Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κρατήσεις σε Δημόσιο Εργο


αστέριος

Recommended Posts

Συνάδελφοι αν μπορεί κάποιος να μου επιβεβαιώσει. Μου έχουν ζητήσει για πληρωμή ενός τιμολογίου τις παρακάτω κρατήσεις:

Φόρος 3%

Τσμεδε 1,2%

ΕΜΠ 0,5%

Τπεδε 1%

ΤΕΕ 0,2%

Τσμεδε 0,6%

 

Αυτά αν έχω καταλάβει σωστά καταβάλλονται:

1 έντυπο είσπραξης πόρων για ΕΤΤΑ κωδικός 10(Τσμεδε 2%ο) στην ΕΤΕ

1 έντυπο είσπραξης πόρων για ΕΤΤΑ κωδικός 08(Τσμεδε 1% και ΕΜΠ 0,5%) στην ΕΤΕ

1 σημείωμα καταθέσεως υπέρ ΤΠΕΔΕ 1% στην ΕΤΕ

 

Το ΤΕΕ 0,2% και Τσμεδε 0,6% πληρώνονται σε ΔΟΥ με ΚΑΕ 82645 και 83781 αντίστοιχα;

Επιπλέον στη ΔΟΥ πληρώνω και το φόρο εργολάβου 3% φαντάζομαι. Στη δήλωσή μου αργότερα θα βάλω φωτοτυπία από το διπλότυπο ή να ζητήσω και βεβαίωση από την Υπηρεσία ότι παρακρατήθηκε φόρος;

Link to comment
Share on other sites

0,6% παραδοσιακά πληρώνεται στην Εθνική.

Τί είδους έργο είναι αυτό?Τί μίγμα είναι το ΤΠΕΔΕ & το ΤΕΕ?Μια δυο σελίδες πίσω γράφουμε αναλυτικά ποιες κρατήσεις προβλέπονται ανάλογα με την πηγή χρηματοδότησης. Ο συνδυασμός κρατήσεων που γράφεις δεν αντιστοιχεί σε καμιά από τις 2 περιπτώσεις...Διάβασε λίγο αυτά που έχουν γραφτεί!

 

 

ΥΓ Στη φορολογική δήλωση (του χρόνου) βάλε φωτοτυπία του διπλοτύπου μαζί με την πρώτη (σε γνήσιο) σελίδα της δήλωσης παρακρατούμενου φόρου 3%!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το έργο είναι του ΙΚΑ, προϋπολογισμού 3.500€ και χρηματοδοτείται από το ίδιο. Είχα διαβάσει αυτά που είχες γράψει, όντως δεν αντιστοιχούν με αυτά που μου ζητάνε αλλά από την άλλη το σύνολο βγαίνει 100€ οπότε θέλω απλά να τα πληρώσω για να με εξοφλήσουν.

Για να πληρώσω το 0,6% στην ΕΤΕ χρησιμοποιώ το κλασσικό έντυπο για το ΤΣΜΕΔΕ και βάζω χειρόγραφα 0,6%;

Για το ΤΕΕ ισχύει ότι πάω στη ΔΟΥ με ΚΑΕ 82645;

Link to comment
Share on other sites

Ναι 6 τοις χιλίοις στο κλασικό έντυπο!Ναι και για το ΤΕΕ!

Αφου καταργηθηκαν τα επιδοματα γιατι πρεπει να γινονται ακομα κρατησεις για το 6 τοις χιλιοις;

Η σχετικη βεβαιωση με το εν λογω επιδομα ηρθε σε ολους τους δικαιουχους για να το υποβαλλουν στα λογιστηρια για την εφαρμογη των περιορισμων του ενιαιου μισθολογιου.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ακούσει συνάδελφε αυτό που λες, όμως υπάρχει επίσημη κατάργηση του για να την προσκομίσουμε-επισυνάπτουμε στην εκάστοτε υπηρεσία για να μη ζητήσουν την αντίστοιχη κράτηση?

Link to comment
Share on other sites

Ενα περίεργο πράγμα...

 

Ειχα ρωτήσει παλιότερα για κρατήσεις σε έργο του ΟΣΕ. Δεν εχει καμμάι κράτηση, εκτός απο...20% παρακράτηση φόρου! Δηλαδή είναι ψιλοεξτρεμιστικό ποσό. Ναι μεν συμψηφίζεται στο τέλος, αλλά 20%; τι σόϊ δημόσιο έργο είναι...

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ακούσει συνάδελφε αυτό που λες, όμως υπάρχει επίσημη κατάργηση του για να την προσκομίσουμε-επισυνάπτουμε στην εκάστοτε υπηρεσία για να μη ζητήσουν την αντίστοιχη κράτηση?

Ασφαλως και ειναι επισημο.Ο νομος περι νεου μισθολογιου αναφερει ξεκαθαρα το τι πληρωνεται ο καθε υπαλληλος (βλεπε και αρθρο 29 Ν4024/11 "Ενιαιο μισθολογιο κ.λ.π".

Σε αυτους που επερναν το 6 τοις χιλιοις κοπηκε απο 1/11/11.

Κανε ενα ερωτημα στο ΥΠΕΧΩΔΕ που χορηγουσε αυτο το επιδομα και δεν το δινει πλεον (2106427700-2106430612 τμημα οικονομικης διοικησης)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Mια επιβεβαίωση:

 

Κρατήσεις: Τσμέδε 1% , ΕΜΠ 0.5% πληρώνονται στο κωδικό 08 στο νεο έντυπο και Τσμέδε 0.2% στο νέο έντυπο με κωδικό 10 και το Τσμέδε 0.6% στο παλιό κλασσικό μικρό έντυπο, σωστά ;

 

Στο νέο έντυπο υπολογίζω και το 2.4% για το χαρτόσημο το οποίο προσθέτω στις συνολικές κρατήσεις των εντύπων.

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.