Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οροι δόμησης οικισμών προ του 1923


Recommended Posts

  • 6 months later...

σε περιπτωση που σε οικοπεδο εντος οικισμου αρτιο και οικοδομησιμο συσταθουν καθετες ιδιοκτησιες η αποσταση των οικοδομων πρεπει να ειναι μεγαλυτερη απο 2,50 μ. οπως και σε οικισμους κατω απο 2000 κατοικους?

 

 

εντιτ: απ΄οτι διαβαζω ισχυει το αρθρο 14 του ΝΟΚ ΜΕ Δ=2,50μ. για οικισμους γενικα (δηλαδη για <2000 κατοικους και για προ 1923) 

σωστα?

Edited by stvxri
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα, έχω μία περίπτωση αυθαιρέτου στον οικισμό Λιβαδίου της Δημοτικής Ενότητας Βασιλικών του Δήμου Θέρμης Θεσσαλονίκης...Ξέρει κάποιος αν είναι οικισμός προ του '23;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελικα μπερδευτικα........Ποιοι ειναι οι Οροι Δομησης για οικισμους προ του 23 χωρις οριοθετηση?

 

ο ενας λεει το ΒΔ/15-6-68. (ΦΕΚ-111/Δ/68).

η πολεοδομία επιμένει ότι οι όροι δόμησης που ισχύουν είναι το ΦΕΚ 138Δ'/13.3.1981

αλλος οτι ισχυουν τα άρθρα 102,103,104 του ΦΕΚ 580Δ' / 27.7.1999

αλλοι ..ναι μεν ο του 81 αλλα εχει τροποποιησεις

ο αλλος λεει ...μα δεν ειναι εκτος σχεδιου γιατι να παρω τον του81?

 

Καταμπερδευτικααααααα....

χωρις να μιλαμε για περιπτωση συγκεκριμενη ..ετσι γενικα 1.

ποιοι ειναι οι οροι δομησης σε οικισμο προ του 23 αλλα χωρις οριοθετηση?

2. Οταν λεμε οριοθετηση εννοουμε οτι στον οικισμο πανε συμφωνα με τους ορους δομησης των εκτός!?

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω μια απορία. Ο τύπος του ποσοστού κάλυψης για ένα οικόπεδο εντός οικισμού προ του 23, που έχει εμβαδόν μεταξύ 100 και 200 τ.μ είναι 160/(2*Ε), κάτι που δίνει κάλυψη 80 τ.μ πάντα. Ποια η λογική? Επίσης αν έχω ένα οικόπεδο 290 τ.μ έχει Σ.Δ=1 και αν έχω ένα οικοπεδο 301 τ.μ έχει Σ.Δ=0,8. Δηλαδή στη πρώτη περίπτωση έχω μικρότερο οικόπεδο αλλά με μεγαλύτερη οικοδομησιμοτητα. Ποια η λογική πάλι?

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι να σας ρωτήσω! Ισχύουν ακόμα τα συστήματα δόμησης (πτερύγων κλπ)? Ο ΝΟΚ δεν τα εχει κατργήσει?
Στο σύστημα πτερύγων πως τοποθετούσες το σπίτι στο οικόπεδο σου? Μπορούσες να κολήσεις στα όρια, όπου δεν κολούσες άφηνε 2.5 μ.?
Τέλος σε οικισμό του 23 έχω την δυνατότητα να κάνω διώροφο κτίριο όπου ο δεύετερος όροφος να είανι μικρότερος σε τετραγωνικά και να διαμορφώνεται ένα βατό δώμα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.