Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Και δυστυχώς συνέβη αυτό που περίμενα....

 

 

Με το που βγήκε ο νόμος, ενα συμβόλαιο δεν πρόλαβε να συνταχθεί μέχρι χτες και αναγκαστικά αύριο που θα γίνει οριστικά, θα χρειαστεί και τη δήλωσή μου...

 

 

Θα ήθελα τα φώτα σας (όποιων γνωρίζουν καλύτερα βασικά και δεν είναι στο κενό όπως εγώ) σχετικά με

 

α. το τι θα πρέπει να περιλαμβάνει η δήλωση αυτή. Υπάρχει κάποια φόρμα που θα συμπληρώσουμε ή είναι μια υπεύθυνη δήλωση θεωρημένη από ΚΕΠ και τέλος?

 

β. Τι ορίζεται ως αυθαιρεσία στο ακίνητο? Θα πρέπει να καθόμαστε να μετράμε διάσταση προς διάσταση το ακίνητο (ή το τμήμα αυτού που μεταβιβάζεται τέλος πάντων) ή μόνο αν δεν υπάρχει υπέρβαση δόμησης ή ύψους και τέλος?

 

γ. Ηλεκτρομηχανολογικές εργασίες θα ελέγχουμε καθόλου ή όχι?

 

δ. Τελευταίο και βασικότερο. Τι συμβαίνει με τις αμοιβές? Εντάξει, ξέρω, ο καθένας ζητάει ότι θέλει αλλά για τι ποσά περίπου μιλάμε? Με μπλοκάκι ή μαύρα?

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θα σου πω καποια που ξερω απο τεε και ρωτησα και δικηγορο....

 

το τεε μουπε κανεις στυλ τεχνικη εκθεση με αρ αδειας κτλ μια τεχνικη περιγραφη του ακινητου και γραφεις οτι το διαμερισμα δνε εχει αυθαιρεσιες σε προσθηκες κτλ και βεβαιωνεις και την χρηση πχ ειναι κατοικια και ακομα ειναι κατοικια......δνε κοιτας για αυθαιρεσιες σε κοινοχρηστους χωρους ουτε στις αλλες ιδιοκτησιες ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ....

 

Τωρα για θεμα υπογραφης επικυρωση απο το συμβολαιογραφο την στιγμη του συμβολαιου ειναι οτι καλυτερο για να μην εχεις τρεξιματα.....επισης επισυναψη αν μπορει να γινει φωτογραφιες ...

 

σε περιπτωση που εχει κανει κατι με ν 3843 αναγκαστικα το αναφερεις και εσυ....

επισυναψη στελεχος αδειας και σχεδιο κατοψη

 

ελπιζω να βοηθησα γιατι εχω 2-3 σε κατι μερες.........αν μαθεις κατι παραπανω η αλλο γραψε να ξερουμε...

 

αμοιβη αναλογα τον πελατη.....1000 ο δικηγορος? 500 εμεις

Link to comment
Share on other sites

Αμοιβή ανάλογα με την δουλειά .

Ο δικηγόρος παίρνει γιά την παράσταση 1 η 0,5 % ανάλογα με την αξία .

Γιά τον έλεγχο παίρνει άλλα λεφτά , ανάλογα με τον χρόνο ενασχόλησης .

Το ίδιο και εμείς .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ωραιες οι ανυπογραφες συμβουλες του τεε, αλλα ο δικαστης πως θα ερμηνευσει το αρ23 παρ4

 

"υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη και βεβαίωση μηχανικού, με τις οποίες δηλώνεται και βεβαιώνεται αντίστοιχα ότι στο ακίνητο δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές που να επηρεάζουν

την επιφάνεια και το ύψος της ιδιοκτησίας,

τη δόμηση, την κάλυψη και το ύψος του κτιρίου

και δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια"

 

δεν βλεπω κανενα διαζευτικο ή μεταξυ ιδιοκτησίας και κτιριου

Link to comment
Share on other sites

η αμοιβη του συμβολαιογραφου παει αναλογα με τηνα ντικειμενικη αξια....ο δικηγορος συνηθως χρεωνει εφαπαξ με κατωτερο το 1000.....ακομα και για μεταβιβαση μεταξυ πατερα και τεκνου πληρωνονται 2 δικηγοροι......

 

το βασικο ερωτημα ειναι αν υπαρχουν αυθαιρεσιες θα πρεπει εκτος απο δηλωση ναχει γινει ακι περαιωση οπως και στον 3843?

 

4014=9

3843=9 τυχαιο δεν νομιζω

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που μιλαμε για ξεχωριστη ιδιοκτησια, πραγματικα δε νομιζω πως πρεπει να ασχοληθουμε με οποιαδηποτε αυθαιρεσια γινεται στους κοινοχρηστους χωρους η σε αλλες ιδιοκτησιες οι οποιες ενδεχομενως να επηρεαζουν το συνολικο επιτρεπομενο εμβαδον...

 

Εγω εχω περιπτωση μεταβιβασης ισογειου κομμωτηριου σε διωροφο με αδεια κανονικα, στο οποιο εκ πτωτης οψεως δε φαινεται να υπαρχουνε αιθαιρεσιες...

 

Ποιος ο λογος επι παραδειγματι να ελεγξω υπερβαση υψους ολοκληρου του κτισματος απο τη στιγμη που με ενδιαφερει ΜΟΝΟ το ισογειο?

 

Θα πρεπει να ελεγξω και πλευρικες αποστασεις απο λοιπα οικοπεδα, οικοδομικες και ρυμοτομικες γραμμες κλπ? Η ουτε αυτα με ενδιαφερουν?

 

Ειδικα το τελευταιο ειναι κατι στο οποιο κολλαω πολυ....

 

Χωρια οι αμοιβες που πραγματικα δεν ξερω τι παιζει... Ποσα να ζητησω? 100? 200? 500?

Link to comment
Share on other sites

εγω 500 και ανω......ειδικα αν πρεπει να παω και συμβολαια πολυ καλα την βλεπω για ελαχιστη.....το προβλημα ειναι οτι σαν ''ΟΜΑΔΑ'' ειμαστε η χειροτερη.....οταν πει ο ενας 500 μεχρι την αλλη μερα η αμοιβη θαχει γινει 99 και δωρο ενα κουρεμα....

 

respect σε δικηγορους και υδραυλικους!!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

αμοιβη αναλογα τον πελατη.....1000 ο δικηγορος? 500 εμεις

 

Λιγότερα τιμολογείς τη δουλειά μας δηλαδή σε σχέση με τον δικηγόρο; Ο κόπος μας παίζει να είναι 2πλάσιος, και η ευθύνη μας 10πλάσια. (Το τονίζω). Δεν μας τα λες καλά akius νομίζω...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, προς το παρόν δεν υπάρχει οδηγία για το πως θα είναι αυτές οι δηλώσεις, τι θα περιλαμβάνουν κλπ. Οι συμβολαιογράφοι έχουν τρελαθεί και τα τηλέφωνα του ΤΕΕ έχουν πάρει φωτιά...

 

Αν δεν υπάρξουν διευκρινήσεις (όπως ας πούμε για την δήλωση του Ν.651) δεν θα βγεί άκρη.

 

Τι θα πει βεβαίωση νομιμότητας; Η νομιμότητα δεν ελέγχεται σε επίπεδο διαμερίσματος αλλά σε επίπεδο οικοπέδου.

Εκτός αν η βεβαίωση νομιμότητας εκφυλιστεί σε βεβαίωση συμφωνίας με την άδεια. Συμφωνίας τίνος, αφού οι διαιρετοί χώροι δεν εμφανίζονται στα σχέδια της αδείας;

 

Βεβαίωση νομιμότητας για ποιόν νόμο και ποιον κανονισμό; Και για την παθητική πυροπροστασία; Και για την ενεργητική; Και για τα στατικά; Και για την μη ενσωμάτωση αμιάντου; Και για το ότι οι πρίζες είναι όσες και όπου εμφανίζονται στην άδεια;

 

Κοινώς, μέχρι να βγεί οδηγία, τα πάντα παγώνουν.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως η δικηγορος μου περασε μια φορμα υπευθυνης δηλωσης που εσταλη σε συμβολαιογραφο σημερα το πρωι απο το συμβολαιογραφικο συλλογο...

 

Εχει και το λεκτικο συμπληρωμενο, οποτε δειχει λιγο-πολυ τα στοιχεια για τα οποια δηλωνεις υπευθυνα οτι δεν εχει πραγματοποιηθει αυθαιρεσια....

 

Το επισυναπτω και οποιος θελει ριχνει μια ματια...

 

Βεβαια θα υπαρξουν αλλαγες και τροποποιησεις, παντως το ΦΕΚ το ιδιο δε μιλαει ουτε για στατικα, ουτε για πυροπροστασιες, ουτε για αμιαντους...

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ.doc

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.