Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δελτίο Δομικής Τρωτότητας και Τ.Ε. μηχανικού


Recommended Posts

Να προσθέσω στο παραπάνω του JULIUS:

γ) Εάν είναι προκατ κατασκευή χωρίς "μπετά", τότε χρειάζεται?

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που κτίσμα υπάγεται σε κάποια από τις εξαιρέσεις της παρ2 αρθ23 (π.χ είναι κατασκευασμένο πριν το 1955) μαζί με τη βεβαίωση μηχανικού ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες κλπ, χρειαζεται να συμπληρωθεί και το δελτίο δομικής τρωτότητας και να επισυναφθεί μαζί με τη βεβαίωση ώστε να γίνει κάποιο συμβόλαιο??

Η βεβαίωση μπορεί να μπει επάνω στο τοπογραφικό (αν χρειαστεί να γινει)??

Μαζί με τη βεβαίωση (σε περίπτωση που υπαγόμαστε στις εξαιρέσεις της παρ.2) χρειάζονται επισυναπτόμενα και αποδεικτικά (π.χ χαρτι από το δήμο για την παλαιότητα του κτίσματος, παλίο συμβόλαιο ή κάποια παλία αεροφωτογραφία)?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νομίζω έχουμε υποτιμήσει λίγο την σημασία της δομικής τρωτότητας .

Ένας συνάδελφος μου είπε ότι σύμφωνα με τα σεμινάρια του ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ για τα αυθαίρετα, καθιστά τον υπογράφοντα ποινικά υπεύθυνο σε περίπτωση αστοχίας που σημαίνει ότι η ευθύνη μας είναι μεγάλη

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε αν το Δελτίο Δομικής Τρωτότητας θέλει συνυπογραφή από δεύτερο μηχανικό;

τι γίνεται στην υποβολή της δήλωσης ηλεκτρονικά; Πρέπει να δηλωθεί ο συνυπογράφων από την αρχή; Μπορεί να προστεθεί αργότερα;

Το φυλλο δομικης τρωτοτητας θελει υπογραφη απο πολ μηχ/κο.

Αυτο λεει η λογικη απο την στιγμη που δεν γινονται δεκτες οι δηλωσεις στατικης επαρκειας απο αλλη ειδικοτητα.

 

Βεβαια, ζουμε σε ενα κρατος στο οποιο ο αρχιτεκτονας δεν μπορει να συνυπογρααψει στατικη μελετη σε προσθηκη στεγης, αλλά μπορει να συνυπογραψει σε 6όροφη...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έχουμε υποτιμήσει λίγο την σημασία της δομικής τρωτότητας .

Ένας συνάδελφος μου είπε ότι σύμφωνα με τα σεμινάρια του ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ για τα αυθαίρετα, καθιστά τον υπογράφοντα ποινικά υπεύθυνο σε περίπτωση αστοχίας που σημαίνει ότι η ευθύνη μας είναι μεγάλη

 

Γιά δες στον ΟΑΣΠ:

 

Παράγραφος 2. ΣΚΟΠΟΣ

........

"Οι μηχανικοί που ελέγχουν τα κτίρια με τη διαδικασία του ΤΟΕ και συμπληρώνουν τα αντίστοιχα Δελτία Ελέγχου δε φέρουν ευθύνη για την εκτίμηση των ζητούμενων στοιχείων τρωτότητας του κτιρίου. "

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τις οδηγίες του ΟΑΣΠ ( παράγραφος 3 -Διαδικασία Διενέργιας Τ.Ο.Ε ) ....Ο έλεγχος των κτιρίων γίνεται από διμελείς επιτροπές μηχανικών, εκ των οποίων ο ένας τουλάχιστον πρέπει να είναι Διπλωματούχος Πολιτικός Μηχανικός (απόφοιτος Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης), ενώ ο δεύτερος μπορεί να είναι Διπλωματούχος Μηχανικός (απόφοιτος Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης), κατά προτίμηση Αρχιτέκτων ή Αγρονόμος - Τοπογράφος Μηχανικός, ή Πτυχιούχος Τεχνολογικής Εκπαίδευσης, κατεύθυνσης Δομικών Έργων ή Έργων Υποδομής.

Link to comment
Share on other sites

Και πως να έχουν ευθύνη; Αφού είναι συμπλήρωση του δελτίου και όχι μελέτη.

Επίσης δεν έχει επιλογή για κτίρια με ΕΑΚ :(

 

Βέβαια το Δελτίο αφορά κτίρια και όχι οριζόντιες ιδιοκτησίες που πιθανά θα έχουμε να τακτοποιήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση αυθαίρετου στο δώμα πολυκατοικίας

όπου έχει γίνει καταγγελία σε πολεοδομία

και έχει συνταχθεί έκθεση επικινδύνου κτίσματος. (δεν υπήρχε πρόβλεψη μελλοντικού ορόφου)

Με το μάτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Στην ουσία όμως κανένας από αυτούς που μένουν από κάτω δεν επιθυμούν την τακτοποίηση του αυθαιρέτου. Αλλά από την άλλη η ταράτσα έχει χιλιοστά και έτσι δεν υπάρχει ιδοκτησιακό θέμα.

 

Ο μηχανικός που θα αναλάβει την τακτοποίηση θα έχει πρόβλημα με την καταγγελία που θα του γίνει από τους συνιδιοκτήτες?

Μπορεί να υπογράψει το δελτίο δομικής τρωτότητας σε κτίριο για το οποίο έχει συνταχθεί έκθεση επικινδύνου? (όχι πως έχει υποχρέωση να ξέρει σχετικά με την έκθεση...)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα από το τεε μου είπαν ότι για κατοικίες μπορώ κι εγώ (είμαι ΑΜ) να υπογράψω μόνος μου!!!

Μου φάνηκε κουφό!!!!

...και εν μέρη λάθος (αλλά μην αναπτυχθούμε σε αυτό).

 

Ισχύει???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.