Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αποδεκτή διαφορά εμβαδού μεταξύ τίτλου - τοπογραφικού ως 2%


GRTOPO

Recommended Posts

στο να ελεγξει την "διαφορα",

να μετρησει

και να υποβαλλει συμπληρωματικη δηλωση φορου

ειτε μεταβιβασης [αν ο τιτλος ειναι απο αγορα]

ή κληρονομιας/δωρεας   αναλογα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 266
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χμ

άρα ως μέγιστη απόκλιση που δεν απαιτείται διόρθωση τίτλου στα εκτός ειναι το 10% (βάση 4178), το 2% /1500 ευρώ ειναι μόνο για φορολογικούς σκοπους.

Ο υποθηκοφύλακας μεταγράφει, εκτός των περιπτώσεων ακυρότητας, ενδιαφέρον άρθρο (http://www.ypothath.gr/htm/mortgage/index.php?option=com_content&view=article&id=154:2011-05-17-08-18-30&catid=49:main-laws&Itemid=71).

Link to comment
Share on other sites

...θα ελεγα να αφησουμε  τον υποθηκοφυλακα  στη θεση του....

 

και να εστιασουμε στο ερωτημα που αφορα τον μηχανικο και που απαντηθηκε

 

Ο μηχανικος κανει την καταμετρηση.

 

ο συμβολαιογραφος εχει να κανει τα εξης

 

στο να ελεγξει την "διαφορα",

να μετρησει

και να υποβαλλει συμπληρωματικη δηλωση φορου

ειτε μεταβιβασης [αν ο τιτλος ειναι απο αγορα]

ή κληρονομιας/δωρεας   αναλογα

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε νομίζω ότι το ερώτημά σου έχει απαντηθεί πλήρως. Ας μην ανακυκλώνουμε τα ίδια για λόγους οικονομίας στο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Διανομή αγροκτήματος του 1950 δίνει τον τίτλο 3900τμ, δείχνει όριο με ρέμα (το οποίο υφίσταται ποιο μακρυά απ το όριο άρα μπορώ να πω ότι αποτύπωσα "ποιοτικά" την διανομή (δλδ πήγα μέχρι το όριο του ρέματος)

Αν πάω μέχρι εκει βγαινω στα 4100τμ

Αν ξεπατικώσω την διανομή στο CAD (καλύτερη μέτρηση από το εμβαδόμετρο της εποχής) είμαι σχεδόν 4000τμ.

Με ενδιαφέρει η αρτιότητα και οικοδομησιμότητα. Αν με οριοδειξεία πάω στα 4010 θα μπορέσω να εκδόσω ΟΑ; (Μιλάμε για 3%)

(Έχω και την ρημαδιασμένη βεβαίωση του Ν651/77... Τι να γράψω άρτιο ή όχι, έχω αγχωθεί απίστευτα σε σημείο που θέλω να αλλάξω επάγγελμα :shock: )

Edited by skyliner34
Link to comment
Share on other sites

Σε αεροφωτογραφια του 45 που το δείχνει το ρεμα; υπάρχει περίπτωση να μετατοπιστηκε; να μάζεψε η οχθη χωματα και από πανω να έβγαλε βλαστηση; να πέρασε η τσαπα καθαρισμού ρεματων και να το διαμορφωσε;

Edited by aquar
Link to comment
Share on other sites

Εγω θεωρω οτι τσαμπα του δινετε ελπιδες για αρτιοτητα. Καμια πολεοδομια δεν θα δεχτει νεοτερη εμβαδομετρηση με >4000 τμ σε καινοργιο συμβολαιο, ειδικα σε περιοχη με διανομη. Ας ειναι και 4500 τμ....Παρε και ενα τηλεφωνο στην Πολεοδομια που υπαγεται το ακινητο για επαληθευση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.