Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υποχρεωτικά τα φωτοβολταϊκά σε στέγες


AArtam.

Recommended Posts

Επειδή δεν παρακολουθώ καθόλου την αγορά των φ/β, τελείως ενδεικτικά, μπορεί κάποιος να μας δώσει πληροφορίες για κόστος σε 100 τ.μ. πλάκα, φ/β οριζόντια (όχι με κλίση) και σε πόσα χρόνια έχω απόσβεση? Κάτι μου λέει ότι δε θα πολυσυμφέρει!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή δεν συμφωνεί κανένας από όσους θεωρούν ως σωστό το μέτρο (και εγώ σε αυτούς ανήκω, σωστό αλλά άκαιρο) πως δεν είναι τώρα ο καιρός;

Πως δεν υπάρχουν μόνο κατασκευαστές που θα τους ανέβει το κόστος (λες και δεν θα το μετακυλήσουν στον αγοραστή) αλλά υπάρχουν και κάποιοι άνθρωποι που θέλουν να βάλουν το κεφάλι τους κάτω από την δική τους στέγη;

 

υ.γ. Δεν θα το παίξω συνωμοσιολόγος, λέγοντας πως είναι εμφανής η προσπάθεια να μειωθεί έως μηδενιστεί το ποσοστό ιδιοκατοίκησης από Έλληνες στην Ελλάδα. Μέχρι και ο Πάγκαλος (φτου κακά) είπε πως δεν έχει να πληρώσει για τα τέλη και θα αναγκαστεί να πουλήσει (καλά αυτό είναι χιούμορ)

Link to comment
Share on other sites

Faethon, συμφωνώ 100% μαζί σου..

 

Πράσινη ανάπτυξη και πράσινα άλογα.. Άρχισαν τώρα να τους ενδιαφέρει το περιβάλλον;; Άλλο κακό και αυτό.

 

Τομείς για επενδύσεις ψάχνουν να ανοίξουν για να ξεμπουκώσει το συσσωρευμένο κεφάλαιο που έχουν μαζέψει κλάδοι που έχουν κορεστεί..

 

Καταρχάς από ότι έχω καταλάβει η τεχνολογία αποθήκευσης της Ηλιακής ενέργειας (μπαταρίες δηλαδή) για χρήση οικιακή, όταν πχ δεν έχει ήλιο είναι πανάκριβες.. Μετά την αφαίμαξη των εργαζομένων ποιος έχει λεφτά να πληρώσει;;

 

Εδώ το 70% των σχολικών κτιρίων είναι χτισμένα προ του 85, με τον παλιό αντισεισμικό, έτοιμα να πέσουν, και αυτοί βγάζουν προγράμματα "εξοικονόμησης ενέργειας στα σχολεία", άσχετα με το αν πέσουν οι με face change materials σοβάδες από την ενανθράκωση των σιδήρων σε κανένα κεφάλι...

 

Αντίστοιχα και το εξοικονομώ κατ`οίκον..Έχω δουλέψει με παλιά σπίτια με σοβαρά προβλήματα στατικότητας και κάθομαι και τους βγάζω ΠΕΑ να αλλάξουν κουφώματα...

 

Να είναι καλά η B@_F και η κάθε αντίστοιχη γερμανικοκ.τ.λ. εταιρία που έχουν πιστοποιημένα υλικά και βγάζουν φράγκα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοιο "σπρώξιμο" ειδικά στα Φ/Β?? Μα τόσο ισχυρό λόμπι έχουν πια? Δηλαδή άλλες μορφές ΑΠΕ για κτίρια δεν υπάρχουν? Εδω έχουν βγάλει μικρές οριζόντιες ανεμογεννήτριες για κτίρια! Γιατί λοιπόν να μην υπάρχει ελεύθερη επιλογή συστημάτων ΑΠΕ με μόνη προυπόθεση το ποσοστό συμβολής τους για την κάλυψη των ενεργ. αναγκών του κτιρίου??

Link to comment
Share on other sites

@babils.lou ποιες μπαταρίες; Γιατί αναθεματίζετε κάτι χωρίς να ξέρετε; Επίσης καλό για τη ζωή μας δεν είναι μόνο να χρησιμοποιούμε κτίρια χτισμένα κάτω από 25ετία, αλλά και να ζούμε σε ένα περιβάλλον με όσο λιγότερους ρύπους γίνετε. Και ναι μεν αν πέσει ένα κτίριο με Χ θανάτους το βλέπουμε στα νέα των 8 με ηχηρούς τίτλους, αλλά για τους χ^ν θανάτους που οφείλονται στη μόλυνση του περιβάλλοντος δεν ακούς ποτέ τίποτα.

 

@elm46st τα ΦΒ για την Ελλάδα που έχει ΤΟΝ ήλιο είναι από τις καλύτερες ΑΠΕ. Καλές και οι ανεμογεννήτριες οριζόντιου άξονα αλλά δεν ξέρω κατά πόσον μπορεί να αποδώσουν σε ένα αστικό περιβάλλον. Σε αραιοκατοικημένες περιοχές, σίγουρα όμως θα μπορούσε να προβλεφθεί κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοιο "σπρώξιμο" ειδικά στα Φ/Β?? Μα τόσο ισχυρό λόμπι έχουν πια? Δηλαδή άλλες μορφές ΑΠΕ για κτίρια δεν υπάρχουν? Εδω έχουν βγάλει μικρές οριζόντιες ανεμογεννήτριες για κτίρια! Γιατί λοιπόν να μην υπάρχει ελεύθερη επιλογή συστημάτων ΑΠΕ με μόνη προυπόθεση το ποσοστό συμβολής τους για την κάλυψη των ενεργ. αναγκών του κτιρίου??

 

Αυτό ίσως είναι μια σοβαρή προσέγγιση στη συνομωσιολογία που διατυπώθηκε προηγουμένως... πράγματι το 99.9% των μηχανικών αγνοούν τα συστήματα ΑΠΕ πέραν των ΦΒ. Θα ήταν χρήσιμο λοιπόν από το ΤΕΕ μια σοβαρή και σωστή επιμόρφωση των μηχανικών ΠΜ, ΑΜ πάνω στα θέματα αυτά ώστε να αντιμετωπίζονται και να υπολογίζονται από τα πρώτα στάδια της μελέτης ενός κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

Μην βάζεις τέτοιες ιδέες γιατί μετά θα τους δώσει και δικαίωμα υπογραφής και σε αυτά...Μετά να δεις πως θα τα συμπαθήσουν όλοι....Πλάκα κάνω....δεν τους δίνει :)

Link to comment
Share on other sites

@babils.lou ποιες μπαταρίες; Γιατί αναθεματίζετε κάτι χωρίς να ξέρετε; Επίσης καλό για τη ζωή μας δεν είναι μόνο να χρησιμοποιούμε κτίρια χτισμένα κάτω από 25ετία, αλλά και να ζούμε σε ένα περιβάλλον με όσο λιγότερους ρύπους γίνετε. Και ναι μεν αν πέσει ένα κτίριο με Χ θανάτους το βλέπουμε στα νέα των 8 με ηχηρούς τίτλους, αλλά για τους χ^ν θανάτους που οφείλονται στη μόλυνση του περιβάλλοντος δεν ακούς ποτέ τίποτα.

 

Ρε συνάδελφε, δε ξέρω, μπορεί ο καθένας μας να βλογάει τα γένια του, αλλά πιστέυω ότι το να στέκει κάτι θα έπρεπε να έρχεται πρώτα από την απόδοσή του, σε οποιανδήποτε απόδοση μιλάμε (ενεργειακή, αρχιτεκτονική κτλ).

 

Όσο για τους θανάτους από σεισμό vs θανάτους από CO2 δεν έχει νόημα να πάμε εκεί την κουβέντα...

 

Σίγουρα πάντως για τις μεγαλύτερες οικολογικές καταστροφές δεν φταίει ο οικιακός τομέας τόσο όσο ο βιομηχανικός.. δες BP και άλλα παρεμφερή..

 

Σίγουρα πάντως το θέμα μας δεν πρέπει να μπαίνει αντιπαραθετικά αλλά συμπληρωματικά, δηλαδή ΚΑΙ να στέκουν τα σπίτια ΚΑΙ να είναι ενεργειακά αποδοτικά και οικολογικά.. ΚΑΙ να μπορούν να τα απολαμβάνει όμως ο κοσμάκης και όχι μόνο όσοι -λίγοι- προύχοντες έχουν τα λεφτά..

 

φιλικά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ σε αυτό που λες, εγώ με τα λεφτά δε μπορώ να καταλάβω τι κόλλημα έχει πέσει. Ναι, η οικοδομή θα κοστίζει στον ιδιωτη μερικές χιλιάδες € επιπλέον. Και; Αφού με δάνειο τα παίρνουν όλοι, λες η τράπεζα να εγκρίνει 300.000€ και να μην εγκρίνει 330.000€; Το γεγονός πως το ΦΒ θα δίνει πρόσθετο εισόδημα στον κάτοχο της οικοδομής άρα κάνει το δάνειο λιγότερο επισφαλές δεν το σκέφτεσε;

Δε νομίζω πως έχεις δει σφαιρικά το θέμα. Αν κάτσεις λίγο να το αναλύσεις θα δεις πως είναι καλή κίνηση για όλους, μηχανικούς, ιδιώτες και περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.