Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Λοιπές παραβάσεις - Αναλυτικός προυπολογισμός


bou

Recommended Posts

ότι υπάρχει πέρα της άδειας είναι αυθαίρετο.

Έχεις ακούσει ιστορία για το σχαράκι του Φ100 (Φ125 καλύτερα να βάζετε) του απορροφητήρα;;;

Link to comment
Share on other sites

ότι υπάρχει πέρα της άδειας είναι αυθαίρετο.

Έχεις ακούσει ιστορία για το σχαράκι του Φ100 (Φ125 καλύτερα να βάζετε) του απορροφητήρα;;;

τι ?????????  έλεος !! καλά μία υπάλληλος είχε γραψει και τα μαρμαρακια στο στηθαιο που αλλαξε ο ιδιοκτητης, βασικα ότι υπεδείκνυε ο καταγγέλων

το εγραφε !!!!!

Edited by psycho
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα. κάτι απλοϊκό θέλω να ρωτήσω....για μια μικρή πέργκολα από ξύλο-κεραμίδια στον περιβάλλοντα χώρο και για μια περίφραξη οικοπέδου από μπετόν τα οποία θέλω να τακτοποιήσω με Ν.4178/13: 

για την πέργκολα υπολογίζω τα κμ από ξύλο (~1κμ.) και για την περίφραξη τοιχείο από μπετόν περίπου 1 μ. κατ' αποκοπή δίνω 60μ* 50€/τ.μ. ~3000€. >>1 λοιπή παράβαση βγαίνουν όλα

επισυνάπτω τον πίνακα αναλυτικού στην τεχνική έκθεση ή στο διάγραμμα κάλυψης και που είναι απαραίτητο να κάνω αναφορά στους παραπάνω υπολογισμούς.... ? 

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά τον αναλυτικό τον υποβάλλω ως 2ο αρχείο στο πεδίο της τ.ε. χωρίς να κάνω αναφορά στο πως βγαίνουν τα νούμερα.

 

Έχω όμως τους υπολογισμούς κρατημένους σε πρόχειρη μορφή για πιθανή περίπτωση ελέγχου στο μέλλον και για να θυμάμαι πως βγήκαν τα νούμερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ευχαριστώ. στην περίπτωση που σε μια ξύλινη πέργκολα στον περιβάλλοντα χώρο που έχω υπολογίσει κ.μ. ξυλείας στο πεδίο 19.Πέγκολες του αναλυτικού προυπολογισμού (στύλοι και ξύλινη επιστέγαση με ταβλες), αν  έχω και επικάλυψη με τα κεραμίδια προσθέτω και έξτρα κόστος στο πεδίο 15.Επικαλύψεις?

όχι ότι αλλάζει κάτι αλλά γι το τυπικό της υπόθεσης

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να βαλεις τον φ.ο της περγκολας με το 19.03 η .04 και την επικαλυψη οπως λες με καποιο απο τα νο.15.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σε αποτύπωση των ανοιγμάτων κτιρίου, προκύπτει ότι βάση των εγκεκριμένων

έχουν διαφοροποιηθεί ελάχιστα οι διαστάσεις τους:

-παράθυρα υπογείου έχουν μεγαλώσει, με κατέβασμα της ποδιάς κατά 20 εκατ.

-κουφώματα ορόφων έχουν μικρότερο ύψος (από 2.30 σε 2.15 )και

-σε τυφλή πλευρά της οικοδομής κατασκευάστηκαν παράθυρα λουτρών με υαλότουβλο

 

Μπορεί να υπολογιστούν ως αυθαίρετη μικρή παράβαση, εδαφίου ιε:το 10% λαμβάνεται

ως απόκλιση από το εγκεκριμένο εμβαδό του κάθε ανοίγματος;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Στον αναλυτικό προϋπολογισμό στέγης που εδράζεται σε πλάκα βάζουμε την κεκλιμένη επιφάνεια της στέγης ή την οριζόντια επιφάνεια της πλάκας?

Επίσης, έχω να υπολογίσω ένα υπόστεγο με στύλους από σκυρόδεμα πάνω στους οποίους στηρίζεται ξύλινη στέγη που επικαλύπτεται με λαμαρίνα..Υπολόγισα m3 σκυροδέματος για τους στύλους και για την στέγη έβαλα "ξύλινη στέγη αυτοφερόμενη με κεραμίδια" θεωρώντας πως είμαι προς την πλευρά της ασφάλειας γιατί η επικάλυψη με κεραμίδια θα είχε μεγαλύτερο κόστος από επικάλυψη με λαμαρίνα..Υπάρχει άλλη πρόταση υπολογισμού ώστε να ανταποκρίνεται στην υφιστάμενη κατάσταση?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.