Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τακτοποίηση αυθαίρετου ήδη δηλωμένου με Ν.1337/83


Recommended Posts

Εκείνη την εποχή ίσχυε ο ΓΟΚ 73 και δεν υπήρχε η έννοια του Η.Χ. Η δόμηση (αν δεν ορίζονταν διαφορετικά) ήταν η κάλυψη επί των αριθμό ορόφων.

Η δήλωση του μηχανικού και τα σχέδια είναι το ισχυρό στοιχείο. Η δήλωση του ιδιοκτήτη ήταν η πρώτη φάση.

Για το κλείσιμο της στεγασμένης βεράντας με τζαμαρία θα βάλεις αναλυτικό, διότι στα μετρικά στοιχεία της δήλωσης, στο πρόστιμο, αλλά και στα σχέδια, αυτός ο χώρος έχει συμπεριληφθεί.

Link to comment
Share on other sites

Τότε προφανώς δεν υπήρχε η έννοια του Η/Χ, γι' αυτό τον θεώρησε σαν τμήμα της οικοδομής και τον προσέθεσε στην επιφάνεια της κατοικίας στο τοπογραφικό. Αυτός ο "Η/Χ" έχει αλλάξει χρήση οπότε θα πρέπει να τον δηλώσεις.

Θεωρώ ότι δέχεσαι τα 84 τ.μ.. Η κάτοψη τι δείχνει?

Link to comment
Share on other sites

Το πρόστιμο το έχω υπολογίσει ήδη βάση των τ.μ επιπλέον απο τα 84 τ.μ!

 

Αλλά σκέφτηκα να ρωτήσω και την άποψη σας μήπως υπάρχει και κάτι άλλο που μου διαφεύγει.

 

vk2626 η κάτοψη το δείχνει σα βεράντα

 

ευχαριστώ

Edited by anpap
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σε όλους

έχω μια περίπτωση ισόγειας κατοικίας η οποία στην οικοδομική άδεια του 1977 (στην οποία περιλαμβάνονται και άλλα κτίρια στο οικόπεδο) είχε χρήση βοηθητικού κτίσματος πλέον επιτρεπόμενης κάλυψης και δόμησης. Ο ιδιοκτήτης προέβη σε ρύθμιση με το ν. 1337/1983 στον οποίο έφτασε μέχρι και τη Β' φάση (ολοκληρωμένη). Τώρα λοιπόν, θέλει να το εξαιρέσει οριστικά από την κατεδάφιση και από την αρμόδια ΥΔΟΜ του είπαν ότι μπορεί να το κάνει και με υπαγωγή στο ν. 4178/2013, δηλάδή ότι δεν είναι απαραίτητο να πάει στη Γ' φάση του ν. 1337.

Το πρόστιμο όμως στο ν. 4178 για την αλλαγή χρήσης είναι αρκετά μεγάλο και αναρωτιέμαι αν πρέπει όντως να βάλω αλλαγή χρήσης ή όχι, δεδομένου πως η αλλαγή έχει ρυθμιστεί με το ν. 1337.

Ελπίζω να ήμουν σαφής, ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.