Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Θα ήθελα μια βοηθεια στην εξης περιπτωση αν ειναι ευκολο.Εχω εκτος σχεδιου στην περιοχη Νικιανα Δ.Δ.Αλεξανδρου Δημος Λευκαδας. Πηγαίνοντας εδω http://www.gsis.gr/A...AS_LEYKADOS.pdf βλεπω οτι δεν υπαρχει Τ.Ζ.>2200E.Οποτε παω http://www.blogica.g...Blogica2011.pdf στο Νο46 Περιφ.Ενοτητα Λευκαδος=600Ε?

 

Μια επιβεβαιωση γιατι εχω φαει πολυ χρονο μονο για το συγκεκριμενο θεμα.Και αν με τη διαδικασια αυτη ειμαστε καλυμμενοι, ξερει κανεισ?

 

 

εφόσον υπάρχουν στη Δημ.Κοινότητα ΤΖ εστω σε έναν οικισμο, τότε για Αυθαίρετα ΕΝΤΟΣ-ΕΚΤΟΣ σχεδίου χρησιμοποιείτε την ελαχ.ΤΖ της Τοπ. ή Δημ. Κοινότητας Αλεξάνδρου

 

google να γίνει και στην δικτυακή έκδοση. :smile:

 

θα γίνει ελπιζω σύντομα... οπως και ο Καλλικράτης που προς το παρον υπαρχει στο BMaps μονο :sad:

 

 

Είναι η δεύτερη παρατήρηση που σου κάνω για το ίδιο θέμα και μάλιστα με διαβεβαίωσες και μέσω π.μ. ότι κατάλαβες!

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας εάν υπάρχει πρόθεση να ξαναλλάξει τίποτα σε σχέση με τις τιμές ζώνης λόγω τυχών αντιδράσεων για τις κατά τόπους αδικίες?

Link to comment
Share on other sites

εαν στη διαρκεια που γραφω γινει ενδιαμεσα σχολιο δε με αφηνει να κανω επεξεργασια....

επίσης σκεφτείτε το ενδεχόμενο οτι οσο γράφει κάποιος κάποιο σχολιο - ειδικα στην περιπτωση που θελει να απαντησει σε μαζεμένες ερωτήσεις μαζι.... ίσως απλά οταν το ανεβάζει... έχει αναρτηθεί επισης ενδιαμεσο σχολιο... οποτε οταν εγω πχ το δω.. κ παλι δε με αφήνει να κάνω επεξεργασία..........

τελος παντων...... νομιζω πως ειναι κατανοητο οτι δεν γίνεται επιτηδες...............

 

νομιζω πως φαίνεται απο παλαιοτερες απαντήσεις μου πως γνωρίζω τι σημαινει multiQuote.......

Edited by Χριστινα Ματεντζιαδη
Link to comment
Share on other sites

Ας συγχωρήσουμε μία μικρή, από άποψη αισθητικής, παραφωνία μπροστά στην πολύτιμη βοήθεια που έχει προσφέρεις ως ώρας η κ. Ματεντζιάδη.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με Αυθαίρετα της Νέας Μακρης:

 

 

Για αυθαίρετα Εντός ΑΠΑΑ (Αντικειμενικού Προσδιορισμού Αξίας Ακινήτων) , χρησιμοποιούμε την Τιμή Ζώνης που εμφανίζεται στο Οικοδομικό μας Τετράγωνο σύμφωνα με τους

Χάρτες και τους Πίνακες Τιμών του Υπ. Οικονομικών !

 

Για αυθαίρετα Εκτός ΑΠΑΑ ισχύουν τα εξής:

 

i) Σε ακίνητα Εντός Σχεδίου – Εκτός ΑΠΑΑ:

Χρησιμοποιείται η ελάχιστη Τ.Ζ. της Τοπικής/Δημοτικής Κοινότητας του αυθαίρετου. Στην Προκειμένη Περίπτωση Η Ελάχιστη ΤΖ της Δημ. Κοινότητας Νέας Μακρης είναι 1050€

 

 

ii) Σε ακίνητα Εκτός Σχεδίου:

Εφόσον η Τοπ.Δημ.Κοινότητα του αυθαιρέτου , έχει ΤΖ μεγαλύτερη των 2200€

=> τότε Χρησιμοποιείται η ελάχιστη TZ της Τοπικής/Δημοτικής Κοινότητας του.

Στην Προκειμένη Περίπτωση Η Ελάχιστη ΤΖ της Δημ. Κοινότητας Νέας Μακρης είναι 1050€

(μπορεί στους πινακες τιμων του Υ.Ο. να μην υπάρχει ΤΖ>2200, αλλά στη Νεα Μακρη ανήκει πλέον Βάσει Καλλικράτη ο Νεος Βουτζάς με ΤΖ 2500€)

 

 

 

 

 

Σχετικά με Αυθαίρετα της Ραφήνας:

 

Για αυθαίρετα Εντός ΑΠΑΑ (Αντικειμενικού Προσδιορισμού Αξίας Ακινήτων) , χρησιμοποιούμε την Τιμή Ζώνης που εμφανίζεται στο Οικοδομικό μας Τετράγωνο σύμφωνα με τους

Χάρτες και τους Πίνακες Τιμών του Υπ. Οικονομικών !

 

Για αυθαίρετα Εκτός ΑΠΑΑ ισχύουν τα εξής:

 

i) Σε ακίνητα Εντός Σχεδίου – Εκτός ΑΠΑΑ:

Χρησιμοποιείται η ελάχιστη Τ.Ζ. της Τοπικής/Δημοτικής Κοινότητας του αυθαίρετου. Στην Προκειμένη Περίπτωση Η Ελάχιστη ΤΖ της Δημ. Κοινότητας της Ραφήνας είναι 1450€

 

 

ii) Σε ακίνητα Εκτός Σχεδίου:

Εφόσον η Τοπ.Δημ.Κοινότητα του αυθαιρέτου , έχει ΤΖ μεγαλύτερη των 2200€ (διότι Βάσει Καλλικράτη στη Ραφήνα ανήκει και η Καλλιτεχνούπολη με ΤΖ 2450€)

=> τότε Χρησιμοποιείται η ελάχιστη TZ της Τοπικής/Δημοτικής Κοινότητας του.

Στην Προκειμένη Περίπτωση Η Ελάχιστη ΤΖ της Δημ. Κοινότητας Ραφήνα είναι 1450€

Link to comment
Share on other sites

Ένα μέρος του oικίσμου Ν. Βουτζά ανήκει διοικητικά στην Ν. Μάκρη και ένα μέρος στην Ραφήνα (geodata.gov.gr) και στον οικισμό τα διοικητικά όρια δεν έχουν μεταβληθεί. Από την στιγμή που στους πίνακες του Υ.Ο αναφέρεται Ν.Bούτζας στον Δήμο Ραφήνας γιατι να μήν το θεωρήσουμε οτι αναφέρετε σε αυτό το τμήμα (κατά συνέπεια το υπόλοιπο του οικισμού έιναι εντός σχεδίου εκτός ΑΠΑΑ στην Nέα Μάκρη), και θεωρούμε ότι χρεώνεται όλο τον οικισμό Βουτζά η Ν. Μάκρη;

Link to comment
Share on other sites

είχε αναφερθεί σε προηγούμενο Post πως μετά απο αρκετές επικοινωνίες και με τους 2 Δημους - Καλλικρατικά το εντασσουν στη Νεα Μακρη και οχι στη Ραφήνα.

οπότε γνώμη μου ειναι πως αν το αυθαίρετο μου ήταν στο Βουτζά, θα κοιτούσα σε ποιο κομμάτι του ανήκει, δηλ στο τμήμα Νεου Βουτζά που ανήκει στη Ραφηνα ή στη Νέα ΜΑκρη. Οπως και να έχει για Ραφήνα η τιμή δεν Αλλάζει γιατί εχει και την Καλλιτεχνουπολη, αρα θα επαιρνα το 1450.

αν ημουν στο κομμάτι της Ν.Μακρης, και πάλι θα το πήγαινα με 1050 γιατί η Μακρη συμπεριλαμβάνει ένα πολύ μεγάλο τμήμα του Βουτζά το οποίο ειναι κοντά και σε άλλες "τσιμπημένες" περιοχές. άρα θεωρώ ακραίο να πάω με 600 της Αν.Αττικής. Αλλωστε οι χάρτες του Υ.Ο. έχουν να αλλάξουν απο το 1993..... οποτε στην πραγματικότητα ο Χαρτης της Νεας Μακρης θα επρεπε πλεον να περιλαμβάνει ολα αυτά τα ΟΤ.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με Αυθαίρετα της Νέας Μακρης:

 

ii) Σε ακίνητα Εκτός Σχεδίου:

Στην Προκειμένη Περίπτωση Η Ελάχιστη ΤΖ της Δημ. Κοινότητας Νέας Μακρης είναι 1050€

(μπορεί στους πινακες τιμων του Υ.Ο. να μην υπάρχει ΤΖ>2200, αλλά στη Νεα Μακρη ανήκει πλέον Βάσει Καλλικράτη ο Νεος Βουτζάς με ΤΖ 2500€)

 

Κυρία Χριστίνα μας κάνατε την καρδιά περιβόλι!!! :sad: :-(

Σύμφωνα με το post σας #264 μας λέγατε ότι η Ν.Μάκρη κι ας έχει στα διοικητικά της όρια το Ν.Βουτζά πάει με 600. Τι άλλαξε; Τι σας είπε ο Δήμος Μαραθώνος - Ν.Μάκρης;

Άντε να τα μαζέψουμε τώρα. Έχω υποβάλει τουλάχιστον τέσσερα 600άρια.

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

πριν αναβαθμίσουμε το site (προχτες) παρατηρήθηκαν αρκετές περιπτώσεις οικισμων αντιστοιχες με το ΒΟυτζα

Σε ερώτημα που καναμε δε λαβαμε απαντηση... ψαχνοντας το λοιπον σε δημους κλπ... μας ειπαν πως πλεον για τα παντα παμε καλλικρατικα (λογικο). και αφου ο Νεος Βουτζας ειναι μισος μισος - θεωρητικά "βαρύνει" τη νέα μακρη... διότι διοικητικά ανήκει κυρίως στη Νεα Μακρη.... Κακώς το Υ.Ο. τον εχει ξεχασμενο στο χάρτη της Ραφηνας - επρεπε να ειναι μισος μισος.

γι'αυτο και ανεβασα το Post - διότι έγινε ερώτημα απο συνάδελφο σας (γιατι στο eaxies το εχουμε αλλάξει)

αλλά μέσα σε ολα δεν ειχα προλαβει να ενημερωσω στο forum

συγνώμη για την καθυστέρηση.

παρ'ολα αυτά.... επειδή υπάρχει θέμα με την περιοχή - το πιο πιθανό ειναι να βγει εγκυκλιος διευκρινιστική.....διότι στο Υ.Ο. δεν νομίζω να διορθώσουν κάτι σύντομα....

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί εμπιστεύεστε τον δημοτικό υπάλληλο που σας είπε πως «τα πάντα (???) πάνε καλλικρατικά». Τη ΔΟΥ Παλλήνης θα έπρεπε να ρωτήσετε. Το θέμα είναι εξαιρετικά σοβαρό!!! Το Υ.Ο εμπεριέχει όλο το Ν.Βουτζά στον πρώην Δήμο Ραφήνας. Και γιατί να πάμε καλλικρατικά; Στο Ν.4030/11 λέει πως για τον υπολογισμό των προστίμων λαμβάνεται υπόψη η ελάχιστη τιμή ζώνης που ισχύει στην περιφερειακή ενότητα, εφόσον στην οικεία δημοτική κοινότητα του ακινήτου η μέγιστη τιμή ζώνης δεν υπερβαίνει τα 2.200 ευρώ» Μας έχουν διαβεβαιώσει πως για τις ΤΖ, αρμόδιες να μας απαντήσουν είναι ΜΟΝΟ οι εφορίες. Εάν ρωτήσω την εφορία ποια είναι η μέγιστη Τ.Ζ. στο Δημοτικό Διαμέρισμα Ν.Μάκρης θα μου απαντήσει 2.000.

Το αν καλώς ή κακώς το Υ.Ο. έχει ξεχάσει (??????) το Βουτζά στους χάρτες του, θα πρέπει με τροπολογία να τον διαχωρίσει. Γνώμη μου λοιπόν είναι πως η Νέα Μάκρη πάει με 600!!! Και μάλιστα επειδή τα χω πάρει με το μπάχαλό τους, αύριο θα ζητήσω από τη ΔΟΥ με αίτηση να μου απαντήσουν γραπτώς στο ερώτημα «Ποια ειναι η μέγιστη Τ.Ζ. στο Δημοτικό Διαμέρισμα της Ν.Μάκρης???!!!»

Μέχρι τότε προτείνω να στο eaxies να το ξαναλλάξετε ή έστω να σημειώσετε τη Ν.Μάκρη ως «Προς Διερεύνηση» ή αλλιώς «Έλα μου ντε»

 

 

 

Από την στιγμή που στους πίνακες του Υ.Ο αναφέρεται Ν.Bούτζας στον Δήμο Ραφήνας γιατι να μήν το θεωρήσουμε οτι αναφέρετε σε αυτό το τμήμα (κατά συνέπεια το υπόλοιπο του οικισμού έιναι εντός σχεδίου εκτός ΑΠΑΑ στην Nέα Μάκρη), και θεωρούμε ότι χρεώνεται όλο τον οικισμό Βουτζά η Ν. Μάκρη;

Κι αυτό σωστό. Ν. Βουτζάς στη Ν.Μάκρη να λαμβάνεται ως εντός σχεδίου εκτός ΑΠΑΑ με 1050 κι έτσι να μην επηρεάζει τις εκτός σχεδίου περιοχές του Δήμου Ν.Μάκρης. Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.