Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση αυθαίρετου ήδη δηλωμένου με Ν.1337/83


Recommended Posts

Ανάλυση για το θέμα του τι δηλώνεται ξανά από τα δηλωμένα με τον Ν.1337 έχει κάνει και ο συνάδελφος armenopoulos εδώ και αυτή θεωρώ ως την ορθή αντιμετώπιση του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς άποψη τι ισχύει για κτίσματα δηλωμένα με τον 720/78 ή τον 410/68;

 

Anka για τον 720/78 γνωριζω απο προσωπικη μου δουλεια οτι η εφορια δεν τον κανει αποδεκτο αλλα απαιτει να γινει η 3η φαση Τριτση (θεωρωντας 1η και 2η την διαδικασια του 720/78 ) Δεν ξερω αν ειναι αμεσα σχετικο αλλα ισως βοηθαει.

 

Στην περιπτωση μου επειδη ειχε ενταχθει στο σχεδιο καναμε 3η φαση και πηγαν ολα καλα..

Link to comment
Share on other sites

kostis68 να ρωτήσω,η Α και Β φάση είναι η δήλωση του ακινήτου και η πληρωμή της εισφοράς αντιστοιχα,σωστα?(= προσωρινη αναστολή κατεδάφισης) Αν δεν βλεπω πουθενα στον φάκελο αποφαση νομάρχη σημαίνει οτι δεν έχει πάρει ορστική αναστολή(φαση Γ)?σωστα?Τότε δικαιούται να υπαχθει στον 4014?

 

Κανονικά πρέπει να υπάρχει στην πολεοδομία βιβλίο που να καταγράφει κάθε όνομα που έχει υπαχθεί στον Ν1377/83, καθώς και σε ποιά φάση βρίσκεται. Ψάξε και εκεί. Απο κει και πέρα (και επειδή έχουμε οργανωμένο κράτος και πολεοδομίες αντίστοιχα), ο θεός μαζί σου!!!

Και για να μην μπερδευόμαστε. Ένα κτίριο που έχει εξαιρεθεί από κατεδάφιση με τον Ν1377/83, θα πρέπει η σημερινή του κατάσταση να είναι σύμφωνη με τα σχέδια που είχαν κατατεθεί τότε. Διαφορετικά θεωρείται πως η όποια διαφορά έγινε κατόπιν εξαίρεσης. Και τότε θα πρέπει να ξαναδηλωθεί η διαφορά ως νέα αυθαιρεσία. (στην περιοχή μου έχουμε πολλές τέτοιες περιπτώσεις)

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΤΙΣΤΕΙ ΠΡΟ ΤΟΥ 83 ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΘΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΟΣΑ ΚΤΙΡΙΑ:

1. Δεν υπέβαλαν καμία δήλωση του ν.1337 ενώ είχαν υποχρέωση

2. Δεν υπέβαλαν β' δήλωση

3. Υπέβαλαν β' δήλωση, εντάχθηκαν (ή βρίσκονταν ήδη) σε σχέδιο και ΑΠΟΡΡΙΦΘΗΚΕ η εξαίρεσή τους από την κατεδάφιση με απόφαση νομάρχη

4. Υπέβαλαν ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ δήλωση, εξαιρέθηκαν επειδή δεν αντιβαίναν τους τότε όρους δόμησης και αμέλησαν να εκδόσουν την άδεια νομιμοποίησης εντός της προθεσμίας (ΑΥΤΟΙ ΚΑΤΑΒΑΛΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΑΡΑΒΟΛΟ ΚΑΙ ΕΚΔΙΔΟΥΝ ΑΔΕΙΑ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ ΕΝΤΟΣ ΤΡΙΕΤΙΑΣ)

 

Σύμφωνα με αυτά:

Αυτοι που εξαιρέθηκαν με το 1337/83 και μπορούσαν να βγάλουν άδεια, ήταν υποχρεωμένοι να βγάλουν, και αν δεν έβγαλαν πρέπει να βγάλουν με τον 4014;

Αντιθέτως αυτοι που εξαιρέθηκαν απο κατεδάφιση και αντίβαιναν τους όρους δόμησης δεν έχουν πρόβλημα. Δεν είναι λίγο άδικο;

 

Εγώ έχω μια περίπτωση που έχει απόφαση νομάρχη βάσει 1337/83 εξαίρεσης απο κατεδάφιση. Πως ξέρω αν ήταν υποχρεωμένος να βγάλει άδεια; Το γράφει η απόφαση;

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά πρέπει να υπάρχει στην πολεοδομία βιβλίο που να καταγράφει κάθε όνομα που έχει υπαχθεί στον Ν1377/83, καθώς και σε ποιά φάση βρίσκεται. Ψάξε και εκεί. Απο κει και πέρα (και επειδή έχουμε οργανωμένο κράτος και πολεοδομίες αντίστοιχα), ο θεός μαζί σου!!!

Και για να μην μπερδευόμαστε. Ένα κτίριο που έχει εξαιρεθεί από κατεδάφιση με τον Ν1377/83, θα πρέπει η σημερινή του κατάσταση να είναι σύμφωνη με τα σχέδια που είχαν κατατεθεί τότε. Διαφορετικά θεωρείται πως η όποια διαφορά έγινε κατόπιν εξαίρεσης. Και τότε θα πρέπει να ξαναδηλωθεί η διαφορά ως νέα αυθαιρεσία. (στην περιοχή μου έχουμε πολλές τέτοιες περιπτώσεις)

 

σε ευχαριστώ..πληροφοριακα ο φακελος που έχω η σφραγιδα γραφει μεταξυ άλλων "..η αυθαίρετη κατασκευη υπάγεται σε προσωρινή αναστολή απ'την κατεδάφιση"...παω με 4014 ή όχι?αραγε?

Link to comment
Share on other sites

Ανάλυση για το θέμα του τι δηλώνεται ξανά από τα δηλωμένα με τον Ν.1337 έχει κάνει και ο συνάδελφος armenopoulos εδώ και αυτή θεωρώ ως την ορθή αντιμετώπιση του θέματος.

 

Συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα του armenopoulos . Κρατώ όμως τις επιφυλάξεις μου για ένα θέμα. Τα πρόστιμα που έχουν να επιβληθούν στην όποια νομιμοποίηση αυτών που δεν έχουν οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση. Καθώς υπάρχει το αρθ. 32 (καταργούμενες διατάξεις) και επιβάλει άλλον υπολογισμό προστίμων (αρθ. 27§1). Όταν συζήτησαν το θέμα στη βουλή, μοιράστηκε πίνακας με τις καταργούμενες διατάξεις.

http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/c8827c35-4399-4fbb-8ea6-aebdc768f4f7/tropopoioumenesauereta.pdf

Συνεπώς μήπως πρέπει να ξαναδηλωθούν, να πληρωθεί το παράβολο και να προβούν σε έκδοση οικ.άδειας εντός τριών ετών? (εφόσον έχει το κτίριο τις προδιαγραφές!)

Link to comment
Share on other sites

Anka για τον 720/78 γνωριζω απο προσωπικη μου δουλεια οτι η εφορια δεν τον κανει αποδεκτο αλλα απαιτει να γινει η 3η φαση Τριτση (θεωρωντας 1η και 2η την διαδικασια του 720/78 ) Δεν ξερω αν ειναι αμεσα σχετικο αλλα ισως βοηθαει.

 

Στην περιπτωση μου επειδη ειχε ενταχθει στο σχεδιο καναμε 3η φαση και πηγαν ολα καλα..

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Όπως τα λες είναι τελικά. Η δήλωση του 720/78 αντιστοιχεί στην Α' και Β' φάση του Τρίτση και πρέπει να γίνει η Γ΄φάση. Δε χρειάζεται να δηλωθούν με τον 4014 αυτά τα ακίνητα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω Τίτλο Οριστικής Νομιμοποίησης Αυθαιρέτου με τον 720/77 ενώ το κτίσμα παραμένει εκτός σχεδίου. Πρέπει να δηλώσω με τον 4014? Ή περιμένω να μπει στο σχέδιο και προχωράω σε νομιμοποίηση?

Έπρεπε να έχει δηλωθεί και με τον ν.1337?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.