Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

καλημερα,

καλο μηνα σε ολους

 

δυστυχως οχι,

διοτι "εξ αδιαιρετου" σημαινει παντου και πουθενα...

Με απλα λογια,

σε ενα οικοπεδο που ανηκει σε τρια ατομα, εστω ο ενας απο τους τρεις ανεγειρει οικοδομη-

 

Ακομα και αν δεν καλυψε ολον τον σδ. ο ενας απο τους τρεις δεν μπορει να πει εγω εχτισα το 1/3 που μου ανηκει κι εσεις να χτισετε το υπολοιπο...., διοτι τα κτισματα ανηκουν σε ολους...διοτι τα κτισματα ανηκουν σε ολους τους συνιδιοκτητες της γης.

 

Εστω οτι εχεις γηπεδο με 5 συνιδιοκτητες με ποσοστο 20% εξ αδιαιρετου καθενας.

Εχτισαν και οι 5. Νομιμοποιησαν και οι 5. Εχουν και οι 5 συνιδιοκτησια σε ολα τα κτισματα κατα 20%. Πρεπει να κανουν συσταση και διανομη, δηλ. να παρει ο καθενας το δικο του, ...και μετα οποιος θελει μπορει να πουλησει....

 

[Τωρα, τι συσταση και τι διανομη να κανουν στα εκτος σχεδιου, αφου υπαρχει παρανομη καθετη λογω αποστασεων των κτισματων....ειναι αλλο θεμα....]

 

Εάν εχουν χτισει οι 4 και ο 5ος δεν εχει χτισει , αυτος δεν εχει "αχτιστο τμήμα" γιατι δεν υπαρχει σε νομιμα χαρτια το "αχτιστο τμημα" Ειναι ανυπαρκτο κατι τετοιο, εκτος που υπαρχει σε καποιο ιδιωτικο τοπογραφικο που δεν εχει καμμια νομικη ισχυ......

 

Εχει και αυτος το 20% σε ολα.

 

.Μαλιστα δε, όταν δεν υπαρχει νομοτυπα συστημενη καθετη, και μενουμε στο "εξ αδιαιρετου" , τοτε οι παρανομες κατασκευες επηρεαζουν ολους τους ιδιοκτητες.

Δηλαδη αυτο σημαινει οτι,

εστω ενα γηπεδο 4000 τμ.,που χτιζει νομιμα 200 τμ. και εχει 10 συνιδιοκτητες με ποσοστο 10% καθενας -λογικο ποσοστο...

Αν εχουν χτισει οι 5 απο αυτους απο 50 τμ. καθενας, εχουν συνολικα χτισει 250 τμ.

Δηλαδη εχουν υπερκαλυψει τον σδ. του γηπεδου.

Οι υπολοιποι δεν θα μπορουν ποτε να χτισουν στο μελλον...

Γι αυτο το λογο δεν σου δινουν σημερα συναινεση-γι αυτο πρεπει να συναινεσουν στην τακτοποιηση των αλλων με ΥΔ και θεωρημενη υπογραφη...κι οχι με το "μου ειπε οτι συμφωνει" που μας λεει ο πελατης...

Γιατι, ειναι συνιδιοκτητες σε ολα τα υπαρχοντα κτισματα και οι ιδιοι δεν θα μπορουν να χτισουν στο μελλον....

[..τι πληγες ανοιγεις πρωτομαγιατικα.....]

 

Με δυο λογια. Στο ερωτημα σου,

Δεν υπαρχει ποσοστο που να αντιστοιχει σε "τμημα" που να χτιζεται και δεν εχει υπολοιπα δομησης το "τμήμα" αυτο...

Για να πεισεις τον πελατη σου, και να μην αρχισει τα γνωστα, εμενα μου είπαν....εγω ξερω οτι ενας φιλος που εχει εναν μηχανικο που του ειπε....κλπκλπ

 

Ζητα να σου δειξει αυτο το ποσοστο σε ποιο αχτιστο τμημα αντιστοιχει με συμβολαιοι μεταγεγραμενο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε εξ' αδιαιρέτου έχουν τακτοποιηθεί όλες οι αυθαιρεσίες (ακόμη και η "εσωτερική" περίφραξη) και έχει ξοφληθεί το πρόστιμο.

Κάποιος που έχει ένα ποσοστό, χωρίς κτίσμα, μπορεί να το πουλήσει (το ποσοστό του) ???

Καθαρά πρακτικα, οχι, διοτι ποιος θα αγορασει ποσοστο σε εξ αδιαιρετου χωρις υπολοιπο ΣΔ;; Εκτος κι αν μιλαμε για καποιον απο τους αλλους συνιδιοκτητες.

 

Ομως, θεωρητικα, πιστευω πως γινεται.

Link to comment
Share on other sites

σαλ

καλημερα και καλο μηνα..

 

σε ενα γηπεδο με 10 συνιδιοκτητες, δινει ο μηχανικος την βεβαιωση οτι εχουν τακτοποιηθει ολα τα αυθαιρετα που εκαναν οι 5 απο αυτους , και περιγραφει το γηπεδο και τα κτισματα.

Αυτα τα αυθαιρετα ομως ανηκουν σε ολους εξ αδιαιρετου , αφου δεν εκαναν διανομη....

Λογω των κτισματων δεν υπαρχει πλεον ποσοστο " εξ αδιαιρετου" σε "αχτιστο γηπεδο" αλλά ποσοστα εξ αδιαιρέτου

σε ενα γηπεδο, που εχει 10 συνιδιοκτήτες, με 5 κτισματα, τα οποία ανηκουν σε ολους κατα το ποσοστο συνιδιοκτησιας καθενος στο γηπεδο.

Δηλαδη εγω που εχω 10% και δεν εχω χτισει,

παιρνοντας την βεβαιωση του μηχανικου "θεωρητικα" μπορω να πουλησω το δικο μου ποσοστο σε ολα δηλ. στα κτισματα και στο γηπεδο..

γιατι αυτο μου ανηκει..

χαος......

 

σαν υποθεση εργασιας

εστω οτι σε ενα γηπεδο, παραλιακο παρακαλω.... 4000 τμ. που χτιζει 200 τμ. εχουμε απο 50% καθενας μας, [ οι δυό μας, κε συνιδιοκτήτα !!!!,] εγω εχτισα 200 τμ. και θελω να τα νομιμοποιησω. Σου ζητω συναινεση και σου λεω...ξερεις με τα 200 τμ.που εχτισα καλυψα τον σδ και εσυ δεν χτιζεις ποτε. θελω να μου υπογραψεις για να νομιμοποιησω...

 

εσυ τι μου απαντας???

 

[...μισο λεπτο να κλεισω τον υπολογιστη να μην μας ακουσουν....] :smile: :sad:

Link to comment
Share on other sites

Καθαρά πρακτικα, οχι, διοτι ποιος θα αγορασει ποσοστο σε εξ αδιαιρετου χωρις υπολοιπο ΣΔ;; Εκτος κι αν μιλαμε για καποιον απο τους αλλους συνιδιοκτητες.

Ομως, θεωρητικα, πιστευω πως γινεται.

 

Καλό μήνα !!!

 

Σας μπέρδεψα μάλλον που είπα να πουλήσει το ποσοστό του κάποιος που δεν έχτισε... Έπρεπε απλά να πω το εξής:

 

Σε ακίνητο 4000 τμ υπάρχουν 4 συνιδιοκτήτες με 25% τμ ο καθένας.

Μέσα υπάρχουν 3 κατασκευές, οι οποίες έχουν τακτοποιηθεί, με αποτέλεσμα τα πάντα στα 4000 τμ να είναι τακτοποιημένα.

Μπορεί ο ένας να πουλήσει το 25% του ???

 

Μιλάω δηλαδή για αυτό που έχει με συμβόλαιο, δηλαδή ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΟΥ. Δεν αναφέρω εάν έχει ή όχι κτίσμα "δικό του", διότι στα συμβόλαια δεν υπάρχει κάτι τέτοιο και εννοείται ότι η τακτοποίηση δεν είναι "απόδοση ιδιοκτησίας" στον φερόμενο ιδιοκτήτη!

 

Εννοείται επίσης ότι βρίσκεται και ο αγοραστής που δέχεται να αγοράσει ποσοστό εξ' αδιαιρέτου, ότι και να σημαίνει αυτό.

 

Καλό μήνα, είπα??? :smile:

Link to comment
Share on other sites

μονο σε αχτιστα γηπεδα-οικοπεδα μπορεις να πουλας εξ αδιαιρετου ποσοστα.

 

σε χτισμενα δεν γινεται τετοιο συμβολαιο..

.διοτι

1] πρεπει πρωτα να γινει συσταση οριζοντιας ιδιοκτησιας [ που γινεται με το 100% των συνιδιοκτητων]

2] μετα να γινει διανομη [που δεν γινεται σε εκτος σχεδιου λογω παρανομης καθετης] -ασε τα εξοδα.....-

για να παρει ο καθενας απο τους τρεις το δικο του κτισμα

και για να παρει ο 4ος το..........να μην το πω...... τελος παντων το ..".αχτιστο τμήμα"....

...αν υπαρχει υπολοιπο συντελεστη [που δεν υπαρχει]

αν εχει γινει καθετη [που δεν μπορει να γινει]

 

επομενως και νομικα και Πολεοδομικα δεν υπαρχει 4ο τμήμα...

 

δηλαδη

ετσι απο περιεργεια,.....

πως εισαι απολυτα σιγουρος οτι ο 4ος εδωσε την συναινεση του

για να τακτοιποιηθουν οι αλλοι τρεις

γνωριζοντας οτι οι λοιποι υπερκαλυψαν τον σδ και αυτος δεν θα χτισει ποτε ??

 

[ριξε μια ματια στην υποθεση εργασιας στο #1273, οπου εγω εχτισα ολα τα 200 τμ. του συντελεστη και ζητησα απο τον συνιδιοκτητη μου σαλ.... να συναινεσει για την τακτοποιηση και αυτος μου ειπε "100 φορες οχι και να τον αποζημιωσω για τα τμ. που εχασε ...σαν εξ αδιαιρετου συγκυριος...ή να του δωσω το μισο κτισμα.!!!!!]"

 

καλημερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλο μηνα.

Δημητρη, αναφερομενος στην πολυ καλη απαντηση σου (1267) θα ηθελα να σε ρωτησω (για να δω αν καταλαβα καλα) .

1, Σε περιπτωση εξ αδιαιρετου εντος σχεδιου, στο οποιο εχει γινει συσταση καθετης μπορουμε να κανουμε τακτοποιηση, η να δωσουμε βεβαιωση στον ενα συνιδιοκτητη χωρις την συναινεση του αλλου.

2, Αν εχει ολη την οικοδομη (της δικης του καθετης ιδιοκτησιας) δικια του, εμεις για τακτοποιηση θα πρεπει να ελεγξουμε ολη την οικοδομη για τυχων τακτοποιηση, πριν του δωσουμε βεβαιωση, εκτος και αν εχει κανει συσταση οριζοντιας οποτε ελεγχουμε το καθε διαμερισμα ξεχωριστα.

3, Τον αλλο συνιδιοκτητη του οικοπεδου δεν τον εμπλεκουμε πουθενα, εφοσων υπαρχει η αρχικη συσταση καθετης ιδιοκτησια στο οικοπεδο.

 

4, Λογω του οτι οι οικοδομες χτιστηκαν το 75, υπαρχει περιπτωση να μην εγινε συσταση καθετης και να χτισανε χωρις;

 

5, Στην 1269 αναφερεις

""""Η διαφορα με τα υπολοιπα οικοπεδα ειναι πως

ολες οι οικοδομες εντος του οικοπεδου οπου εχει συσταθει καθετη μοιραζονται τα ποσοστα απο ολο το οικοπεδο

και τα μοιραζουν στη συνεχεια στα δικα τους διαμερισματα""""""

Εννοεις οτι η μια οικοδομη μοιραζει στα διαμερισματα της τα ποσοστα της καθετης στην οποια ανηκει η συγκεκριμενη οικοδομη;

Ευχαριστω και παλι.

Βοηθησες πολυ με τις λεπτομερειες στις απαντησεις σου.

 

6, Κατι επισης που διαβασα απο τον a-d. Γραφει για τακτοποιημενες αυθαιρεσιες (ακομη και η "εσωτερικη" περιφραξη) . Μπορει να γινει εσωτερικη περιφραξη σε εξ αδιαιρετου; ακομα και αν εχει γινει συσταση καθετης ιδιοκτησιας; Ποσο μαλλον τακτοποιηση της;

Edited by pavloselef
Link to comment
Share on other sites

εστω οτι σε ενα γηπεδο, παραλιακο παρακαλω.... 4000 τμ. που χτιζει 200 τμ. εχουμε απο 50% καθενας μας, [ οι δυό μας, κε συνιδιοκτήτα !!!!,] εγω εχτισα 200 τμ. και θελω να τα νομιμοποιησω. Σου ζητω συναινεση και σου λεω...ξερεις με τα 200 τμ.που εχτισα καλυψα τον σδ και εσυ δεν χτιζεις ποτε. θελω να μου υπογραψεις για να νομιμοποιησω... εσυ τι μου απαντας??? [...μισο λεπτο να κλεισω τον υπολογιστη να μην μας ακουσουν....] :smile: :-

Tι σου απαντω;;;;

"Θελω Χ χιλιαρικα (αξια ιδανικου μεριδιου + αποζημιωση τετραγωνικων) για να αποχωρησω".

Και αυτο οχι επειδη ειμαι κωλοπαιδο, αλλα επειδη ξερω πως

α) δικαιουμαι αποζημίωση (αν δεν το ξερεις εσυ συνιδιοκτητη μου, ελα και κανε μου τον μαγκα να δουμε ποιος θα κερδισει)

β) αν δεν τα "σκασεις" ουτε εσυ τακτοποιεις, ουτε εγω χτιζω

γ) αν τα "σκασεις", ειναι win-win situation.

 

...και αυτος μου ειπε 100 φορες οχι και να τον αποζημιωσω για τα τμ. που εχασε ...σαν εξ αδιαιρετου συγκυριος...ή να του δωσω το μισο κτισμα.!!!!!

Aκριβως οπως τα λες...

Αλλα δινεις την εντυπωση πως απαγορευεται η μεταβιβαση ιδανικων μεριδιων σε εξ αδιεραιτου, πραγμα που θεωρω πως δεν εκφραζει ακριβως αυτο που θες να πεις και εκει παραξενευεται ο architect_duth ...

Link to comment
Share on other sites

1] + 3] Ναι , καθε καθετη δεν επηρεαζει την αλλη ή τις αλλες [τυπου μαιζονετες] εντος του αυτου οικοπεδου.

και τακτοποιουνται χ ω ρ ι ς συναινεση κανενος...

 

2] Καθε καθετη θα την αντιμετωπισεις σαν "ενα" οικοπεδο με ενα ή πλειονα διαμερισματα αν εχει πολλα...

Αρα θα κανεις ό,τι κανουμε σε ενα οικοπεδο με πολλα διαμερισματα...

 

4] το νδ περι συστασης καθετης ειναι το 1024/1971, επομενως μπορουσαν να εχουν συστησει καθετη.

εν πασει περιπτωσει αυτο φαινεται στο συμβολαιο...

Παντως, ειτε εχει συσταθει καθετη ειτε οχι και παλι καθε διαμερισμα το παιρνεις σαν ενα, κανονικα σαν να εχεις μια οικοδομη με πολλα διαμερισματα.

 

5] ναι, εστω οικοπεδο με δυο οικοδομες που διεπονται απο την καθετη. Εστω καθε οικοδομη εχει το 50% του οικοπεδου. Εστω καθε μια εχει 5 διαμερισματα, ενα ανα οροφο, αρα με ποσοστο 10% σε ολο το οικοπεδο...

 

[κι αν θυμασαι στις δηλωσεις κτημαστολογιου, στην πισω σελιδα, εκει που εγραφε περι οριζοντιας και καθετης, ειχε 4 τετραγωνακια και δηλωνες ποσοστο επι όλου του οικοπεδου [στο παραδειγμα μας 10%] και ποσοστο επι ολης της καθετου [στο παραδειγμα μας 20%] και με βαση αυτο το δευτερο ποσοστο βγαινουν οι δαπανες κοινοχρηστων της καθε οικοδομης....

Link to comment
Share on other sites

σαλ

 

στο #1275 ειπα οτι μονο στα αχτιστα γινεται συμβολαιο για πωληση εξ αδιαιρετου

.

στα χτισμενα σαν αυτα τα εξ αδιαιρετου, εκτος σχεδιου, που ανεφερε ο αρχιτεκτ και τα οποία μας απασχολουσαν,

ειπα να γινει συσταση, διανομη κλπ.

 

Σε γενικο επίπεδο,

προφανως ενας συγκυριος εξ αδιαιρετου σε κτισμα και βεβαια μπορει να πουλησει το ποσοστο του

[συγνωμη που δεν το ανεφερα, θεωρωντας το αυτονοητο]

ισως γιατι θεωρησα επισης αυτονοητο οτι σε εξ αδιαιρετου κτισμα δυσκολα καποιος αγοραζει....

 

οσο για τις αξιωσεις σου κ. " συνιδιοκτητα"

νομιζω οτι ταρακουνησες αρκετα οσους νομιζαν οτι δεν απαιτειται συναινεση των υπολοιπων στα εξ αδιαιρετου...

δλδ. τι ταρακουνησες....αυτο ηταν σκετο τσουναμι...!!!!.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω και παλι Δημητρη. Σε εχω τρελλανει με τις ερωτησεις μου αλλα βοηθησες πραγματικα.

Μηπως γνωριζεις κατι και για την 6 ερωτηση (στο 1276) που αφορα την εσωτερικη περιφραξη;

Συμβαινει και στην δικη μου περιπτωση, το εξ αδιαιρετου οικοπεδο δηλαδη εχει χωριστει σε δυο κομματια απο μαντροτοιχο.

> 
Μπορει να γινει εσωτερικη περιφραξη σε εξ αδιαιρετου; ακομα και αν εχει γινει συσταση καθετης ιδιοκτησιας; Ποσο μαλλον τακτοποιηση της;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.