Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

1. Εξαρτημένο τοπογραφικό σημαίνει τοπογραφικό αγροτεμαχίου (ολόκληρου) εφόσον ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΚΑΘΕΤΟΥ όπου απεικονίζονται όλα μα ΟΛΑ τα κτίρια. Και αυτό σημαίνει το εξής για τους ιδιοκτήτες: α) συνεννοούνται όλοι μαζί και τα νομιμοποιούν όλοι ή β) νομιμοποιούν όσοι θέλουν και με συμβολαιογραφική πράξη μέσα στο φάκελο καθορίζουν το μέρος που τους ανήκει. (παρ' όλα ταύτα μου άφησε ερωτηματικό η κυρία στο ΤΕΕ για το β αλλά μου είπε κάπως έτσι θα γίνει)

 

2. Το περιβαλλοντικό ισοζύγειο δηλαδή η εισφορά σε γη ή/και χρήμα θα γίνει μετά από 30 χρόνια όπου θα συμβούν τα παρακάτω:

 

α) εάν είναι όλο το αγροτεμάχιο σε περιοχή που πολεοδομείται σημαίνει πως ο καθένας με το μέρος του (200τμ άλλος,500 τμ) έχει πλέον οικόπεδο οπότε πάει αυτό.

 

β) εάν δεν είναι σε περιοχή προς πολεοδόμηση και όλος ο κλήρος είναι άρτιος για τα τότε δεδομένα κανείς δεν πληρώνει τπτ.

 

γ) εάν ο κλήρος έχει υπόλοιπο σε αρτιότητα και τότε αναγκαστικά ΟΛΟΙ νομιμοποίησαν με 4014 ή όχι καταβάλλουν χρήμα ή γη για το υπόλοιπο της αρτιότητας γιατί σε ΕΞ ΑΔΙΑΙΡΕΤΟΥ: αποφασίζουν από κοινού και πληρώνουν όλοι άσχετα αν δεν νομιμοποίησαν με 4014

 

Αυτές τις απαντήσεις πήρα μετά κόπων και βασάνων μετά απο ώρες αναμονής στην τηλεφωνική γραμμή του ΤΕΕ....

 

Παιδιά αυτό το έχω αναρτήσει και αλλού απλά το βάζω κι εδώ και είναι ότι μου απάντησε κάποιος κύριος από το ΤΕΕ.

 

Επειδή όμως μόνο με τέτοια ασχολούμαι σήμερα με διαβεβαίωσε συμβολαιογράφγος για το εξής:

Στα εξ αδιαιρέτου ναι μεν όλοι δικαιούνται κάποιο ποσοστό στη γη αλλά το ποιο μέρος είναι ποιανού το έχουν συμφωνημένο μόνο λεκτικά μεταξύ τους. Δεν υπάρχει συμβ/κη πράξη γι αυτό, πράγμα που σημαίνει ότι μια Υ.Δ. του ιδιοκτήτη δεν θα καλύπτει το κράτος. Κι έτσι οδηγούμαστε στο εξής:

Σε εξ αδιαιρέτου με 10 πχ σπίτια αν νομιμοποιήσουν οι 5 τα άλλα 5 που θα φαίνονται στο εξαρτημένο θα δείχνουν ότι υπάρχουν αυθαιρεσίες στο αγροτεμάχιο....άρα δεν μπορεί να δωθεί βεβαίωση μηχανικού.....μια τρύπα στο νερό.....δηλ.

Επίσης εφ' όσον το αδιαίρετο είναι άνω των 4 στρ. είναι άρτιο....και πρέπει να βγει Ο.Α. εντός 3 ετών και να μοιραστούν κατά κάποιο τρόπο ανάλογα με τα ποσοστά της γης κάθε ιδιοκτήτη(σωατά????)....και τα υπόλοιπα θα πηγαίνουν με 4014????

Όσο για τη διάσπαση όγκων στα εκτός με κατάλληλη αιτιολόγηση στην ΕΠΑΕ θα δωθεί έγκριση.

Πρέπει να δώσουν ερμηνευτικές εγκυκλίους για τα αδιαίρετα ξεχωριστά και πολύ προσεκτικά. Αλλιώς θα γίνει χαμός.

 

 

Επειδή και εγώ έχω περιπτώσεις εξ αδιαιρέτου (όλη η περιοχή είναι έτσι) αποκλείεται να τα τακτοποιήσουν διότι είναι αδύνατον να συνεννοηθούν τόσα άτομα οπότε το κράτος θα χάσει πολλά χρήματα. Στο τέλος πιστεύω ότι ο καθένας θα μπορεί να το τακτοποιεί μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε περίπτωση λοιπόν εξ'αδιαιρέτου αγροτεμαχίου έστω 6 στρεμμάτων με 6 συνιδιοκτήτες, που οι 3 είναι εδώ κι έχουν χτίσει από ένα σπίτι και οι άλλοι 3 είναι στην Αυστραλία και δεν έχουν χτίσει τι γίνεται; Μπορούν οι 3 ή ακόμα και μόνο ο ένας να τακτοποιήσει το δικό του χωρίς να έχει κάθετη ιδιοκτησία;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ έχω περιπτώσεις εξ αδιαιρέτου (όλη η περιοχή είναι έτσι) αποκλείεται να τα τακτοποιήσουν διότι είναι αδύνατον να συνεννοηθούν τόσα άτομα οπότε το κράτος θα χάσει πολλά χρήματα. Στο τέλος πιστεύω ότι ο καθένας θα μπορεί να το τακτοποιεί μόνος του.

 

 

Χάιδω μακάρι....απλά να το κάνει σύντομα γιατί ο χρόνος τρέχει..

Link to comment
Share on other sites

Αν οι 5 - 10 συνιδιοκτήτες συνυπογράψουν σε ένα τοπογραφικό ότι συναινούν στις όποιες οικοδομικές δραστηριότητες έχουν γίνει και στην τακτοποίηση αυτών είναι καλυμμένοι;

Είναι απαραίτητο να γίνει κάτι τέτοιο πριν την υποβολή των αιτήσεων ή θα γίνουν οι αιτήσεις των ενδιαφερομένων και μετά ...έχει ο Θεός... ας πάνε να τα βρούνε μεταξύ τους!

Link to comment
Share on other sites

Αν οι 5 - 10 συνιδιοκτήτες συνυπογράψουν σε ένα τοπογραφικό ότι συναινούν στις όποιες οικοδομικές δραστηριότητες έχουν γίνει και στην τακτοποίηση αυτών είναι καλυμμένοι;

Είναι απαραίτητο να γίνει κάτι τέτοιο πριν την υποβολή των αιτήσεων ή θα γίνουν οι αιτήσεις των ενδιαφερομένων και μετά ...έχει ο Θεός... ας πάνε να τα βρούνε μεταξύ τους!

 

Συνάδελφε εάν τους εντάξεις στη ρύθμιση και πληρώσουν το παράβολο και μετά δεν μπορούν να συννενοηθούν εσυ θα είσαι οκ με τον εαυτό σου???

 

Εγώ πάντως όχι...εάν δεν ανακοινωθεί κάτι επίσημα δεν προχωράω με τέτοιου είδους....έχει και άλλα αυθαίρετα....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε εάν τους εντάξεις στη ρύθμιση και πληρώσουν το παράβολο και μετά δεν μπορούν να συννενοηθούν εσυ θα είσαι οκ με τον εαυτό σου???

 

Εγώ πάντως όχι...εάν δεν ανακοινωθεί κάτι επίσημα δεν προχωράω με τέτοιου είδους....έχει και άλλα αυθαίρετα....

 

 

Συμφωνώ, και γι'αυτό θα προχωρήσω μόνο με όποιον επιμένει και αφού του πω για την ασάφεια του νόμου, αλλά 9 στα 10 αυθαίρετα της περιοχής είναι σε αγροτεμάχια εξ'αδιαιρέτου!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα συνάδελφοι!

 

Απαντήστε μου στα εξής:

Σε εξ αδιαιρέτου οικόπεδο με 3 συνιδιοκτήτες, μπορεί να αιτηθεί οικοδομική άδεια μόνο ο ένας;

 

Όσο για το αν θα πρεπει το τοπογραφικο να εμφανιζει όλα τα κτίσματα, η απάντηση είναι σαφώς ναι, διότι κάνεις αποτύπωση της υπάρχουσας κατάστασης -εκτος των άλλων- σε μια ιδιοκτησία.

Link to comment
Share on other sites

Για την περίπτωση των ιδιοκτησιών με ποσοστό εξ αδιαιρέτου σήμερα το μεσημέρι μετα απο επικοινωνία με το ΥΠΕΚΑ στο τηλ.2131515725μου ανέφεραν ότι δεν το σκέφτηκαν ότι θα διμηουργηθει πρόβλημα. Όλοι οι υπεύθυνοι ανεύθυνοι σύμβουλοι και συμβουλάτορες δεν φαντάστηκαν ότι το 80% των περιπτώσεων αυθαιρέτων εκτός σχεδίου ανήκουν σεαυτή την κατηγορία. Μού ζητήθηκε μάλιστα να στείλω με ΦΑΞ το ερώτημα για να το θέσουν υπ όψη της επιτροπής των πανσόφων μιάς και οι σύμβουλοι ήταν απλώς σοφοί για να αποφασίσουν τί θα γίνει. Φυσικά σε καμία περίπτωση δεν πρόκειτε να στείλω ΦΑΞ γιατί το θεωρώ άκρως υποτιμητικό να επικοινωνώ με ανθρώπους που δεν είναι ικανοί να βρούν ένα σωστό τρόπο να αρπάξουν χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Στις οδηγίες του ΤΕΕ για το σύστημα λέει ότι η αίτηση δεν μπορεί να προχωρήσει εάν δεν συμπληρωθεί το 100% του ποσοστου συμμετοχής των συνιδιοκτητών

Εμένα με μπερδέυει αυτό σε σχεση με το άρθρο 24 παρ 2 στο τέλος...

 

.........γιατί το θεωρώ άκρως υποτιμητικό να επικοινωνώ με ανθρώπους που δεν είναι ικανοί να βρούν ένα σωστό τρόπο να αρπάξουν χρήματα.

Άρα η ικανότητα του να αρπάζεις χρήματα αξιολογείται θετικά

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά από όσο είμαι σε θέση να αντιληφθώ, η συντριπτική πλειοψηφία των Μηχανικών εδώ μέσα έχει από ένα τουλάχιστον πελάτη με εξ' αδιαιρέτου οικόπεδο σε γήπεδο με λοιπούς συνιδιοκτήτες και αυθαίρετη κατασκευή μέσα...

 

Και μάλλον κανένας δεν έχει προχωρήσει στη ρύθμιση, δεδομένου ότι περιμένουμε διευκρινιστικές...

 

Στην τελική αυτό που πιστεύω ότι θα γίνει είναι να τακτοποιούνται μία μία οι ιδιοκτησίες ξεχωριστά με δικό τους τοπογραφικό (εκτός κι άμα συμφωνηθεί 3-4 ιδιοκτήτες να τακτοποιήσουν μαζικά πληρώνοντας τη συμμετοχή τους στο τοπογραφικό του γηπέδου)

 

Αλλά μέχρι τότε θα πρέπει να βγουν διευκρινίσεις γιατί κι εγώ έχω δύο πελάτες που θέλουν να ενταχθούν και ο χρόνος είναι εις βάρος μας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.