Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ποσοστό ανοχής λάθους μεταξύ άδειας και κατασκευής


Recommended Posts

Για τις βεβαιώσεις 2% επί των διαστάσεων και έως 20 εκ. και έως 2% αύξηση εμβαδού με μέγιστο τα 8 τ.μ είναι αποδεκτά για μεταβίβαση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το λέει κάπου ο ν.4178. Προκύπτει από παλαιότερους νόμους. Είναι συνδυασμός των ΠΔ/8-7-93 (ΦΕΚ-795/Δ/93) [ και Υπ. Αποφ-7587/04 (ΦΕΚ-372/Β/24-2-04.

 

Δες εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, δυστυχώς το ποσοστό ανοχής είναι μηδέν (0).

Αυτά που λέει η ΥΑ 7587/04 και το άρθρο 6 του ΦΕΚ795Δ/93 δεν είναι ανοχές με την έννοια πως και να βρεθούν αυτές οι διαφορές δεν τρέχει τίποτα.

Το μεν ΦΕΚ795 λέει πως πρέπει να προχωρήσεις σε ενημέρωση ενώ η ΥΑ7587 λέει πως εξαιρούνται της κατεδάφισης ως μικροπαραβάσεις, μετά από απόφαση νομάρχη.

 

 

Όταν κληθεί ο ΕΔ θα πρέπει να ταυτίζεται το σχέδιο με την κατασκευή.

Οπότε ενημέρωση ή αναθεώρηση προ κλήσης ΕΔ....

 

Για τις βεβαιώσεις, προσωπικά έχω αμφιβολίες αλλά αφού το αναφέρει η βεβαίωση που εκδίδει το σύστημα, το δέχομαι.

Edited by Faethon11
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ναι βάσει ν.4030 - Άρθρο 6 - παρ9,  θέλει ενημέρωση....αλλά υπάρχουν στο κείμενο της βεβαίωσης ! Άρα μήπως είσαι καλυμμένος ?

 

Για ΕΔ εγώ προσωπικά δεν το εφαρμόζω...! Δηλαδή εάν υπάρχουν μικρές αποκλίσεις τις δέχομαι.

 

Και φυσικά δεν μετράμε τον σοβά ! Δηλαδή διάσταση στο σχέδιο 10 μ. που την βρίσκουμε στην πράξη π.χ. 10,05 μ. είναι νομιμότατη.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Για νέα κτήρια, αυτό που θα μπορούσε να διευκρινιστεί (για να ισχύσει στο μέλλον) είναι :

μόνο για τον πρώτο έλεγχο κατηγορίας Β,

να μπορεί να δοθεί στον επιβλέποντα-μελετητή η ευχέρεια της παρ. 6 του άρθρου 2 της ΥΑ7533/ΦΕΚ251Β/12.

Είναι δικαίωμά του και δεν πρέπει να του το στερεί συνάδελφος σε πρώτο έλεγχο, με διακοπές κλπ ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σε κτιριο του 79 το μικτο υψος του οροφου ειναι 3.10 με βαση την Ο.Α  στην πραγματικοτητα ειναι 3.20 

 

Τα δεκα εκατοστα πρεπει να τα ενταξω στο 4178. ? Αυτο που γραφει η δηλωση ειναι το min (20 εκ και   2%) 

Αρα αποκκλιση 6 εκ. Ετσι δεν ειναι ??  Πανω απο 6 εκ δεν μπορω να δωσω βεβαιωση.

 

Μηπως οσον αφορα το κτιριο οι διαστασεις ειναι 10 εκ και οσο αφορα το εμβαδον ειναι 2%.???

 

 20 εκ αφορουν μονο διαστασεις οικοπεδου και οχι  σε κτιριο.

 

Το παρολογο ειναι οτι το προστιμο ειναι περιπου 150 ευρω και το παραβολο 1000 ευρω.

Και το πιο χειροτερο ειναι οτι στο διπλανο διαμερισμα ειμαι εγω και εαν το ενταξω αυτο θα πρεπει να βαλω  και το δικο μου, μεσα στον 4178 , ομως με παραβολο 2000 ευρω γιατι η κατοικια μου ειναι 106 μ2. ενω το προστιμο να βγαινει 180  ευρω , λογω παλαιοτητας.

 

Εσεις πως αντιμετωπιζετε τις διαφορες αυτες σε υψος???   Στο συνολο η οικοδομη μου δεν εχει υπερβαση.

 

Μηπως θα μπορουσα να παω με μικρες παραβασεις  κατηγορια 3. 

Μεχρι 5% αποκκλισης των διαστασεων του περιτυπωματος???    

Edited by ifigmet
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, 

Επαναφερω το ερωτημα μου 

 

Σε κτιριο του 79 το μικτο υψος του οροφου ειναι 3.10 με βαση την Ο.Α  στην πραγματικοτητα ειναι 3.20 

 

Τα δεκα εκατοστα πρεπει να τα ενταξω στο 4178. ? Αυτο που γραφει η δηλωση ειναι το min (20 εκ και   2%) 

Αρα αποκκλιση 6 εκ. Ετσι δεν ειναι ??  Πανω απο 6 εκ δεν μπορω να δωσω βεβαιωση.

 

Μηπως οσον αφορα το κτιριο οι διαστασεις ειναι 10 εκ και οσο αφορα το εμβαδον ειναι 2%.???

 

 20 εκ αφορουν μονο διαστασεις οικοπεδου και οχι  σε κτιριο.

 

Το παρολογο ειναι οτι το προστιμο ειναι περιπου 150 ευρω και το παραβολο 1000 ευρω.

Και το πιο χειροτερο ειναι οτι στο διπλανο διαμερισμα ειμαι εγω και εαν το ενταξω αυτο θα πρεπει να βαλω  και το δικο μου, μεσα στον 4178 , ομως με παραβολο 2000 ευρω γιατι η κατοικια μου ειναι 106 μ2. ενω το προστιμο να βγαινει 180  ευρω , λογω παλαιοτητας.

 

Εσεις πως αντιμετωπιζετε τις διαφορες αυτες σε υψος???   Στο συνολο η οικοδομη μου δεν εχει υπερβαση.

 

Μηπως θα μπορουσα να παω με μικρες παραβασεις  κατηγορια 3. 

Μεχρι 5% αποκκλισης των διαστασεων του περιτυπωματος???    

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα, μια ερωτηση κι απο εμενα, σχετικα με το αν μπορουμε να δωσουμε βεβαιωση για μεταβιβαση.

 

Ως γνωστον ο Νομος δινει καποιες ανεκτες αποκλισεις για τις διαστασεις και το εμβαδον της ιδιοκτησιας.

 

Θεωρειτε οτι πρεπει να πληρουνται ολες οι ανοχες ή αρκει να πληρείται μια απο αυτες για να μπορουμε να δωσουμε τη βεβαιωση?

π.χ. εχω υπερβαση 25cm>20εκ,2% σε μια διασταση, ομως το εμβαδον του διαμερισματος αυξανεται κατα λιγοτερο απο 2%.

 

Απο τη διατυπωση της βεβαιωσης εγω καταλαβαινω οτι αν εμπιπτουμε σε μια απο τις ανεκτες αποκλισεις αρκει για να δωσουμε τη βεβαιωση, χωρις να χρειαζεται να πληρουνται ολες.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.