Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

εκει που θα   βρεις τους  "διασπαρτους" να δωσουν στον 5ο

 

εκει μπορουν να δωσουν σε σενα...

 

σωστο???

 

εσυ θες εντολες απο 5...ακομα και αν εξουσιοδοτουν εναν "αλλον" να υπογραψει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε οικόπεδο με 1 ιδιοκτήτη βγήκε οικοδομική άδεια για πολυκατοικία το 2006.

Αμέσως μετά την έκδοση της άδειας ιδιοκτήτης χώρισε οριζόντιες ιδιοκτησίες και έδωσε στα 4 παιδιά του.

 

Θέλω τώρα να τακτοποιήσω ένα ημιυπαίθριο στο β όροφο (όπου βρίσκεται μια μόνο κατοικία-Ο.Ι. και το υπόλοιπο είναι ταράτσα-δώμα) και υπέρβαση ύψους της οικοδομής < 20% του επιτρεπόμενου ύψους.

 

Μπορώ να τα κάνω και τα 2 σε 1 δήλωση στον 4178...θεωρώντας το ως ένα κτίριο (Υ.Υ. όλου του κτιρίου και ημιυπαίθριος στο κοινόχρηστο μερος της πολυκατοικίας = ταράτσα).......ή υπερισχύουν οι Ο.Ι.?

 

Και αν ναι...τι % ιδιοκτησιών θα βάλω? Στο συμβόλαιο αναφέρονται ο.ι. και εμβαδά...όχι % επί του συνολικού ακινήτου.

Edited by Irini
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλημέρα σας,

 

Επειδή δεν έχω διαβάσει σχετικά με την ηλεκτρονική ταυτότητα, σε περιπτώσεις εξ αδιαίρετων ακινήτων θα πρέπει όλοι οι συνιδιοκτήτες να συνυποβάλουν την δήλωση της ηλεκτρονικής ταυτότητας ή μεμονωμένα όποιος προλάβει πρώτος?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η ηλεκτρονική ταυτότητα θα συνοδεύει το κτίριο σε διάφορες περιπτώσεις (π.χ. αγοραπωλησία). Δεν τίθεται θέμα πρωτιάς @sof2, συμπεριλαμβάνεται στα απαιτούμενα έγγραφα όταν χρειάζεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου απαντάς βάση της διατύπωσής μου αλλά η ουσία του ερωτήματος ήταν αν απαιτείται συναίνεση συνιδιοκτητών ή όχι.

Ευχαριστώ πάντως ασχέτως αν και δεν μου λύθηκε η απορία μου. Και τώρα που το σκέφτομαι ότι αν αποτελεί απλώς βεβαίωση τότε μπορεί να υποβάλλεται χωρίς συναίνεση.

Τι γίνεται όμως στην περίπτωση που δεν υπάρχουν τακτοποιημένα αυθαίρετα? Δεν δημιουργείται ηλεκτρονική ταυτότητα? Που στα αυθαίρετα απαιτείται συνέναιση..

Καθώς αν η ηλεκτρονική βεβαίωση αποτελεί πλέον την βεβαίωση μεταβίβασης τότε συνεπάγεται ότι δεν θα μπορεί να δημιουργείται για ακίνητα με αυθαίρετα οπότε αδιάφορο είναι αν θα υπάρχει συναίνεση ή όχι.

Το νομοθετικό πλαίσιο για την ηλεκτρονική ταυτότητα? Οδηγίες κλπ ?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά @sof2, σε ακίνητα με αυθαιρεσίες δεν μπορεί να δημιουργηθεί ηλεκτρονική ταυτότητα.

Για το θέμα της συναίνεσης ως προς την τακτοποίηση, σύμφωνα με το άρθρο 98, παράγραφος 4 του Ν 4495: 

Συγκύριοι εξ αδιαιρέτου [...] μπορούν να ζητούν την υπαγωγή τους στις ρυθμίσεις του παρόντος κατά τα οριζόμενα στα άρθρα 99 επ., ανεξαρτήτως της σύμφωνης γνώμης των λοιπών εξ αδιαιρέτου συγκυρίων. 

Η ηλεκτρονική ταυτότητα είναι ουσιαστικά η ηλεκτρονική υποβολή εγγράφων και σχεδίων του ακινήτου που ήδη έχουν δημιουργηθεί. 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 2/4/2021 at 2:02 ΜΜ, Aeternus said:

Σωστά @sof2, σε ακίνητα με αυθαιρεσίες δεν μπορεί να δημιουργηθεί ηλεκτρονική ταυτότητα.

Για το θέμα της συναίνεσης ως προς την τακτοποίηση, σύμφωνα με το άρθρο 98, παράγραφος 4 του Ν 4495: 

Συγκύριοι εξ αδιαιρέτου [...] μπορούν να ζητούν την υπαγωγή τους στις ρυθμίσεις του παρόντος κατά τα οριζόμενα στα άρθρα 99 επ., ανεξαρτήτως της σύμφωνης γνώμης των λοιπών εξ αδιαιρέτου συγκυρίων. 

Η ηλεκτρονική ταυτότητα είναι ουσιαστικά η ηλεκτρονική υποβολή εγγράφων και σχεδίων του ακινήτου που ήδη έχουν δημιουργηθεί. 

Καλησπέρα,

να επαναφέρω το ζήτημα διότι αντιμετωπίζω κι εγώ από πλευράς μου μία αντίστοιχη περίπτωση εξ αδιαιρέτου οικοπέδου, όπου σε ποσοστό αυτού -άρτιο και οικοδομήσιμο- έχει ανεγερθεί μονοκατοικία. Χρειάζεται ΗΤΚ και έχει κάποιες παραβάσεις αλλά κυρίως ένα στέγαστρο περίπου 100τμ, ύψους 5μ που κατασκευάστηκε μετά το 2011 και δεν τακτοποιείται.

1. Για να ξηλώσει, λοιπόν, αυτήν τη μεταλλική κατασκευή με κάλυψη λαμαρίνας, θα χρειαστεί να το κάνει μέσω της έκδοσης Έγκρισης Κατεδάφισης (e-adeies?) ή μπορεί απλά ένα πρωί να μην υπάρχει εκεί;

2. Στην περίπτωση έκδοσης έγκρισης κατεδάφισης, θα μπορέσει να προχωρήσει η έκδοση ΗΤΚ χρονικά πριν την κατεδάφιση;

3. Και εν τέλει, από τη στιγμή που συγκύριοι εξ αδιαιρέτου μπορούν να ζητούν την υπαγωγή τους στις ρυθμίσεις του 4495/17, ανεξαρτήτως της σύμφωνης γνώμης των λοιπών εξ αδιαιρέτου συγκυρίων (βλ. άρθρο 98, παρ.4) και αφού η έκδοση ΗΤΚ προϋποθέτει μη ύπαρξη αυθαιρεσιών, αυτό δεν σημαίνει αυτομάτως ότι και η ΗΤΚ μπορεί να περιοριστεί στο αποκλειστικά αναγόμενο ακίνητο και όχι στη συνολική εξ αδιαιρέτου υπόσταση;

Edited by zour-aris
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.