Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΙΚΑ - ΑΠΔ Οικοδομοτεχνικών Έργων(Ένσημα-Ασφαλιστικές Εισφορές-Ημερομίσθια)


myri

Recommended Posts

Καλησπέρα! Θέλω να πάρω α.μ. απο το ικα για να βάλω ένσημα στους εργάτες, για κάποιες ερεγασίες σε κτίριο κατοικίας. Συμπληρώνω την δήλωση....Εκεί που γράφει τους πίνακες, διαλέγω τον 2???

 

Και πρέπει να πάω κάτι άλλο συμπληρωμένο εκτός από την δήλωση απογραφής? Επίσης..μπερδεύτηκα λίγο μαυτά που διάβασα, ακόμα και για κάτι τέτοιο πρέπει να κάνω υποτίθεται σύμβαση?? Με τον τεχνίτη???

Link to comment
Share on other sites

Περιοδική θέλεις να κάνεις;

Πρέπει στην ΑΠΔ να έχει μπροστά σου τον πίνακα του ΙΚΑ.

 

 

υ.γ. Κατασκευή το έχεις ή βοηθάς τον ιδιοκτήτη;

Link to comment
Share on other sites

Ναι θέλω να κάνω περιοδική. Αλλά ακόμα δεν έχωκάνει την αίτηση για να πάρω αριθμό μητρώου. Τι εννοείς να έχει μπροστά μου τον πίνακα?

 

Βοηθάω τον ιδιοκτήτη ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει οικοδομική άδεια τότε έχει γίνει απογραφή και υπάρχει ΑΜΟΕ οπότε προχωράς με αυτον τον αριθμό μητρώου και κάνεις την ΑΠΔ.Αν δεν υπάρχει οικοδομική άδεια και θέλει να δηλώσει κάποιες εργασίες που έγιναν στην οικοδομή τότε θα πρέπει να γίνει πίνακας 3 με τις εργασίες αυτές (και τις υπόλοιπες, αν θέλει να κάνει) και τον πάει μαζί με την απογραφή στο ΙΚΑ.Τοτε θα πάρει αριθμό μητρώου ΑΜΟΕ ώστε να προχωρήσει στην ΑΠΔ.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει οικοδομική άδεια τότε έχει γίνει απογραφή και υπάρχει ΑΜΟΕ οπότε προχωράς με αυτον τον αριθμό μητρώου και κάνεις την ΑΠΔ.Αν δεν υπάρχει οικοδομική άδεια και θέλει να δηλώσει κάποιες εργασίες που έγιναν στην οικοδομή τότε θα πρέπει να γίνει πίνακας 3 με τις εργασίες αυτές (και τις υπόλοιπες, αν θέλει να κάνει) και τον πάει μαζί με την απογραφή στο ΙΚΑ.Τοτε θα πάρει αριθμό μητρώου ΑΜΟΕ ώστε να προχωρήσει στην ΑΠΔ.

Όχι δεν είναι άδεια, είναι κάποιες εργασίες μικρής κλίμακας, δεν υπάρχει βέβαια άδεια μικρής κλίμακας, αλλαγή πλακιδίων και κάτι τέτοια. Και επειδή είμαι πολύ άσχετη σαυτό το κομμάτι..πώς γίνεται ο πίνακας 3??? 8-)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θελω να κανω ΑΠΔ ηλεκτρονικα για εργασιες περιτοιχισης με οικ.Αδεια του 2009.

Τα ενσημα ειναι 6.

Ομως δεν ξερω αν παιζει ρολο πλεον που ο εργατης εχει κωδ.ειδικοτητας 933130. Δηλαδη ανιδεικευτος εργατης.

Μπορω να τα δηλωσω τα ενσημα εκει και τα τελειωσω με το θεμα?

 

Απαντηση: Εληξε το θεμα ..μου ειπαν απο ΙΚΑ να τον βαλω ως βοηθω τεχνιτη, με κωδ. 933120.

 

 

Στην συμπληρωση του ΑΠΔ μου ειπαν στις συνολικες εισφορες να αφαιρεσω την εισφορα που ειχα δωσει 29,39 ευρω αρχικα οταν εκανα την ενερξη του εργου.

Ερωτηση: αν τα αφαιρεσω πως θα υπολογισω τις εισφ. ασφ , εισφ. εργοδ. και συνολικες; (44 & 45 & 46)

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Tελικά, ξέρει κανείς αν υπάρχει κάπου ένας πίνακας σαν τους παλιούς που μπορούσες να δεις τί ημερομίσθιο θα βάλεις, με οικογενειακές καταστάσεις και τριετίες;

Αυτός εδώ ισχύει αφού ισχύει και το 61,93 ακόμη;;;;

http://www.runet.gr/apdpinakas_apodoxon.htm

λέω να πάω με τα παλιά δεδομένα..ε;

Link to comment
Share on other sites

Απο την σελίδα του ΙΚΑ:

 

Κατώτατα όρια μισθών και ημερομισθίων από 14/2/2012

 

http://www.ika.gr/gr..._1_3-4-2012.pdf

 

 

Και για το 2009 που ζητάς δες εδω:

 

http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/GEN_A41_O.E._1_21-8-2009.pdf

Edited by Anastasia
Link to comment
Share on other sites

Στην συμπληρωση του ΑΠΔ μου ειπαν στις συνολικες εισφορες να αφαιρεσω την εισφορα που ειχα δωσει 29,39 ευρω αρχικα οταν εκανα την ενερξη του εργου.

Ερωτηση: αν τα αφαιρεσω πως θα υπολογισω τις εισφ. ασφ , εισφ. εργοδ. και συνολικες; (44 & 45 & 46)

Νομίζω πως το αφαιρείς από το ποσό που θα πληρωθεί στην τράπεζα και όχι από τους υπολογισμούς στην ΑΠΔ.Δηλ να καταθέσει λιγότερα στην τράπεζα ,τόσα όσα είναι η προκαταβολή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.