Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Βρήκα αυτό το πρόγραμμα όπου βλέπεις Καλλικρατικούς και Καποδιστριακούς Δήμους κλπ (δυστυχώς δεν έχει ΤΖ) αλλά σε γενικές γραμμές μπορεί να φανεί χρήσιμο.

 

 

KALLIKRATIS vs KAPODISTRIAS

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρηση: Στην παραγραφο 3 του Αρ. 27 που μιλαει για το 5% το οποιο δηγματοληπτικα θα ερευνηθει, θα διαπιστωθει αν τα στοιχεια ειναι αληθη "της περιγραφης της κατασκευης, του εμβαδου, της χρησης". Ουτε λεξη για την τιμη ζωνης που θα επιλεχθει. Και ερχεται ο μεγαλος και σου λεει εγω θα βαλω τη τιμη της ΔΕΗ ή την τιμη εκκίνησης, ή μια απο το στομαχι μου και θα βγαζω στον κοσμο χαμηλα προστιμα και δε θα μου φτανει ολο το σεξιον με τους καναπεδες στο ΙΚΕΑ για να καθονται οι ουρες.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρηση: Στην παραγραφο 3 του Αρ. 27 που μιλαει για το 5% το οποιο δηγματοληπτικα θα ερευνηθει, θα διαπιστωθει αν τα στοιχεια ειναι αληθη "της περιγραφης της κατασκευης, του εμβαδου, της χρησης". Ουτε λεξη για την τιμη ζωνης που θα επιλεχθει. Και ερχεται ο μεγαλος και σου λεει εγω θα βαλω τη τιμη της ΔΕΗ ή την τιμη εκκίνησης, ή μια απο το στομαχι μου και θα βγαζω στον κοσμο χαμηλα προστιμα και δε θα μου φτανει ολο το σεξιον με τους καναπεδες στο ΙΚΕΑ για να καθονται οι ουρες.

 

Της φυλακής τα σίδερα είναι για τους λεβέντες (αυτού του είδους).

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή ζώνης μπορεί να ελεγχθεί από τον γεωγραφικό εντοπισμό , οπότε προφανώς δεν χρειάζεται να μπεί στο 5 %

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι οτι το υπουργειο οικονομικων εχει λιστες για τις τιμες ζωνης με τον Καποδιστριακο νομο (2007) ενω τα αυθαιρετα πανε με τον Καλλικρατη. Με λιγα λογια δεν ειναι αμεσα εγκυρες. Θα πρεπει να κανουμε μονοι μας την μετατροπη να βρουμε ποιες περιοχες ενωθηκαν με ποιες και ουσιαστικα να φτιαξουμε δικια μας λιστα καινουργια για να βρουμε την Τ.Ζ για τα αυθαιρετα που ισχυει συμφωνα με τον Καλλικρατη.

Μια ερωτηση υπαρχει σε καποιο επισημο site καποιου υπουργειου χαρτες με τις δημοτικες ,κοινοτικες και περιφεριακες ενοτητες οπως αυτες εχουν διαμορφωθει?

τελικα τα εκτος σχεδιου εχουν ΤΖ????

 

 

 

Διοικητική Διαίρεση:

 

Καποδιστριακός Νομός = Καλλικρατική Περιφερειακή Ενότητα (στις περισσότερες περιπτώσεις)

Καποδιστριακός Δήμος/Κοινότητα= Καλλικρατική Δημοτική Ενότητα (πάντα)

Καποδιστριακό Τοπικό Διαμέρισμα = Καλλικρατική Τοπική ή Δημοτική Κοινότητα

Οικισμοί – παραμένουν οι ίδιο και στους δύο διαχωρισμούς. (πάντα πλην μίας περίπτωσης)

Δεν υπάρχει αντιστοίχιση του Καλλικρατικού Δήμου με κατηγορία του Καποδίστρια, διότι οι Καλλικρατικοί Δήμοι είναι οι Νέοι Συνενωμένοι Δήμοι, οι οποίοι δεν υπήρχαν προγενέστερα του Καλλικράτη.

 

 

οι πίνακες τιμών ορίζονται από ΦΕΚ του Υ.Ο. - οι εφορίες αναφέρουν σε εσάς ΤΖ διότι η κάθε ΔΟΥ για να λειτουργήσει σε σχέση με τις Μεταβιβάσεις κλπ κλπ πολλές φορές ορίζει ΤΖ δικές της. αλλά προσοχή αν δεν έχουν δημοσιευθεί στους πινάκες τιμών του ΥΟ δεν σας ενδιαφέρουν.

 

παραθέτω ξανά το αρχείο με τις ελάχιστες ΤΖ ανα περ. ενότητα

καθώς και ένα άρθρο που ίσως σας βοηθήσει.

 

Εύχομαι
Καλή Χρονιά Σε όλους Με υγεία και Ηρεμία (όσο γίνεται.....)...
Edited by Χριστινα Ματεντζιαδη
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω μπερδευτει το ξαναρωταω τα εκτος σχεδιου εχουν Τ.Ζ. ή οχι????γιατι στην σελιδα του υπουργιου βγαζει ενα πινακα με περιοχες εκτος σχεδιου?????

SOSOS

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχει για τα εκτός σχεδίου είναι για αξία γης.

Τα εκτός σχεδίου δεν έχουν ΠΟΤΕ τιμή ζώνης.

Επίσης υπάρχουν περιοχές εντός σχεδίου που ΔΕΝ έχουν τιμή ζώνης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω μπερδευτει το ξαναρωταω τα εκτος σχεδιου εχουν Τ.Ζ. ή οχι????γιατι στην σελιδα του υπουργιου βγαζει ενα πινακα με περιοχες εκτος σχεδιου?????

SOSOS

 

 

σχετικά με αυτό βλ.εδω

 

 

http://www.michanikos.gr/topic/23817-%ce%a4%ce%b9%ce%bc%ce%ae-%ce%b6%cf%8e%ce%bd%ce%b7%cf%82-%cf%83%cf%84%ce%b1-%ce%b5%ce%ba%cf%84%cf%8c%cf%82-%cf%83%cf%87%ce%b5%ce%b4%ce%af%ce%bf%cf%85/page__view__findpost__p__367831

 

http://blogica.gr/ShowArticle.aspx?ID=104

Link to comment
Share on other sites

Κάτι πήρε το αυτι μου στις ειδησεις για νεα αλλαγη στα εκτος σχεδίου χωρις να προλάβω να ακούσω τι ακριβώς. Εψαξα στο νετ δε βρήκα κάτι.Αν βρει κάτι καποιος ας ποσταρει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.