Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αποδεκτή διαφορά εμβαδού μεταξύ τίτλου - τοπογραφικού ως 2%


GRTOPO

Recommended Posts

επειδή οι υπάλληλοι στις πολεοδομίες είναι θεοί μέχρι να χτυπήσει τη πόρτα ο Εισαγγελέας κάνε το τοπογραφικό σου 350 τ.μ.να τελειώνεις.

Πάντως γενικά μέχρι 2% απόκλιση επιτρέπεται απο τον τίτλο για να θεωρηθεί οτι το συμβόλαιο χρήζει διόρθωσης.

Σε ποια πολεοδομία αν επιτρέπεται?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 266
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε, το οικόπεδο ανήκει σε σχεδιο πόλης με πράξη εφαρμογής? (ένταξη μετά το 1983 με τον Ν. 1337).

Μήπως υπάρχει ασυμφωνία λόγω λανθασμένης οριοθέτησης με τους πίνακες της πράξης εφαρμογής και γι αυτό τον λόγο γίνεται όλο αυτό το θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είσαι σε πράξη Εφαρμογής κάνε αυτό που λέει ο panos. Γενικά σε τέτοιες περιπτώσεις αποφεύγω να ξεπεράσω το εμβαδό που αναφέρεται στο συμβόλαιο, εκτός και αν η διαφορά είναι μεγάλη (τότε πρέπει να γίνει διόρθωση συμβολαίου).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, πάντως το οικόπεδο δεν είναι σε πράξη εφαρμογής, είναι σε παλιό ρυμοτομικό σχέδιο. Σχετικά με την απόκλιση 2% που αναφέρθηκε το έχω ακούσει και εγώ, μήπως ξέρει κανείς από που απορρέει (εγκύκλιο,Π.Δ....)?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε,

Αν κάνεις τον κόπο να αναζητήσεις threads σχετικά με το θέμα αυτό θα βρεις πλούσιο υλικό.

Εν πάση περιπτώσει, η απόκλιση 2% στο εμβαδόν ξεκινάει από απαίτηση της Εφορίας και αναφέρεταιστους νόμους:

Ν. 3427/2005 αρθ. 21 παρ. 2 (βάζει επιπρόσθετο όρο max διαφορά αξίας ακινήτου 1500 ευρώ)

Ν. 2579/98 αρθ. 14 παρ. 5,6,7

Ν. 2459/97 αρθ. 19

 

Αξίζει να διαβάσεις, τουλάχιστον, το ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ.

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι εχω την εντύπωση οτι καπου αναφερεται οτι επιτρεπονται υπερβασεις στην κατασκευη ενος κτιριου των διαστασεων του μεχρι 2%

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

αν για παραδειγμα εχω (που εχω ) οικοπεδο μετρημενο απο εμενα 250 τμ κ στο συμβολαιο ειναι 200 με 2 πλευρες σε δρομο κ αλλον ομορο ιδιοκτητη   κ δεν μπορω να κανω <<τιποτα>> .Μπορω να το κανω με αποκλιση   9τμ(>5τμ)  <<τρωγοντας >>λιγο απο ομορο του ιδιου ιδιοκτητη?Με αυτην την αποκλιση η ακομη κ αν το φερω στα ισα του τρωγωντας οπως ειπα και  αλλα καπως αλλαζοντας το περιγραμμα του οικοπεδου σε σχεση με το τοπογραφικο του συμβολαιου  κ αφου εχω την δηλωση ιδιοκτητη μπαινω πολεοδομια για προσθηκη κατ επεκταση σε τακτοποιημενο κτισμα ?

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

αυτό δεν είναι τοπογραφικό διάγραμμα!!!!

τρώω-πίνω-φέρνω στα ισα δεν αποτελούν μεθοδολογία

μην υποβαθμίζουμε και άλλο, θέματα και πρακτικές που ήδη αγγίζουν τον πάτο!!!!

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

να πω οτι εχεις απολυτο δικιο ,λιγο θα πω!πως προχωραει το πραγμα ομως  με τους περιορισμους αυτους?

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

να πω οτι εχεις απολυτο δικιο ,λιγο θα πω!   πως προχωραει το πραγμα ομως  με τους περιορισμους αυτους?

 

τα ειπε ολα ο ΘΕΟΧΑΡΗΣ...ξεκάθαρα...

 

και για πρακτικες και για ..."αλλα θεματα".....

 

 

 

δεν "προχωραει"....απλό

 

αν ο πελατης βρει απο πού του λειπουν τα τμ. ας τα ζητησει ...ας τα παρει...και ας τα δειξεις...

 

μεχρι τότε

εσυ "βλεπεις" 200 τμ.

 

τι άλλο????

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.