλλιθέα...

 

Κι όλα αυτά, διότι στις συστάσεις προ του 1983 ΔΕΝ απαιτείτο η προσκόμιση ούτε καν της οικοδομικής αδείας, παρά μόνο σχεδίων κατόψεων από μηχανικό (όχι εγκεκριμένα).

 

Και φαντάσου ότι οι δυο περιπτώσεις που σου λέω, έχουν προκύψει ΜΟΝΟ απ' ό.τι έτυχε να δει με τα ίδια της τα μάτια ΜΙΑ συμβολαιογράφος!!!

 

Οπότε ΔΕΝ είναι τόσο απλά τα πράγματα όσο θέλεις να πιστεύεις....

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε, τη βεβαίωση τη δίνουμε με βάση τα στοιχεία που έχουμε διαθέσιμα τη συγκεκριμένη στιγμή.

Αν τα εγκεκριμένα σχέδια έχουν χαθεί, η βεβαίωση της πολεοδομίας, ότι έχουν χαθεί τα σχέδια, σε καλύπτει 100% νομικά για τη χρονική στιγμή, που έδωσες τη βεβαίωση. Αν παρ' ελπίδα βρεθούν κάπου τα εγκεκριμένα σχέδια και είναι πολύ διαφορετικά, τότε δε φέρεις καμία μα καμία ευθύνη και αυτό επειδή ήταν αδύνατο τη στιγμή, που έδινες τη βεβαίωση, να διαπιστώσεις την ύπαρξη των εγκεκριμένων σχεδίων.

 

Υ.Γ.: Φυσικά μιλάω μόνο για σχέδια και όχι για μη ύπαρξη στελέχους οικοδομικής άδειας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

α) Δίνεις βεβαίωση ότι ΒΑΣΕΙ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ σχεδίων (σ.σ. ελπίζω να μην αναφέρεις ότι βάσει άλλων σχεδίων πέραν αυτών που έχουν σφραγίδα πολεοδομίας) δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες (ή έχουν ρυθμιστεί αυτές). Είσαι σίγουρος ότι θες να υπογράψεις και σφραγίσεις ένα τέτοιο έγγραφο, την στιγμή που υπάρχει προγενέστερη βεβαίωση απωλείας φακέλου; ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΧΕΔΙΑ!!! Βούτυρο στο ψωμί του δικηγόρου..

Συμφωνοι, δεκτα ολα.

Σου φερνω το αλλο παραδειγμα εγω...

Βγαζεις βεβαιωση βασει εγκεκριμενων πολεοδομικων σχεδιων. Ο φακελος μεταγενεστερα χανεται και μετα απο καμποσα χρονια το διαμερισμα ξαναπουλιεται. Δε βρισκεται φακελος.

Ποιος και για ποιο λογο να κυνηγησει εσενα, θεωρωντας οτι και τοτε που εξεδωσες τη βεβαιωση ειχαν απωλεσθει αυτα...?

Ακομα και στην περιπτωση που μετα απο χρονια και το δικο σου αρχειο εχει χαθει, εχει καταστραφει η κι εγω δεν ξερω τι αλλο εχει συμβει και δεν μπορεις να βρεις τα εγκεκριμενα σχεδια βασει των οποιων δουλεψες...

 

β) Όταν έχει πρωτοκολλήσει αίτηση με ημερομηνία παραλαβής απωλείας φακέλου 09/2011 , και δίνεις εσύ βεβαίωση 10/2011 , do the math..

I will, μοναχα στην περιπτωση ομως που καταθεσεις την εν λογω βεβαιωση...

 

 

Επιμένω, πρώτα ανασύσταση φακέλου, ώστε να έχεις σφραγίδα πολεοδομίας στα σχέδιά σου, και έπειτα βεβαίωση. Αυτό που σου λέω δεν σου ακούγεται λογικό και καθ'όλα νόμιμο;

Απολυτως λογικο και νομιμο... Δεν εχω ουδεμια αντιρρηση και ουτε ειμαι κανενα λαμογιο που θα προσπαθησει να κουκουλωσει ξεχασμενες αμαρτιες για τριψηφιο αριθμο ευρω, οπως ειπωθηκε προηγουμενως....

Παρολα αυτα, θεωρησα πως ενδεχομενως να μπορουσε να βρεθει μια χρυση τομη σε περιπτωσεις που δεν μπορουμε να ενεργησουμε ΑΚΡΙΒΩΣ με το γραμμα του νομου... Δεν ειμαστε εδω μονο για να ερμηνευουμε τους νομους και να τονιζουμε τις τεραστιες κυρωσεις αυτου...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε, τη βεβαίωση τη δίνουμε με βάση τα στοιχεία που έχουμε διαθέσιμα τη συγκεκριμένη στιγμή.

Λάθος, ο νόμος είναι ρητός, λέει ξεκάθαρα βάσει των εγκεκριμένων σχεδίων (πέραν και των άλλων στοιχείων νομιμότητας κλπ).

 

Τα έχετε μπερδέψει λίγο μου φαίνεται..

Βεβαιώνουμε βάσει εγκεκριμένων σχεδίων. Εφ'όσον δεν υπάρχει στον νόμο ή διευκρινιστικές εγκυκλίους αναφορά στις περιπτώσεις που έχει χαθεί ο φάκελος, να χρησιμοποιούνται άλλα σχέδια ΜΗ-ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ (όπως ακριβώς γινόταν και με τον 3843, στον οποίο όμως αναφερόταν ρητά κάτι τέτοιο), τότε πώς είναι δυνατόν να βεβαιώσουμε την υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη ότι βάσει εγκεκριμένων σχεδίων δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες; Τι ακριβώς δηλαδή βεβαιώνεις, με απλά λόγια;;; Τα λεγόμενα του ιδιοκτήτη (ο οποίος εκτός του ότι δεν έχει το επιστημονικό υπόβαθρο, δεν γνωρίζει ακριβώς τα λεπτά σημεία των πολεοδομικών και κτιριοδομικών αυθαιρεσιών) ;;;

Αν γράψεις ότι βασίστηκες σε σχέδια συμβολαιογράφου, τότε αυτομάτως ακυρώνεσαι. Και μετά, εκτός του ότι χάνεις τον ύπνο σου (αν δεν τον έχεις ήδη χάσει), μπορείς να βρεθείς με 30κ-100κ μείον, και επιπλέον μείον την άδεια σου. Τραβηγμένο; Δεν ξέρω. Πιθανό; Πολύ.

 

@inzaghi

Προσωπικά θα κρατάω αρχείο των εγκεκριμένων σχεδίων των βεβαιώσεων που δίνω. Εκτός αυτού, θα βάζω ως συνημμένο στην βεβαίωση το εγκεκριμένο σχέδιο. Είμαι δηλαδή διπλά καλυμμένος για ό,τι γίνει.

 

Ποιος και για ποιο λογο να κυνηγησει εσενα, θεωρωντας οτι και τοτε που εξεδωσες τη βεβαιωση ειχαν απωλεσθει αυτα...?

Δεν μπορεί να σε κυνηγήσει κάποιος όταν έχεις δώσει βεβαίωση με ημερομηνία 10/2011, και η βεβαίωση απωλείας που θα πάρει ο μελλοντικός ιδιοκτήτης να είναι το 2012+ . Άσε που στις πολεοδομίες πρωτοκολλούμε τις αιτήσεις για τα σχέδια, άρα δεν τίθεται θέμα ημερομηνίας, άρα είσαι τριπλά καλυμμένος.

 

Τέλος, συμφωνούμε, ο 4014 είναι τόσο κακογραμμένος (και στα αυθαίρετα και στις μεταβιβάσεις) που πραγματικά κάνει τα εύκολα δύσκολα. Δυστυχώς όμως, πρέπει να ακολουθούμε τους νόμους αυτούς κατά γράμμα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ολοι εχετε δικο ΑΛΛΑ:

1)YΠΑΡΧΕΙ καπου στον 4014 η φραση ''σε περιπτωση απωλειας να γινει ανασυσταση''??δεν το εχω βρει!!

2)Εγω σε καθε βεβαιωση που θα δινω θα κανω ενα φακελακι και θα επισυναπτω ολα τα σχεδια-αδειες κλπ μεσα εστω και φωτοτυπιες αρα δεν νομιζω να στεκει αυτο που λες οτι θα χαθει ο φακελος εκ των υστερων...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε, τη βεβαίωση τη δίνουμε με βάση τα στοιχεία που έχουμε διαθέσιμα τη συγκεκριμένη στιγμή.

Αν τα εγκεκριμένα σχέδια έχουν χαθεί, η βεβαίωση της πολεοδομίας, ότι έχουν χαθεί τα σχέδια, σε καλύπτει 100% νομικά για τη χρονική στιγμή, που έδωσες τη βεβαίωση. Αν παρ' ελπίδα βρεθούν κάπου τα εγκεκριμένα σχέδια και είναι πολύ διαφορετικά, τότε δε φέρεις καμία μα καμία ευθύνη και αυτό επειδή ήταν αδύνατο τη στιγμή, που έδινες τη βεβαίωση, να διαπιστώσεις την ύπαρξη των εγκεκριμένων σχεδίων.

 

Δεν σε καλύπτει εφόσον η βεβαίωση που δίνεις είναι ότι ΒΑΣΕΙ ΤΩΝ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ σχεδίων της Ο.Α. διαπιστώνεις τη μη ύπαρξη αυθαιρέτων κατασκευών.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε, τη βεβαίωση τη δίνουμε με βάση τα στοιχεία που έχουμε διαθέσιμα τη συγκεκριμένη στιγμή.

Αν τα εγκεκριμένα σχέδια έχουν χαθεί, η βεβαίωση της πολεοδομίας, ότι έχουν χαθεί τα σχέδια, σε καλύπτει 100% νομικά για τη χρονική στιγμή, που έδωσες τη βεβαίωση. Αν παρ' ελπίδα βρεθούν κάπου τα εγκεκριμένα σχέδια και είναι πολύ διαφορετικά, τότε δε φέρεις καμία μα καμία ευθύνη και αυτό επειδή ήταν αδύνατο τη στιγμή, που έδινες τη βεβαίωση, να διαπιστώσεις την ύπαρξη των εγκεκριμένων σχεδίων.

 

Υ.Γ.: Φυσικά μιλάω μόνο για σχέδια και όχι για μη ύπαρξη στελέχους οικοδομικής άδειας.

Διαφωνω εδω...

Η βεβαιωση της πολεοδομιας δε σε καλυπτει νομικα γιατι εσυ εκδιδεις βεβαιωση για μη υπαρξη αυθαιρεσιων βασει εγκεκριμενων πολεοδομικων σχεδιων τα οποια εχουν απωλεσθει....

Αρα τι βεβαιωνεις εσυ στην ουσια? Αφου δεν ξερεις τι κατασκευαστηκε....

Μετα απο συνομιλια μου με συμβολαιογραφο επισης, αρχισα να πειθομαι για τα ενδεχομενα διαφορων αναμεσα σε εγκεκριμενα και συμβολαιογραφικα σχεδια...

 

Αλλα, και παλι, αν στη βεβαιωση νομιμοτητας αναφερεις περι της βεβαιωσης απωλειας φακελου και οτι η βεβαιωση χορηγειται μετα απο αυτοψια βασει συμβολαιογραφικων η εν πασει περιπτωσει μη εγκεκριμενων σχεδιων απο την πολεοδομια, δεν ξερω τι επιπτωσεις μπορεις να εχεις...

 

Ειδικα σε περιπτωση που δεν ξαναβρεθουν ουδεποτε τα εγκεκριμενα σχεδια και γινει ανασυσταση βασει της υπαρχουσας καταστασης (η οποια και θα νομιμοποιει στην ουσια ολες τις ενδεχομενες παρανομιες)...

 

Μπερδεμα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Διάβασα όλες τις αναρτήσεις και νομίζω ότι δε βρήκα κάποια παρόμοια ερώτηση.

Έχω περίπτωση με διαμέρισμα που προορίζεται για προσημείωση για λήψη δανείου. Στα πολεοδομικά σχέδια δευπάρχει ασανσέρ και τώρα που έχει γίνει μειώνει την επιφάνεια του διαμερίσματος κατά 4τμ. Χωρίς να έχω κάνει ακόμα αυτοψία και εμβαδομέτρηση, δε ξέρω πόσο εππηρεάζει την επιφάνεια του κλιμακοστασίου αυτό. Η τράπεζα δε είπε στους πελάτες πως μπορεί να στείλει και δικό της μηχανικό. Ερωτήσεις:

 

α. έχω δικαίωμα σα Τεχνολόγος να υπογράψω;

β. μετράει αυτή η αυθαιρεσία στο πεδίο που λέει για επιφάνεια;

 

Να σημειώσω ότι πρόκειται για οροφοδιαμέρισμα.

Ευχαριστώ.

Για το α σκέλος του ερωτήματος σου η απάντηση είναι: Ναι.

Αναφέρεται και στο Εγχειρίδιο Χρήσης του ΤΕΕ που είναι και ο αρμόδιος φορέας για την εφαρμογή του Ν.4014.

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/ayth/%C5%E3%F7%E5%E9%F1%DF%E4%E9%EF%20%D7%F1%DE%F3%E7%F2%20v1.1.doc

Για το β σκέλος ισχύουν τα όσα γράφει ο Didonis.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο Inzaghi, δεν έπρεπε να συσχετίσω τα χρήματα της βεβαίωσης με αυτά των κυρώσεων. Λάθος μου.

Αλλά και πάλι δεν νομίζω πως είναι ευθύνη μας να ερμηνεύσουμε τους νόμους σύμφωνα με το συμφέρων του πελάτη.

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση που ανέφερα, έστω ότι δίνω βεβαίωση με την κάτοψη του συμβολαίου.

Μετά από 10 χρόνια, το πουλάει και ο μηχανικός του νέου αγοραστή (φαντάζομαι μέχρι τότε να έχουν ξυπνήσει οι αγοραστές και να βάζουν μηχανικό δικό τους για έλεγχο) βλέπει την εγκεκριμένη κάτοψη.

Ποιος είναι αυτός που θα βεβαιώσει ότι ο ιδιοκτήτης που αγόρασε με την δική μου βεβαίωση δεν θα έχει απαιτήσεις από εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.