Μετάβαση στο περιεχόμενο

* * * * - 2 Ψήφοι

Λοιπές παραβάσεις - Αναλυτικός προυπολογισμός

• Please log in to reply
910 απαντήσεις στο θέμα

#151 d_liossis_arch

d_liossis_arch

Νέο Μέλος

• Members
  • Pip
  • 3 Μηνύματα:

Δημοσίευση 12 Οκτώβριος 2011 - 16:01

Ευχαριστώ!
Θα προσπαθήσω να μιλήσω και με ΤΕΕ και ο,τι μάθω θα σας πω, αν και δεν εχω πολλες προσδοκίες...
  • 0

#152 Faethon11

Faethon11

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPipPip
  • 7.413 Μηνύματα:
  • Τοποθεσία1828km Νότια της γενέτειράς μου.
  • Ειδικότητα:Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός

Δημοσίευση 12 Οκτώβριος 2011 - 19:19

Εγώ έχω την εντύπωση πως αθροίζεις όλες τις παραβάσεις που δεν μπορείς να εντάξεις στο φύλλο καταγραφής και μετά διαιρείς με 5000.
  • 0

#153 architect_duth

architect_duth

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPipPip
  • 3.663 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΘεσσαλονίκη
  • Ειδικότητα:Διπλ. Αρχιτέκτων Μηχανικός

Δημοσίευση 12 Οκτώβριος 2011 - 19:24

Δε νομίζω, αλλά μακάρι!
  • 0

#154 RIGOU

RIGOU

Νέο Μέλος

• Members
  • Pip
  • 44 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση 12 Οκτώβριος 2011 - 19:29

Εγώ έχω την εντύπωση πως αθροίζεις όλες τις παραβάσεις που δεν μπορείς να εντάξεις στο φύλλο καταγραφής και μετά διαιρείς με 5000.

Παιδιά αφού στις διευκρινήσεις το λέει ξεκάθαρα: "Σε περίπτωση που ο αναλυτικός προυπολογισμός υπερβαίνει τις 5000 για κάποιο από τα μη νόμιμα έργα το πλήθος των παραβάσεων αυξάνεται κατά μία παράβαση.....
Άλλωστε και στα παραδείγματα υπολογίζει κάθε αυθαίρετη κατασκευή χωριστά και βγάζει σε πόσες παραβάσεις αντιστοιχεί η κάθε κατασκευή μόνη της και μετά αθροίζει το σύνολο των πολεοδομικών παραβάσεων όλων των αυθαιρετων κατασκευών.
  • 0

#155 ankiousis

ankiousis

Νέο Μέλος

• Members
  • Pip
  • 48 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση 12 Οκτώβριος 2011 - 19:34

Καλησπέρα συνάδερφοι θα ήθελα μια απαντηση σε μια περιπτωση που συνηθίζεται στα εκτός σχεδίου.Εκτος σχεδιου χωρις οικοδομικη αδεια υπερυψωμενη βεραντα με στεγαστρο.Η βεραντα με αναλυτικο και το στεγαστρο με επικάλυψη κεραμίδι με αναλυτικο?Αν υποθέσουμε οτι παμε με αναλυτικο αδειών και οχι με ΑΤΟΕ μπορει καποιος συναδελφος να μου πει πως θα βγεί για στεγαστρο 20τ.μ που στηρίζεται με ξύλινες κολώνες??Ευχαριστω
  • 0

#156 dora22

dora22

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPip
  • 287 Μηνύματα:
  • Τοποθεσίααθηνα

Δημοσίευση 12 Οκτώβριος 2011 - 19:43

Υπαρχει στον αναλυτικο κατηγορια επικαλυψεις.Εκει διαλεγεις τι ειδους επικεραμωση εχεις- κολυμπητα ή καρφωτά κεραμιδια και επισης υπαρχει επιλογη ξυλινος σκελετος στεγης αυτοφερομενος ή εδραζομενος. Χρησιμοποιησα τον αναλυτικο για τις αδειες , λογικα αυτον θα χρησιμοποιουμε... θελω να ελπιζω!!
  • 0

#157 ankiousis

ankiousis

Νέο Μέλος

• Members
  • Pip
  • 48 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση 12 Οκτώβριος 2011 - 20:04

Υπαρχει στον αναλυτικο κατηγορια επικαλυψεις.Εκει διαλεγεις τι ειδους επικεραμωση εχεις- κολυμπητα ή καρφωτά κεραμιδια και επισης υπαρχει επιλογη ξυλινος σκελετος στεγης αυτοφερομενος ή εδραζομενος. Χρησιμοποιησα τον αναλυτικο για τις αδειες , λογικα αυτον θα χρησιμοποιουμε... θελω να ελπιζω!!

ευχαριστω πολυ.Δηλαδη στην περιπτωση 20τ.μ στεγαστρου στηριζόμενου σε 4 ξυλινους στύλους.Επιλέγω

1.ξυλινος σκελετος στέγης εδραζόμενος:20τ.μ x 12 = 240EYΡΩ
2.Επικεραμωση με κεραμίδια καρφωτα: 20τ.μ x 10 = 200ΕΥΡΩ
ΣΥΝΟΛΟ:440ΕΥΡΩ Αρα πρόστιμο 500

Η βεράντα τελικα θα παει με αναλυτικό ή ως βοηθητικός χώρος??Και αν παει με αναλυτικο τι εργασίες θα βάλουμε???
  • 0

#158 Faethon11

Faethon11

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPipPip
  • 7.413 Μηνύματα:
  • Τοποθεσία1828km Νότια της γενέτειράς μου.

Δημοσίευση 12 Οκτώβριος 2011 - 20:09

Παιδιά αφού στις διευκρινήσεις το λέει ξεκάθαρα: "Σε περίπτωση που ο αναλυτικός προυπολογισμός υπερβαίνει τις 5000 για κάποιο από τα μη νόμιμα έργα το πλήθος των παραβάσεων αυξάνεται κατά μία παράβαση.....
Άλλωστε και στα παραδείγματα υπολογίζει κάθε αυθαίρετη κατασκευή χωριστά και βγάζει σε πόσες παραβάσεις αντιστοιχεί η κάθε κατασκευή μόνη της και μετά αθροίζει το σύνολο των πολεοδομικών παραβάσεων όλων των αυθαιρετων κατασκευών.

Σε ποιο παράδειγμα έχει 2 κατασκευές με αναλυτικό;
  • 0

#159 dora22

dora22

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPip
  • 287 Μηνύματα:
  • Τοποθεσίααθηνα

Δημοσίευση 12 Οκτώβριος 2011 - 20:47

Η βεραντα (μπαζωμενη ) παει και αυτη με αναλυτικο, εκσκαφες, τοιχεια απο μπετον ,ή τσιμεντολιθοι (συνηθης κατασκευη στα εκτος σχεδιου), επιχωση, οπλισμενο σκυροδεμα με πλεγμα, και επικαλυψη ο,τι εχει.Επισης βαζεις και τα καγκελα αν εχει
  • 0

#160 ankiousis

ankiousis

Νέο Μέλος

• Members
  • Pip
  • 48 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση 12 Οκτώβριος 2011 - 21:12

Η βεραντα (μπαζωμενη ) παει και αυτη με αναλυτικο, εκσκαφες, τοιχεια απο μπετον ,ή τσιμεντολιθοι (συνηθης κατασκευη στα εκτος σχεδιου), επιχωση, οπλισμενο σκυροδεμα με πλεγμα, και επικαλυψη ο,τι εχει.Επισης βαζεις και τα καγκελα αν εχει

dora22 σε ευχαριστω,εκσκαφες ομως γιατι??
  • 0