Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

εξ αδιαιρετου, οικοπεδο με 2 κατοικιες.

 

και οι 2 εχουν αυθαιρεσιες.

 

1) θα κανω 2 δηλωσεις για καθε ιδιοκτησια ή μια? 2 λογικα.

 

2) τις υπερβασεις δομησης/καλυψης θα τις παω ανα ιδιοκτησια αναλογα με το ποσοστο που εχει η καθεμια? πχ αν η επιτρεπομενη δομηση ειναι 200τμ και τα ποσοστα 50/50, θα παει 100τμ ανα ιδιοκτησια?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορεί να κάνεις και μία δήλωση. Εγώ έτσι θα έκανα.

Θα έκανα ξεχωριστά ΦΚ για κάθε αυτόνομη κατασκευή ώστε να ξέρει ο κάθε ένας τι οφείλει.

Αυτό αν μπορούν να τα βρούν μεταξύ τους και είναι ο ένας αξασφαλισμένος έναντι του άλλου.

Αν δεν μπορούν να τα βρούν δύο δηλώσεις.

Link to comment
Share on other sites

εξ αδιαιρετου, οικοπεδο με 2 κατοικιες.

και οι 2 εχουν αυθαιρεσιες.

1) θα κανω 2 δηλωσεις για καθε ιδιοκτησια ή μια? 2 λογικα.

2) τις υπερβασεις δομησης/καλυψης θα τις παω ανα ιδιοκτησια αναλογα με το ποσοστο που εχει η καθεμια? πχ αν η επιτρεπομενη δομηση ειναι 200τμ και τα ποσοστα 50/50, θα παει 100τμ ανα ιδιοκτησια?

 

Μπορείς να κάνεις είτε μια δήλωση, είτε δύο δηλώσεις.

Καλό είναι να κάνεις δύο (έχεις και δύο αμοιβές και δεν μπλέκονται οι ιδιοκτήτες μεταξύ τους).

Οι υπερβάσεις όπως το γράφεις.

 

Τοπογραφικό ένα (και τα δύο ακίνητα και τα δύο ονόματα ιδιοκτητών).

Διάγραμμα κάλυψης ένα (και τα δύο ακίνητα και τα δύο ονόματα ιδιοκτητών).

Κατόψεις, τομές το καθένα τα δικά του.

 

Αν τελικά κάνεις δύο δηλώσεις να μην ξεχάσεις τη συναίνεση του ενός προς τον άλλο.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε για παράδειγμα και ευκολία, σε εξ' αδιαιρέτου, μόνο 2 συνιδιοκτήτες με 2 αυτόνομες κατοικίες.

Για τον 1ο είναι ΚΥΡΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ.

Για τον 2ο είναι ΑΛΛΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ.

 

Εφόσον κάνουμε 2 δηλώσεις, ή μία εάν δεν θέλει ο άλλος να το δηλώσει, τι βάζουμε στη χρήση?

 

Για τον 1ο θα μπει κανονικά ως ΚΥΡΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ κατοικία?

 

Έστω ότι το δηλώνει και στο Ε9. Δηλαδή ότι δηλώνει 50% το οικόπεδο και 100τμ κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρούμε από την περιγραφή σου ότι έχει άδεια, αλλά δεν έχει γίνει καμία σύσταση.

 

1) θα κανω 2 δηλωσεις για καθε ιδιοκτησια ή μια? 2 λογικα.

Θα επέλεγα μία. Δεν έχω λύση για τον προβληματισμό του architect_duth παραπάνω.

 

2) τις υπερβασεις δομησης/καλυψης θα τις παω ανα ιδιοκτησια αναλογα με το ποσοστο που εχει η καθεμια? πχ αν η επιτρεπομενη δομηση ειναι 200τμ και τα ποσοστα 50/50, θα παει 100τμ ανα ιδιοκτησια?

Εγώ θα υπολόγιζα τους συντελεστές ως εξής:

δόμηση: (ΥΔ1+ΥΔ2)/200 και θα έβαζα τον ίδιο συντελεστή και στα 2 σπίτια (είτε σε άλλο ΦΚ είτε σε άλλη δήλωση, προτιμώ τα διαφορετικά ΦΚ) ανεξάρτητα άμα ΥΔ1<>ΥΔ2.

Όμοια τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε για παράδειγμα και ευκολία, σε εξ' αδιαιρέτου, μόνο 2 συνιδιοκτήτες με 2 αυτόνομες κατοικίες.

Για τον 1ο είναι ΚΥΡΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ.

Για τον 2ο είναι ΑΛΛΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ.

Εφόσον κάνουμε 2 δηλώσεις, ή μία εάν δεν θέλει ο άλλος να το δηλώσει, τι βάζουμε στη χρήση?

Για τον 1ο θα μπει κανονικά ως ΚΥΡΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ κατοικία?

Έστω ότι το δηλώνει και στο Ε9. Δηλαδή ότι δηλώνει 50% το οικόπεδο και 100τμ κατοικία.

 

Αν κάνεις μια δήλωση χρησιμοποιείς τους ευνοϊκότερους συντελεστές (της κύριας και μοναδικής).

Αν κάνεις δύο το αντίστοιχο του καθενός.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2-3 αποριες ακομη:

 

1. περιπτωση που εχω 3 αυθαιρεσιες, εκ των οποιων οι 2 προσθηκες, οποτε εχουμε υπερβαση δομησης>50% (αθροιστικα οι 2 παραβασεις). Η 3η ειναι αλλαγη χρησης σε χωρο που προφανως υπηρχε στην αδεια.

αυτη η 3η παραβαση θα παει στην κατηγορια <50% δλδ με συντελεστη 1, σωστα?

 

2. εδω εχω κατι ιδιαιτερα περιεργο: εξωστης με αδεια με ανοιγμα 60 εκατοστων, μετατρεπεται σε μπαζωμενη βεραντα με ανοιγμα 2 μετρα.

 

αυτη λοιπον η μπαζωμενη βεραντα, αποσο εχω ψαξει:

α) δε μετραει δομηση

β) μετραει καλυψη

 

(επισης ειναι και μεσα στην πρασια)

 

συνεπως θα τη βαλω σαν υπερβαση δομησης και δευτερευοντα χωρο (ή κυριο χωρο?...μιας και δεν ειναι υπογειο ή παταρι κλπ) ή με αναλυτικο???

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις μια δήλωση χρησιμοποιείς τους ευνοϊκότερους συντελεστές (της κύριας και μοναδικής).

Αν κάνεις δύο το αντίστοιχο του καθενός.

 

+1

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε για παράδειγμα και ευκολία, σε εξ' αδιαιρέτου, μόνο 2 συνιδιοκτήτες με 2 αυτόνομες κατοικίες.

Για τον 1ο είναι ΚΥΡΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ.

Για τον 2ο είναι ΑΛΛΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ.

 

Εφόσον κάνουμε 2 δηλώσεις, ή μία εάν δεν θέλει ο άλλος να το δηλώσει, τι βάζουμε στη χρήση?

 

Για τον 1ο θα μπει κανονικά ως ΚΥΡΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ κατοικία?

 

Έστω ότι το δηλώνει και στο Ε9. Δηλαδή ότι δηλώνει 50% το οικόπεδο και 100τμ κατοικία.

Αν κάνεις μια δήλωση χρησιμοποιείς τους ευνοϊκότερους συντελεστές (της κύριας και μοναδικής).

Αν κάνεις δύο το αντίστοιχο του καθενός.

 

Στο άρθρο 24 παράγραφος 2δ εδάφιο 5 αναφέρει:

Στην περίπτωση συγκυριότητας του ακινήτου στο οποίο έχει εκτελεστεί η αυθαίρετη κατασκευή ή έχει

εγκατασταθεί η αυθαίρετη χρήση οι συντελεστές του παραρτήματος λαμβάνονται υπόψη για όποιον από

τους συγκυρίους πληροί τις σχετικές προϋποθέσεις.

 

Δε νομίζω ότι από αυτή την αναφορά καλυπτόμαστε με το να δηλώσουμε όλη την κατοικία με τους ευνοϊκότερους συντελεστές.

 

 

2-3 αποριες ακομη:

 

1. περιπτωση που εχω 3 αυθαιρεσιες, εκ των οποιων οι 2 προσθηκες, οποτε εχουμε υπερβαση δομησης>50% (αθροιστικα οι 2 παραβασεις). Η 3η ειναι αλλαγη χρησης σε χωρο που προφανως υπηρχε στην αδεια.

αυτη η 3η παραβαση θα παει στην κατηγορια <50% δλδ με συντελεστη 1, σωστα?

Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ αυτό το σενάριο.

Η λύση που δίνεις είναι λογικότατη και δεν πιστεύω ότι θα σου πει κανένας κάτι.

 

 

2. εδω εχω κατι ιδιαιτερα περιεργο: εξωστης με αδεια με ανοιγμα 60 εκατοστων, μετατρεπεται σε μπαζωμενη βεραντα με ανοιγμα 2 μετρα.

αυτη λοιπον η μπαζωμενη βεραντα, αποσο εχω ψαξει:

α) δε μετραει δομηση

β) μετραει καλυψη

(επισης ειναι και μεσα στην πρασια)

συνεπως θα τη βαλω σαν υπερβαση δομησης και δευτερευοντα χωρο (ή κυριο χωρο?...μιας και δεν ειναι υπογειο ή παταρι κλπ) ή με αναλυτικο???

Εγώ θα έβαζα αναλυτικό, αδιαφορώντας για το ότι μπαίνει στην πρασιά. Ας ενεργοποιήσουν τους συντελεστές αυτούς και για τις 13άρες.

Link to comment
Share on other sites

Στο άρθρο 24 παράγραφος 2δ εδάφιο 5 αναφέρει:

Στην περίπτωση συγκυριότητας του ακινήτου στο οποίο έχει εκτελεστεί η αυθαίρετη κατασκευή ή έχει

εγκατασταθεί η αυθαίρετη χρήση οι συντελεστές του παραρτήματος λαμβάνονται υπόψη για όποιον από

τους συγκυρίους πληροί τις σχετικές προϋποθέσεις.

Δε νομίζω ότι από αυτή την αναφορά καλυπτόμαστε με το να δηλώσουμε όλη την κατοικία με τους ευνοϊκότερους συντελεστές.

 

Εξαιτίας αυτού και μόνο αναφέρθηκα με τον τρόπο αυτό στην παρατήρησή μου. Δεν είναι λογικό, αλλά πρέπει ν' αποδεχθούμε ότι, ο συγκεκριμένος νόμος έχει σε κάποια σημεία του και πολύ ευνοϊκές θέσεις (σχετικά με τον υπολογισμό του προστίμου και μόνο) για τους ιδιοκτήτες. Οπότε γιατί να μην το εκμεταλλευτούμε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.