Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δελτίο Δομικής Τρωτότητας και Τ.Ε. μηχανικού


Recommended Posts

Συνάδελφοι στο άρθρο 24.2 λέει

 

αα) εφόσον η αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε κτίρια κατοικίας, τουριστικά καταλύματα ή κτίρια που δεν περιλαμβάνονται στην επόμενη περίπτωση ββ΄ συμπληρωμένο δελτίο ελέγχου δομικής τρωτότητας του φέροντα οργανισμού, συνοδευόμενο από αναλυτική τεχνική έκθεση αρμόδιου μηχανικού και φωτογραφίες. Η τεχνική έκθεση θα βασίζεται σε μακροσκοπικό οπτικό έλεγχο, που θα περιγράφει το σύστημα του φέροντος οργανισμού, καθώς και τυχόν εμφανείς βλάβες,

 

Περιμένουμε να ενημερωθούμε τι είναι αυτό το δελτίο.

Η Τ.Ε. είναι λίγο πολύ γνωστό τι θα γράφει. Κάτι αντίστοιχο με την έκθεση για τις προσθήκες καθ'ύψος φαντάζομαι.

 

υ.γ. Εχει συζητηθεί σε άλλα θέματα αλλά νομίζω πως καλό είναι να υπάρχει και αυτόνομο για νέα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

ένα σχόλιο γύρω από το θέμα περί στατικής επάρκειας που αφορά στην τακτοποίηση των αυθαιρέτων θα ήθελα να κάνω, κάτι για το οποίο γίνεται ιδιαίτερος λόγος. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι αφενός με έναν ταχύ οπτικό έλεγχο κανείς δεν είναι δυνατό να μπορεί να αναζητήσει την οποίαδήποτε ευθύνη κάποιου συναδέλφου στο μέλλον (για οτιδήποτε και αν συμβεί, πέραν κάποιων κραυγαλέων ίσως περιπτώσεων) και αφετέρου πιστεύω ότι η σύνταξη μιας τέτοιας τεχνικής έκθεσης όπου θα περιγράφονται λίγο πολύ τα υλικά, το στατικό σύστημα, η κανονικότητα του κτιρίου κλπ. θα μπορούσε να τυποποιηθεί σε γενικές γραμμές, και να κλείνει όχι απολύτως ρητά ότι "το παρόν κτίριο δεν υφίσταται κανένα κίνδυνο (ή αντέχει, ή ....)" αλλά με έναν τρόπο όπως για παράδειγμα: " Βάσει του οπτικού ελέγχου που διενεργήθηκε, φαίνεται πως το παρόν κτίριο ευρίσκεται σε μία ικανοποιητική κατάσταση, και δεν διατρέχει κανένα κίνδυνο όσον αφορά στα φορτία βαρύτητας, ενώ η λογική του στατικού συστήματός του φαίνεται να πληρεί/ ή να μη πληρει βασικές απαιτήσεις για την αντισεισμική συμπεριφορά του. Σαφώς η όποια ρητή και ασφαλής (μέσα σε πιθανοτικά πάντα πλαίσια) απάντηση σχετικά με την άποτίμηση της παρούσας κατασκευής μπορεί να επέλθει ΜΟΝΟ μεσα από ολοκληρωμένη μελέτη διερεύνησης τρωτότητας."

 

Ίσως είναι μία απάντηση γενικόλογη που δεν ταιριάζει σε μηχανικούς, αλλά ταιριάζει απόλυτα πιστεύω να δωθεί από τους ανθρώπους που καλούνται να βεβαιώσουν την ασφάλεια τόσων ζωών με έναν οπτικό έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι στο άρθρο 24.2 λέει

 

 

 

Περιμένουμε να ενημερωθούμε τι είναι αυτό το δελτίο.

Η Τ.Ε. είναι λίγο πολύ γνωστό τι θα γράφει. Κάτι αντίστοιχο με την έκθεση για τις προσθήκες καθ'ύψος φαντάζομαι.

 

υ.γ. Εχει συζητηθεί σε άλλα θέματα αλλά νομίζω πως καλό είναι να υπάρχει και αυτόνομο για νέα στοιχεία.

 

το λινκ το έδωσε συνάδελφος σε άλλο θέμα... μάλλον περι αυτού πρόκειται : http://www.oasp.gr/node/76

Link to comment
Share on other sites

Ναι το γνωρίζω, αλλά εκείνο είναι Δελτίο Προσεισμικό Ελέγχου και το ΥΠΕΚΑ στον νόμο λέει Δελτίο Δομικής Τρωτότητας.

Αν είναι το ίδιο, πρέπει κάποιος να το διευκρινίσει.

Μέχρι στιγμής πάντως δεν έχει γίνει καμία επίσημη αναφορά για το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε αν το Δελτίο Δομικής Τρωτότητας θέλει συνυπογραφή από δεύτερο μηχανικό;

 

τι γίνεται στην υποβολή της δήλωσης ηλεκτρονικά; Πρέπει να δηλωθεί ο συνυπογράφων από την αρχή; Μπορεί να προστεθεί αργότερα;

Link to comment
Share on other sites

Και αν υπάρχει και μηχανολόγος μόνο για την δήλωσητου πίνακα, σε κτίριο που δεν είναι κατοικία, δηλώνεται και αυτός εξ' αρχής στην αίτηση;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, είμαι νέος μηχανικός και έχω μπλοκάρει λίγο στο θέμα με τα αυθαίρετα. Έχω βγάλει άκρη με τα χαρτιά που θα χρειαστούν, και με τα πρόστιμα νομίζω θα τα καταφέρω(υπάρχει και το πρόγραμμα του michanikos που έχω κατεβάσει).

 

Αυτό που με αγχώνει είναι το δελτίο δομικής τρωτότητας που φέρει και την ευθύνη της υπογραφής μου. Νιώθω ότι είναι μεγάλο ρίσκο να υπογράψω για ένα σπίτι αν αντέχει, χωρίς να κάνω τον οποιοδήποτε έλεγχο.

 

Μέχρι στιγμής το μόνο που έχω καταφέρει να βρω, είναι ένα πρόγραμμα της 3dr για αυθαίρετα(http://www.3dr.eu/TOE) ,το οποίο καταλήγει σε βαθμολογία δομικής τρωτότητας και το οποίο σκέφτομαι να αγοράσω. Θέλω να ρωτήσω, αν το έχει δουλέψει κανείς, τι αποτέλεσμα έβγαλε στον έλεγχο δομικής τρωτότητας, και αν θα κάνει και κάποιον άλλον έλεγχο πέρα από αυτό που κάνει το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να μην κάνεις κάποιες βιαστικές αγορές.Η τρωτότητα δεν έχει διευκρινιστεί ακόμα, μπορείς νομίζω να περιμένεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν κατάλαβα πότε χρειάζεται το δελτίο ελέγχου δομικής τρωτότητας. Σύμφωνα με το Αρ.24/2/αα "εφόσον η αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης έχει εκτελεσθεί ή εγκατασταθεί σε κτίρια κατοικίας, τουριστικά καταλύματα ή κτίρια που δεν περιλαμβάνονται στην επόμενη περίπτωση ββ' συμπληρωμένο δελτίο ελέγχου δομικής τρωτότητας..."

Ερωτήσεις:

α) Μια εξ' ολοκλήρου αυθαίρετη μονοκατοικία χωρίς Ο.Α. χρειάζεται δελτίο ελέγχου δομικής τρωτότητας;

β) Την έκδοση του δελτίου ελέγχου δομικής τρωτότητας μπορεί να την κάνει μόνο Πολιτικός Μηχ/κος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.