Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

+1 στον κύριο Γεωργίου...ουδέποτε εμπιστεύτηκα δημοτικό υπάλληλο ως ειδικό, και στην τελική δεν ειναι δική μας δουλειά να διορθώνουμε το υπουργείο οικονομικών. Τα όρια του Βουτζά και το που ανήκει διοικητικά εξάλλου ειναι καθορισμένα πολύ πριν βγεί ο πίνακας των τιμών ζώνης του 2007 και ο καλλικράτης δεν άλλαξε κάτι στην όρια Μακρης Ραφήνας. Το μισο Ραφήνα - μισο Μακρη ισχύει χρόνια τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς. Άρα δεν τον ξεχάσανε το Βουτζα στη Ραφήνα!!! Το 2007 γνωρίζαν πως διοικητικά ήταν μισός - μισός!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν αναφέρομαι σε δημοτικό υπάλληλο...αλλα σε επικοινωνίες με Υ.Ο.,, ΥΠΕΚΑ και Δημο. Επισης προ Καλλικράτη δεν υπήρχαν ουτε Δημ.Κοινότητες, ούτε Δημ., Ενοτητες ουτε Περιφ.Ενότητες. ο Νομος εχει Καλλικρατικό Διαχωρισμό ο οποίος κλείνει σχεδόν ένα χρόνο, οποτε λογικά θα πρέπει να εφαρμοζεται απο όλους. και απο το Υ.Ο. και απο Δημους και απο ΥΠΕΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς. Άρα δεν τον ξεχάσανε το Βουτζα στη Ραφήνα!!! Το 2007 γνωρίζαν πως διοικητικά ήταν μισός - μισός!!!

+1 στον κύριο Γεωργίου...ουδέποτε εμπιστεύτηκα δημοτικό υπάλληλο ως ειδικό, και στην τελική δεν ειναι δική μας δουλειά να διορθώνουμε το υπουργείο οικονομικών. Τα όρια του Βουτζά και το που ανήκει διοικητικά εξάλλου ειναι καθορισμένα πολύ πριν βγεί ο πίνακας των τιμών ζώνης του 2007 και ο καλλικράτης δεν άλλαξε κάτι στην όρια Μακρης Ραφήνας. Το μισο Ραφήνα - μισο Μακρη ισχύει χρόνια τώρα.

 

 

 

γιατί θεωρείτε πως στην υπόλοιπη Ελλάδα πρέπει να πηγαινουμε Καλλικρατικά και στο Βουτζά ή στο Ματι να πηγαίνουμε Καποδιστριακά ή με τα Λαθη του Υπ.Οικ; Το πρόβλημα ειναι πως δεν εχουν αλλάξει τα βιβλία του Υπ.Ο. απο το 2007 και οι Χαρτες απο το 1993... οχι ο Καλλικράτης..........

 

Δυστυχως στα αυθαίρετα δεν εβγαλε το ΥΠΕΚΑ εναν κατάλογο ανα Καλλικρατικό Δημο ή Κοινότητα, αλλά κοινοποίησε μία αποφαση οπως την γνωρίζετε καλύτερα απο μένα...

οσο αφορα λοιπον τον τρόπο λήψης ΤΖ. εφόσον ειμαστε μετά την 1η/1/2011 παντα υπολογίζονται απο 01/01/2011 βάσει καλλικράτη. όπως κ σε κάθε άλλη περίπτωση που χρησιμοποιούνται οι πινακες τιμων απο 01/01/2011 και μετά.

 

 

Τα αυθαίρετα εφόσον ο νόμος τα ορίζει να παιρνουν ΤΖ βάσει αντικειμενικών - σύμφωνα ΟΜΩΣ με το Διαχωρισμό του ΚΑλλικράτη- ετσι και θα πρέπει να υπολογίζονται. Αλλιώς ο Νομος θα ελεγε ...... Βασει Διαμερίσματος, Δημου ή Κοινοτητας.... ή Νομού.....

γι'αυτο και το κύριο θέμα στην αλλαγη αντικειμενικών του 2012 θα ειναι να γινει αναπροσαρμογή σε Καλλικράτη ωστε να αποφευχθουν ολα αυτα τα προβλήματα.

το συμφέρον ή μη είναι άλλο ζήτημα.... θεωρώ Δε πως ένας πολίτης που έχει Εκτος Σχεδίου Στο ΒΟυτζά , στο Τμήμα της Μακρης - ειναι λογικο να λάβει ΤΖ για θεματα φορολογίας Κεφαλαίου ΤΖ κοντά στο 2500 - γιατί αυτό ΄δίνει η ΔΟΥ, ... άρα και στα αυθαίρετα θα πρέπει να ισχύει κατι κοντινο στις ΤΖ της περιοχής. -

 

προ Καλλικράτη δεν υπήρχαν ουτε Δημ.Κοινότητες, ούτε Δημ., Ενοτητες ουτε Περιφ.Ενότητες.

γιατί να πηγαίνει ολη η Ελλαδα Καλλικρατικά ενώ τα αυθαίρετα στη Μακρη Οχι?

Edited by Χριστινα Ματεντζιαδη
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ξέρω κι άλλους συναδέλφους στην περιοχή, οι οποίοι έχουν υποβάλει με 600, θέλω άμεσα να ξεκαθαρίσω αυτό το θέμα.

Να ξέρετε πως εκτιμώ την προσφορά σας!!!

 

γιατί θεωρείτε πως στην υπόλοιπη Ελλάδα πρέπει να πηγαινουμε Καλλικρατικά και στο Βουτζά ή στο Ματι να πηγαίνουμε Καποδιστριακά ή με τα Λαθη του Υπ.Οικ; Το πρόβλημα ειναι πως δεν εχουν αλλάξει τα βιβλία του Υπ.Ο. απο το 2007 και οι Χαρτες απο το 1993... οχι ο Καλλικράτης..........

 

 

 

Λοιπόν:

Διοικητικά ο μισός Βουτζάς ανήκει στη Ν.Μάκρη και ο μισός στη Ραφήνα εδώ και πολλά χρόνια.

 

Γιατί όμως το 2007, το Υ.Ο. έβαλε όλο το Ν.Βουτζα στη Ραφήνα; Έκανε λάθος;

 

Ίσως, αλλά τότε δεν πείραξε κανέναν να το διορθώσει. Τώρα όμως;

 

Είπατε θα βγάλουν ίσως «διευκρινιστική εγκύκλιο». Και πότε περιμένουν; Όταν δηλωθούν άλλα χίλια αυθαίρετα με 600 ευρώ;

 

Ή νομίζετε πως μπαίνουν όλοι οι μηχανικοί κάθε μέρα στο michanikos.gr ή στο eaxies να ενημερωθούν και να προσφέρουν τη γνώση τους; Γιατί έτσι πρέπει να κάνουμε για να γίνει σωστά «αυτή η δουλειά» (επίτηδες δε λέω «η δουλειά μας». Άλλα με μάθανε στη σχολή).

 

 

Ps: Αρκετά για σήμερα. Αύριο πάλι!!

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος τα εκτος σχεδιου στο Νομο Κιλκις θα πανε τελικα με τιμη ζωνης 600 ευρω που ειναι η ελαχιστη του Νομου ή 650 που υπολογιζονταν μεχρι πριν λιγο καιρο οι ημιυπαιθριοι χωροι..?

Link to comment
Share on other sites

με ευκαιρία παντως το Βουτζά θα μπορουσα να σας στείλω όσες "προβληματικες" θεωρητικά περιοχές (οι περισσότερες οφείλονται σε λάθη του Υ.Ο. - χαρτων και ενταξης στους πινακες τιμών)

ωστε να ειστε "υποψιασμένοι" απλά λίγο αργότερα γιατί τώρα εχω δουλίτσα

Link to comment
Share on other sites

Το πραγματικό γεγονός είναι ο οικισμός που είμαστε δίπλα και όχι η διοικητική διαίρεση της χώρας που γίνεται γιά εκλογικούς και μόνο λόγους η ότι αηδίες λένε οι διάφοροι υπαλληλίσκοι . Αν κριθεί νομικά , θα κριθεί το πραγματικό γεγονός και όχι οι προχειρότητες των ημιμαθών "νομοθετών"

 

Στο Μαρκόπουλο τους βόλευε ο ενιαίος Δήμος , στην Εύβοια ένωσαν 5 Δήμους και έκαναν το Δήμο τέρας Κύμης-Αλιβερίου με απόσταση 100 και πλέον χιλιόμετρα ανάμεσα στα άκρα του και δίπλα του τον Δήμο ΚΟΥΤΣΟΥΛΙΑ Ερέτριας - Αμαρύνθου με απόσταση ανάμεσα στα άκρα του μόνο 20 χλμ , μόνο και μόνο γιατί έτσι βόλευε τα τοπικά κομματόσκυλα .

 

Δεν θα ασχοληθούμε λοιπόν με τους "κοπριτισμούς" των πολιτικών , αλλά με την πραγματικότητα και η πραγματικότητα είναι ο οικισμός που είμαστε δίπλα .

Δηλαδή ένα αυθαίρετο σε 600 μ υψόμετρο και 20 χλμ από την θάλασσα θα επηρεαστεί από τον παραλιακό οικισμό .

 

Απλά θα το αλλάξουν , αλλά κοιτάνε τι θα αρπάξουν .

Πρώτά όμως πρέπει οι πολίτες να αρπάξουν ένα στυλιάρι και να πάνε να περιλάβουν τους βλαχοδήμαρχους .

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

Πήγα στη ΔΟΥ Παλλήνης. Ρωτάω την Προϊσταμένη του Κεφαλαίου. Μου λέτε κυρία μου ποια είναι η μέγιστη ΤΖ στη Ν. Μάκρη; Μου απαντάει με ύφος ταλαπωρημένο «μηχανικός είστε»;;;

_ Μάλιστα

_ 2000 ευρώ μου λέει.

_ Ευχαριστώ. Εάν κάνω μια αίτηση θα μου το βεβαιώσετε και γραπτώς;

_ Δεν είναι αρμοδιότητά μας να απαντάμε σε ΤΖ. Αυτό έλειπε κάθε μηχανικός να μας έκανε αιτήσεις για κάθε περιοχή! Να τα βρείτε στο internet. Αυτή τη βεβαίωση δε θα σας τη δώσει καμία δημόσια υπηρεσία.

 

Τα ίδια μου είπε και ο έφορος!

Τέλος με αυτό!! Εγώ για ΟΛΑ τα εκτός σχεδίου στη Ν.Μάκρη θα πηγαίνω με 600 ευρώ!

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση σε συνάδελφο:

Σε επικοινωνία που είχα με ΔΟΥ, μου είπαν οτι, κατά την ερμηνεία τους του άρθρου 49 του 4030/11 που αφορά στον τρόπο υπολογισμού ΤΖ, ο έλεγχος των 2200 αφορά μόνο τα εκτός σχεδίου που βρίσκονται σε περιοχές χωρίς ΤΖ και όχι γενικά όλα τα εκτός σχεδίου επειδή δεν έχουν ΤΖ.

Αυτό σημαίνει για παράδειγμα, ότι σε εκτός σχεδίου στην Κοινότητα Αναβύσσου με ΤΖmax=2100 και ΤΖmin=1250, θα λάβω την τιμή 1250 για τον υπολογισμό του προστίμου του αυθαιρέτου και όχι την κατώτατη τιμή της Ανατολικής Αττικής (600) καθώς 2100<2200.

Ισχύει αυτό τελικά?

 

Απάντηση δικιά μου:

Η παράγραφος αναφέρει:

7.α. Για τα ακίνητα τα ευρισκόμενα στην ηπειρωτική

Ελλάδα και στα νησιά Κρήτη και Εύβοια, στην περίπτωση

που δεν έχει καθοριστεί τιμή ζώνης σύμφωνα με το σύ-

στημα των αντικειμενικών αξιών του Υπουργείου Οικο-

νομικών στην περιοχή του ακινήτου, για τον υπολογισμό

της αξίας των κτισμάτων λαμβάνεται υπόψη η ελάχιστη

τιμή ζώνης που ισχύει στην τοπική ή δημοτική κοινότητα,

όπου βρίσκεται το ακίνητο και εάν δεν έχει καθοριστεί

σε αυτή, η ελάχιστη τιμή ζώνης που ισχύει στην περιφε-

ρειακή ενότητα, όπου βρίσκεται το ακίνητο. Ειδικά δε για

τα ακίνητα του προηγούμενου εδαφίου που βρίσκονται

σε περιοχές εκτός σχεδίου πόλεως και εκτός ορίων οικι-

σμού, που δεν έχει καθοριστεί τιμή ζώνης, σύμφωνα με

το σύστημα αντικειμενικών αξιών του Υπουργείου Οικο-

νομικών, για τον υπολογισμό των προστίμων λαμβάνεται

υπόψη η ελάχιστη τιμή ζώνης που ισχύει στην περιφερει-

ακή ενότητα, εφόσον στην οικεία δημοτική κοινότητα

του ακινήτου η μέγιστη τιμή ζώνης δεν υπερβαίνει τα

2.200 ευρώ.

 

Άμα ήταν έτσι όπως σου το είπαν, ας μου πει κάποιος τον λόγο να υπάρχει το υπογραμμισμένο κομμάτι.

Άμα δεν υπήρχε στην Κοινότητα σου ΤΖ, θα πήγαινες βάσει του πρώτου (μη υπογραμμισμένου εδαφίου) στην περιφερειακή ενότητα.

Άρα για να βάζουν το υπογραμμισμένο, σημαίνει ότι θέλουν να παρακάμψεις την Κοινότητα (άμα ισχύει το <2200) και να πας κατευθείαν στην περιφερειακή ενότητα.

 

Πήγαινε στην εφορία αυτή και πες τους να ξεκαθαρίσουν αυτά και αυτά

και ας αφήσουν τους μηχανικούς να ασχοληθούν με τα αυθαίρετα.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.