Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Συμφωνώ με tpanag.

Για τον αντικειμενικό προσδιορισμό ακινήτου εαν είναι εντός σχεδίου υπάρχουν οι ΤΖ και ένα ολόκληρο έντυπο που έχουν οι συμβολαιογράφοι.

Για τον αντικειμενικό προσδιορισμό κτίσματος σε εκτός σχεδίου περιοχή γίνεται αυτοψία και ο έφορος βγάζει δικιά του τιμή που προσβάλλεται κιόλας. αυτο δεν ισχύει. σε κτίσματα Ισχύουν στανταρ τιμές εκκίνησης του Μικτού Συστήματος (εντυπα Κ)

Για τον αντικειμενικό προσδιορισμό αγροτεμαχίου (μόνο στα εκτός σχεδίου) υπάρχουν οι ΑΒΑ και ΕΒΑ που πολύ σωστά είπε συνάδελφος.

Για την τακτοποίηση αυθαιρέτου εκτός σχεδίου ακριβώς επειδή δεν υπάρχει ΤΖ τότε βάζουμε την ΤΖ που προβλέπει ο 40/14(δήμο ,περιφέρεια,κτλ.).

Για την διατήρηση μετα απο 30ετία το υπόλοιπο γης θα υπολογιστεί με τις ΑΒΑ, ΕΒΑ η ότι θα υπάρχει τότε με τις τότε τιμές.

 

 

Για τον αντικειμενικό προσδιορισμό κτίσματος σε εκτός σχεδίου περιοχή γίνεται αυτοψία και ο έφορος βγάζει δικιά του τιμή που προσβάλλεται κιόλας. αυτο δεν ισχύει. σε κτίσματα Ισχύουν στανταρ τιμές εκκίνησης του Μικτού Συστήματος (εντυπα Κ)

τιμές ΔΟΥ βγαίνουν στα οικόπεδα ΕΝΤΟΣ Σχεδίου αλλα ΕΚΤΟΣ Αντικειμενικού σχεδίου. όπου ειναι το μόνο κομμάτι στο οποίο δεν υπάρχουν πινακες τιμων του Υ.Ο. , οπότε και ισχύουν τα λεγόμενα συγκριτικά στοιχεία (τιμές απο τοπικές ΔΟΥ)

Link to comment
Share on other sites

Έρχονται τις τελευταίες μέρες πελάτες που ακούσαν για μείωση των προστίμων στα εκτός σχεδίου και το ίδιο τους λένε και απο τους Δήμους, μήπως έχει ακούσει κανείς κάτι που μου έχει διαφύγει;

Link to comment
Share on other sites

Τελείως φιλικά... να τους πείτε να ΜΗΝ πιστεύουν, ή καλύτερα να κλείσουν, την τηλεόραση!

Link to comment
Share on other sites

αυτα βγαινουν γιατι πετυχα και εγω μελος των ενωσεων αυθαιρετων αττικης (ετσι μου συστηθηκε) και λεει κανανε συναντηση με υπουργο (σηφουνακη) και ηταν φιλικος προς τις απαιτησεις τους να μειωθουν και αλλο οι συντελεστες παλαιοτητας και οι συντελεστες για εκτος σχεδιου και επισης λεει βρηκαν τ.ζ 590 σε καποιο χωριο στα τουρκοβουνια !!

 

ραδιο αρβυλα

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

άμα μου δείξουν τιμή ζώνης 590 κάπου στην Ελλάδα όχι μόνο στην αττική, εγώ θα κάτσω να με πάνε βόλτα από την ομόνοια έως τα τουρκοβούνια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και θεωρουσα οτι το εχω λυσει το θεμα με τις ΤΖ, μαλλον κολλησα, plz help!

 

Τριλοφος Θεσσαλονικης: Υπαρχει τιμη ζωνης 850€. Το υπο τακτοποιηση ακινητο ειναι στον Τριλοφο αλλα ΕΚΤΟΣ σχεδιου.

Παω με το 850€ ή με την ελαχιστη περιφ.ενοτητας δεδομενου οτι η Θερμη δεν εχει ΤΖ>2200?

 

Επισης σε τακτοποιηση για το ιδιο ακινητο με 3843 ο προηγουμενος μηχανικος εβαλε ΤΖ=700, το οποιο δε μου προκυπτει απο πουθενα...

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που είσαι ΕΚΤΟΣ σχεδίου θα πας με το 500€.

Αν είναι ΕΝΤΟΣ σχεδίου, αλλά ΕΚΤΟΣ ΑΠΑΑ τότε με 850€.

Link to comment
Share on other sites

Στον 3843, όπου δεν υπήρχε τιμή ζώνης, όπως σε σενα σε εκτός σχεδίου, αρχικά πήγαινε με την ελάχιστη του Καποδιστριακού Δήμου και έπειτα με την ελάχιστη του Καλλικρατικού.

Εδώ επειδή πουθενά στη Δημοτική Κοινότητα Τριλόγου δεν έχεις μέγιστη > 2.200,00 €, τότε επιλέγεις την ελάχιστη της Περιφεριακής ενότητας.(πάντα για ΕΚΤΟΣ σχεδίου)

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω και τους δυο συντοπιτες.

 

Θοδωρη το γνωριζω αυτο για τον 3843, απλα η ελαχιστη του Καποδιστριακου Δημου Μικρας ηταν 650 και οχι 700, και αυτο ειναι που δε μου κολλαει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.