Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Λοιπές παραβάσεις - Αναλυτικός προυπολογισμός


bou

Recommended Posts

Το επαναφέρω γιατί απάντηση δε δόθηκε (εκτός άμα την έχασα)

Η μπαζωμένη, στεγασμένη βεράντα (σε απλά ελληνικά θα θεωρούνταν Η/Χ), η οποία αποτελεί κλασσική περίπτωση σε παραθεριστικές κατοικίες, θα πάει ως Β.Χ;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπαν ΒΧ, αλλά για ποιό λόγο? Μπορεί να πάει και με αναλυτικό. Αφού δεν είναι η/υ χώρος που έγινε κατά το χτίσιμο του σπιτιού, αλλά προστέθηκε μετά. (Σε εκτός,χωρίς ο.α.)

Link to comment
Share on other sites

κοίτα δεδομένου ότι εμένα μου είπαν ότι και εξώστες στεγασμένοι πάνε ως βοηθητικοί τότε και η στεγασμένη μπαζωμένη βεράντα θεωρείται βοηθητικός χώρος. το θέμα είναι πόση εμπιστοσύνη έχεις σε αυτά που απαντάνε

Link to comment
Share on other sites

Και το θεμα ειναι οτι η στεγασμενη βεραντα αν παει ως βοηθητικος χωρος με το νεο νομο, αν δεν ειναι προ 83 η κατασκευη, θα εκτοξευσει το προστιμο στα υψη...

 

Ενω αν ειναι με αναλυτικο προυπολογισμο, τοτε εχεις ενα 500αρικο η βεραντα και αλλο ενα το στεγαστρο και καθαρισες...

 

Και τα παραδειγματα του ΤΕΕ/ΥΠΕΚΑ ετσι το δειχνουνε...

 

Η στεγη παει με αναλυτικο και 500αρικο η παει ως τμημα της κατοικιας που νομιμοποιεις?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μπορεί να μπερδεύω με τον όρο στεγασμένη βεράντα...

Ο Η/Χ που δημιουργήθηκε σε κτίριο χωρίς οικοδομική άδεια, πάει ως βοηθητικός ή με αναλυτικό;

Link to comment
Share on other sites

Ο η/χ πηγαίνει ως ΒΧ. Αλλά ως η/χ ορίζεται από 2 τοίχους και 1 κολόνα (δομικά στοιχεία) ή 1 τοίχο και 2 κολόνες.

 

Η στεγασμένη βεράντα που περιγράφω παραπάνω είναι μεν από ένα τοίχο του σπιτιού, αλλά η στέγη της στηρίζεται από 2 ξύλινες κολόνες. Άρα, μπορεί να έγινε μετέπειτα, άρα γιατί να μην το βάλω αναλυτικό?

 

Ότι να ναι ρε γμτ....

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σημαντικο ερωτημα, αλλα δεν ξερω να καποιος εχει παρει ξεκαθαρη γνωμη...

 

Με ποιο τιμολογιο υπολογιζεται ο αναλυτικος????

Γτ αν θελουν ΑΤΟΕ ας βαλλουν στις αμοιβες αλλες 2 μερες εξτρα απασχοληση για τον προυπολογισμο....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.