Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υποχρεωτικά τα φωτοβολταϊκά σε στέγες


AArtam.

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δάνειο από τράπεζα για ανοικοδόμηση, σήμερα;

Όσους ξέρω που οικοδομούν σήμερα, είναι με δικά τους λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, αλλά τι λες; Πως αυτός που έχει στη τσέπη 300.000€, δεν έχει άλλες 30.000€ για κάτι που θα του δημιουργεί και εισόδημα για τα επόμενα 25 χρόνια; Εγώ σου λέω πως θα προσαρμόσει και το σπίτι έτσι ώστε το ΦΒ να αποδίδει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, αλλά τι λες; Πως αυτός που έχει στη τσέπη 300.000€, δεν έχει άλλες 30.000€ για κάτι που θα του δημιουργεί και εισόδημα για τα επόμενα 25 χρόνια; Εγώ σου λέω πως θα προσαρμόσει και το σπίτι έτσι ώστε το ΦΒ να αποδίδει περισσότερο.

 

Το προβλημα ειναι οτι εχει χαθει η πιστη στην αγορα.Κανεις δεν επενδυει αυτην την περιοδο (τουλαχιστον στην ελλαδα) οσο χρηματα και να εχει,διοτι υπαρχει η ανασφαλεια στην αποδοση και του οικονομικου οφελους.Για παραδειγμα,ποιος σου λεει οτι την επομενη ημερα η φωτοβολταικη εγκατασταση δεν θα αποτελει τεκμηριο...

 

Επειτα,ποιος θα παει να παρει στεγαστικο δανειο την στιγμη που ακομα και οι δημοσιοι υπαλληλοι δεν ειναι σε θεση να κανουν εναν 25ετη οικονομικο προυπολογισμο,λογω περικοπων..Ποσο μαλλον τωρα που η ιδιοκτησια "τιμωρειται" μεσω της ΔΕΗ...Η οικοδομη εχει πεθανει.

 

Βασικα κανονικα κακως το συζηταμε,χρονο χανουμε.

Link to comment
Share on other sites

Με το ιδιο σκεπτικο ποιος θα αγοράσει/χτίσει σήμερα ένα σπίτι αξίας Χ όταν ξέρει πως του χρόνου η αξία του θα είναι χ/2?

 

Γενικά είναι ένα καλό μέτρο. Τώρα αν το timing δεν είναι το καλύτερο, τι να κάνουμε; Το timing θα αλλάξει όταν μεγαλώσει το παιδί που δεν έχω ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος ανέγερσης έχει αυξηθεί σημαντικά με μια σειρά από μέτρα! άλλα για το περιβάλλον άλλα για την οικονομική βοήθεια του κράτους και άλλα για χ λόγους. Αποτέλεσμα είναι αυτό που κάποτε ήταν αυτονόητο, μια οικογένεια δηλαδή να αποκτά ιδιόκτητο σπίτι σε λίγα χρόνια με τον ένα νόμο τη μία και με τον άλλο την άλλη να αποτελεί επιστημονική φαντασία. Τους έχοντες φυσικά και δεν τους απασχολεί να δώσουν 30000 εξτρα. Οι υπόλοιποι όμως που είναι πλειοψηφία, σε λίγο ΔΕΝ θα μπορούν να χτίσουν καθόλου. Το τάιμινγκ δεν μπορούσε να είναι χειρότερο φυσικά και αφήνω στην κρίση σας το κατά πόσο αυτοί οι άνθρωποι (!!!) που κυβερνούν θέλουν να σώσουν την Ελλάδα με τέτοιου είδους μέτρα. Πριν 5 χρόνια ήμουν υπέρμαχος τέτοιων βελτιώσεων που και καλό θα έκαναν στο περιβάλλον και τα άντεχε ο Έλληνας αλλά σήμερα ...

Link to comment
Share on other sites

stayros, το ξαναλέω δεν είμαι αντίθετος στο πνεύμα του νόμου γενικά αλλά μόνο για την χρονική περίοδο.

Φτιάχνει κάποιος με 4μελή οικογένεια 100μ² στο χωριό του, πόσο θα του στοιχίσει; 150.000€; Τα λεφτά τα έχει μαζεμένα με ιδρώτα. Οι 30.000€ που λες σημαίνουν άλλα 2 δωμάτια.

Δηλαδή να κάνει 80μ² για να βάλει Φ/Β;

Link to comment
Share on other sites

Ρε συναδελφε απο τα εξτρα 30 χιλιαρικα που θα δωσει θα περνει καθε χρονο και ΓΙΑ 25 ΧΡΟΝΙΑ,7500-8000 ευρω το χρονο.Πως σου φαινεται αυτο?Το παραβλεπουμε?Απλη λογικη ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Παραβλέποντας την αρχιτεκτονική και το περιβάλλον (αναπτύχθηκα σε προηγούμενες απάντησης) θα συμφωνήσω με τον kusta80, αλλά... ποιός μας εγγυάται ότι οι τιμές που θα πουλάμε θα είναι αυτές? Δεν ξέρω αν θα συμφέρει το τότε κράτος-κυβέρνηση να κρατήσει "ψηλά" τις τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να δεχθώ πως η τιμή πώλησης προς τη ΔΕΗ είναι εγγυημένη. Η τιμή αγοράς από τη ΔΕΗ, είναι εγγυημένη;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.