Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Λοιπές παραβάσεις - Αναλυτικός προυπολογισμός


bou

Recommended Posts

Είναι πολύ σημαντικό θέμα το οποίο δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμα... όταν λές

Οι απαντησεις του ΥΠΕΚΑ εχουν αλλη αποψη...
τί ενοείς? σε ποιά ερωτοαπάντηση αναφέρεσαι??

 

Επίσης δεν ξέρω αν είδες την γνώμη μου για τους οικοδομικούς σκελετούς (http://www.michanikos.gr/topic/23389-%ce%91%cf%85%ce%b8%ce%b1%ce%af%cf%81%ce%b5%cf%84%ce%bf-%ce%93%ce%b9%ce%b1%cf%80%ce%af/page__st__20) συμφωνείς ή διαφωνείς??

Link to comment
Share on other sites

Kontegr

Δεν ψαχνω τωρα τις απαντησεις του ΥΠΕΚΑ γτ με εχουν κουρασει οι βλακες..

Μονο το Δ μερος μαρεσε..Το διαβαζω καθε βραδυ πριν κοιμηθω..

 

Σε καποια ερωτη/απαντηση γραφει (στο περιπου)

"Παει στην κατηγορια 13 (λοιπες πολεοδομικες παραβασεις) και γινεται ελεγχος αν υπαρχει υπερβαση καλυψη, δομησης, υψους ωστε να εφαρμοστουν οι αντιστοιχοι συντελεστες...."..

 

Τραβα τωρα εσυ καταλαβε...

 

 

Οικοδομικοι σκελετοι..

Φιλε ΔΕΝ συμφωνω με τη συσχετιση με την ερωτηση 6 του μερους Δ (σου ειπα το διαβαζω καθε βραδυ πριν κοιμηθω..)

Αλλο ανοιχτος χωρος πανω σε στυλους και αλλο οικ. σκελετος...

 

Σε καποιο σεμιναριο ειχε αναφερθει κατι αλλα δεν θυμαμαι τωρα..

Ηταν αμφιλεγομενο...

 

Εχω και μια εγκυκλιο του ΙΚΑ, θα την ανεβασω αυριο...γραφει οτι για τις εργασιες που θα γινουν απο δω και περα πληρωνεις κανονικα ασφαλιστικες εισφορες...

 

 

ΥΓ. Ποτε θα τελειωσει ο 4014 να ηρεμισουμε???

 

ΥΓ2. Εχει αναφερθει καπου επισημα με ποιο τιμολογιο γινεται ο αναλυτικος??? Διοτι μου διαφευγει...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι η απάντηση 9Γ' ΥΠΕΚΑ.

 

9) Η παραβίαση των διαστάσεων των εξωστών υπάγονται στις λοιπές πολεοδομικές παραβάσεις ;

Το άθροισμα των αυθαιρέτων εξωστών υπάγεται στην κατηγορία 13, το ειδικό πρόστιμο υπολογίζεται και εφαρμόζονται οι αυξητικοί συντελεστές των κατηγοριών 5, 8 και 9, εφ’ όσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις

 

Ο 4014 νομίζω ότι δε θα τελειώσει ποτέ. Θα μας συνοδεύει εσαεί για ευνόητους λόγους. Πλέον για κάθε μεταβίβαση απαιτείται υπογραφή μας. Όλοι ξέρουμε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να δηλωθούν όλα τώρα. Άρα χρειάζεται ένα εργαλείο να "καθαρίζει" κάποιος το ακίνητο του.

 

Τώρα για τον αναλυτικό κάπου το έχω δει και λέει για τον αναλυτικό αδείας. Αλλά είναι και λίγο αργά.. Άμα το ξετρυπώσω σύντομα θα το προσθέσω. Αλλιώς αύριο.

Link to comment
Share on other sites

tery όταν λες "επίσημα" για το τιμολόγιο εννοείς pdf? :smile:

 

Η εγκύκλιος του ΙΚΑ είναι εδω:

 

http://www.ika.gr/gr..._17-10-2011.pdf

 

 

Εντιτ: η Λεμπέση είχε πει για τον αναλυτικό των αδειών.

Link to comment
Share on other sites

Από τις απαντήσεις της κ.Λεμπέση στο σεμινάριο του ΙΕΚΕΜ.

 

13. Πως θα υπολογίζονται οι αυθαίρετες κατασκευές που απαιτούν αναλυτικό προϋπολογισμό;

Σύμφωνα με τα οριζόμενα στην Εγκύκλιο 8/90, με την οποία παρέχονται οδηγίες σχετικά με το Π.Δ/γμα 515/89 και την απόφαση υπ’ αριθ. 81304/6083/89 (ΦΕΚ 886 Β’), η οποία χρησιμοποιείται και κατά την έκδοση των οικοδομικών αδειών για τις περιπτώσεις που απαιτείται αναλυτικός προϋπολογισμός.

 

Τώρα τίθεται ένα ερώτημα για το πόσο μπορούμε να πατήσουμε πάνω σε αυτό, αφού δεν αποτελούν επίσημες απαντήσεις από το ΥΠΕΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Η κα Λεμπέση κάνει ότι μπορεί αλλά στο παρακάτω με μπέρδεψε!!!

 

 

45. Βεράντες στεγασµένες µε κεραµοσκεπή δηλώνονται σαν βοηθητικοί

ηµιϋπαίθριοι χώροι;

Θα υπολογισθεί ολόκληρη η επιφάνεια σαν βοηθητικός χώρος (όπως τα µη

αποπερατωµένα κτίρια), ο οποίος όµως µετρά σε κάλυψη και συντελεστή

δόµησης, εκτός αν πρόκειται για πρόχειρη κατασκευή οπότε µπορεί να πάει µε

αναλυτικό προϋπολογισµό και να κριθεί η υπαγωγή του στο νόµο

 

γιατί ήρθε το ΥΠΕΚΑ και...

 

 

6. Πως υπολογίζεται το ενιαίο ειδικό πρόστιμο για στεγασμένους χώρους (ανοιχτούς) με

υποστυλώματα όπως ημιυπαίθριοι, ανοιχτοί, κιόσκια κλπ;

Στεγασμένοι ανοιχτοί χώροι επί υποστηλωμάτων ανεξάρτητα από το υλικό κατασκευής τους

(οπλισμένο σκυρόδεμα, ξυλοκατασκευή, σιδηροκατασκευή κλπ) υπάγονται στην κατηγορία 13 του

φύλλου καταγραφής αυθαιρέτων κατασκευών και υπολογίζονται με αναλυτικό προϋπολογισμό.

Στην ίδια κατηγορία 13 υπάγονται προστεγάσματα, αρχιτεκτονικές προεξοχές, ζαρντινιέρες,

υπερβάσεις εξωστών.

Link to comment
Share on other sites

Εγω συμφωνω με την κ. Λεμπεση, αλλα αναγκαστικα (εστω και ατυπα-ανεπισημα) υπερισχυει η απαντηση του ΥΠΕΚΑ η οποια νομιζω συμφερει τους ιδιοκτητες...

Link to comment
Share on other sites

Μα η απαντηση της Κας Λεμπεση δοθηκε πριν δοθει προχτες αυτη η ερμηνεια των ανοικτων Η/Χ, οταν και το ΥΠΕΚΑ και ολοι μας υποστηριζαμε αυτο που ανεφερε...

 

Τωρα, προφανως, οτιδηποτε νεοτερο αναιρει τα παλαιοτερα...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι με τι τιμές υπολογίζεται τον αναλυτικό προυπολογισμό??? Με τις τιμές που δίνουμε στην πολεοδομία για νέο έργο ή με τις πραγματικές τιμές κατασκευής του?????

 

Έβαλα στο excel 100 τμ κεραμοσκεπή και μου βγαίνει 4500 ευρώ!!!Αρα 500 ευρώ πρόστιμο την ώρα που αν το θεωρήσω β.χ. βγαίνει 3000 ευρώ!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το πιο ωραίο της Λεμπέση είναι που λέει πως τα χρήματα του προστίμου θα επιστραφούν εάν μετά τη ρύθμιση το οικόπεδο «προκύψει» δασικο. Αλλά αυτό θα αργήσει να περάσει στο ΥΠΕΚΑ, για ευνόητους λόγους.

@Μegapad: Σωστά το έβαλες αν είναι άβατη. Δε γνωρίζουμε ακόμα πώς υπολογίζεται η υπέρβαση ύψους της

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.