Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διανομή Υπ. Γεωργίας


Recommended Posts

Είναι στα Γιάννενα. Δ. Πασσαρώνος. Θέση Βορίτσα στον Άγιο Ιωάννη Ελεούσας. Κατά τα άλλα δεν έχω άλλο στοιχείο. Θέλω να το εντοπίσω για να το επισκεφθώ καθώς δε μπορώ να βρω τον ιδιοκτήτη με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 91
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

η θέση είναι Γορίτσα και ο Δήμος Πασσαρώνος είναι πιά Δημοτική Ενότητα του Δήμου Ζίτσας

το Ηatt είναι Ιωάννινα 39,45 -2,45

πολύ φοβάμαι ότι εκεί το δίκτυο είναι ανεξάρτητο , ούτε κάν μικρό Hatt

έχεις όμως σίγουρα αριθμό κληροτεμαχίου απο την διανομή του Υπουργείου Γεωργίας

συνάδελφε

όλες οι δουλειές δεν γίνονται απο το διαδίκτυο για κάνε καμμία βόλτα πρός τα δω για να λύσεις το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!

 

Από κει είμαι. Έχω οργώσει τους δρόμους πίστεψέ με..

 

Σε ευχαριστώ για ακόμα μια φορά για την απάντησή σου!

Link to comment
Share on other sites

αποκλείεται να μην βρείς ότι χρειάζεσαι

1.όλες οι διανομές υπάρχουν σκαναρισμένες

2.όλες οι διανομές έχουν μετατραπεί σε ΕΓΣΑ απο ιδιώτες μηχανικούς

3.υπάρχουν γεωαναφερμένοι ορθοφωτοχάρτες

4.έχει εκπονηθεί ΓΠΣ

5.έχει γίνει αρχική αποτύπωση και κτηματογράφηση στην περιοχή

6.υπάρχουν διαθέσιμα στην υπηρεσία τριγωνομετρικά,ορόσημα,στάσεις

και αφού υπάρχει και όρεξη για δουλεία απο μέρους σου το θέμα τελειώνει εδώ !!!!

Link to comment
Share on other sites

... Έχω οργώσει τους δρόμους πίστεψέ με..

....

Μπας και πρέπει για αυτή την υπόθεση να συνεργαστείς με κάποιον έμπειρο τοπογράφο της περιοχής που λόγο ειδικότητας το κατέχει το άθλημα?

 

Λέω εγώ τώρα…

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε Didonis

δεν χρειάζεται καμμία συνεργασία τα στοιχεία αυτά αρκούν και τα βρίσκει κανείς απο τις αρμόδιες υπηρεσίες

συνάδελφε Kane

εκτός του ΓΠΣ τα υπόλοιπα είναι απλά, θέμα οργάνωσης και συνεργασίας

Link to comment
Share on other sites

Ενα σχετικό ερώτημα όσον αφορά την εφαρμογή ορίων από διανομές-αναδασμούς:

Στην περίπτωση που κατόπιν αποτύπωσης περιοχής και σταθερών οροσήμων --> συσχετισμού σταθερών οροσήμων με συν/νες αναδασμού --> μετασχηματισμό --> εφαρμογή προκύπτωντων ορίων, υπάρχει ασυμφωνία με τα όρια των καλλιεργειών και κατ΄ επέκταση ένσταση του όμορου ως προς την θέση του κοινού ορίου, πως μπορεί να διευθετηθεί η κατάσταση? Εχει κάποια αρμόδια υπηρεσία η τοπογραφική υπηρεσία η οποία μπορεί να γνωμοδοτήσει περί της ορθότητας των ορίων όπως τέθηκαν από εμένα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

οχι, η Τοπογραφική Υπηρεσία δεν ελέγχει ιδιώτες μηχανικούς

υπάρχουν βέβαια περιπτώσεις που έχουν εκπονηθεί οι λεγόμενες μικροεργασίες αλλά σε πιό γενικευμένα προβλήματα, απο αυτό ανάμεσα σε δύο ομόρους

η συνεργασία με τον μηχανικό του ομόρου είναι ο πιό ενδεδειγμένος τρόπος ,οι ασυμφωνίες σε περιπτώσεις επανεφαρμογών, είναι συνήθεις και άμεσα εξαρτημένες απο τα διαθέσιμα στοιχεία και την ακολουθούμενη μεθοδολογία

τα πράγματα θα ήταν απλούστερα αν είχαμε και εμείς αποδεχθεί ,νομικά εννοώ,(όπως στην Γερμανία), ότι μεταξύ ομόρων γεωτεμαχίων δεν υπάρχει γραμμή αλλά ζώνη της οποίας το πλάτος εξαρτάται απο την ακρίβεια της όλης αρχικής εργασίας (διάγραμμα-συντεταγμένες-διαστάσεις)

υπάρχει βέβαια πάντα και η εναλλακτική λύση της τοποθέτησης απο κοινού των ορίων μεταξύ ομόρων, που προβλέπεται απο τον Αστικό Κώδικα

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Θεοχάρη για την απάντηση.

Θα δω πως θα το χειριστώ με τον όμορο.

Οντως, αυτό που λες που ισχύει στην Γερμανία (δεν το είχα ξανακούσει ομολογώ) ακούγεται απολύτως λογικό πόσο μάλλον σε αντίστοιχες περιπτώσεις επανεφαρμογών παλαιών διανομών.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.