Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διανομή Υπ. Γεωργίας


Recommended Posts

Από μικρό φύλλο HATT υπολογίζω με coord συντεταγμένες του κανάβου σε ΕΓΣΑ87. Υπολόγισα 20.

Μετά σκανάρω το φύλλο HATT και το μετασχηματίζω σε ΕΓΣΑ87 παράγοντας ένα geo tiff.

Στην περιοχή δεν υπάρχει κανένα μα κανένα σημείο αποτυπωμένο στο παλιό φύλλο HATT που να εντοπίζεται και σήμερα. Ούτε καν μια οδοποιία.

Ούτε κτίσμα τίποτε. Δεν συζητάω για ορόσημα. Από την θάλασσα έως το Βουνό, έδαφος θαμνώδες, δασωμένο, βραχώδες. Το φύλλο HATT <<κάθεται>> καλούτσικα και σημειακά πολύ καλά στην ακτογραμμή, συγκρίνοντας με τους ορθοφωτοχάρτες του κτηματολογίου. Ο χάρτης είναι διανομή του 1958 κλίμακας 1/10000.

Ο κάναβος στο γεωαναφερμένο tiff μου βγαίνει  1001Χ1001 ,1000χ1000, 999Χ1001 γιατί είναι και το πάχος των γραμμών του κανάβου.

Να χαράξω ή όχι????

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 91
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χρυσόστομε, μόνο η μετατροπή απο μικρό Hatt σε ΕΓΣΑ έχει απο μόνη της 5-10+++ μέτρα απόκλιση!

 

Στο φύλλο Hatt που χεις, δεν υπάρχει ούτε ένα τριγωνομετρικό (σε χάρτη και πεδίο), ούτε ένα αγροτικός δρόμος; ούτε κάποιο ρέμα; κατι; μόνον η ακτογραμμή;

 

Κάποια εργασία εχει γίνει εκει γενικότερα, κάποια οριοθέτηση απο συνάδελφο, κάτι; 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Από μικρό φύλλο HATT υπολογίζω με coord συντεταγμένες του κανάβου σε ΕΓΣΑ87. Υπολόγισα 20.

Μετά σκανάρω το φύλλο HATT και το μετασχηματίζω σε ΕΓΣΑ87 παράγοντας ένα geo tiff.

 

 

Συνάδελφε, χάνεις όπως είπε ο Κάνε 5-10 μέτρα. Μάλλον εννοείς το έκανες προσεγγιστικά για να το κάτσεις μετά με αγκύρωση. Οι πλευρές του αγροτεμαχίου κάθονται καλά; Οι όμορροι σου χάνουν; 

 

Αν θες, πάρε στοιχεία από την τοπογραφική, να δεις αν τυχόν στήθηκαν τότε σε βάθρα της ΓΥΣ με διπλές τιμές, ώστε να "αναστήσεις" τη διανομή. Τάλιρα της ΓΥΣ παίζουν εκεί;  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οι καλοί φίλοι παραπάνω ήταν ...."τσιγκούνιδες" που προβλέπουν λάθος μόνο 5-10 μ. Παρόμοια θέματα, εδώ στο φόρουμ, έχουν αναφερθεί πάρα- πολλά. Εγώ θα ήθελα όμως να ξέρω πως πας με το coord από μικρό φύλλο σε (κατευθεία) ΕΓΣΑ87?? Εκτός αν είσαι στο κεντρικό μικρό φύλλο. Τι φ, λ βάζεις ??. Αυτό δουλεύει αφού πρώτα  εισάγεις το φ,λ.  του φυλλου Χάρτου της ΓΥΣ στο 1: 50000. Τώρα για την τσιγκουνιά. Αυτά τα μέτρα, όπως λέει ο Kane, θα τα έχανες σίγουρα αν πήγαινες ορθόδοξα δηλ. από μικρό σε μεγάλο ΗΑΤΤ. Επειδή λοιπόν με λανθασμένες τιμές ΗΑΤΤ θα υπολογίσεις  ΕΓΣΑ τότε θα πας σίγουρα στα σταυρουδάκια (++++) του kane. Όπως παρατηρεί ο dimamp δεν μπορεί απο την ακτή μέχρι τα μπαϊρια επάνω να μην υπάρχουν τριγωνομετρικά. Η Τοπογραφική δεν χρησιμοποίησε Τρ. Σημεία.

 

Εχω πάει σχεδόν σε όλες τις Τοπ. υπηρεσίες της Β. Ελλάδας. Χάρτες 1:10000 δεν συνάντησα(??) Ποια περιοχή είναι αυτή που εξετάζεις??

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

<!-- --> 

Από μικρό φύλλο HATT υπολογίζω με coord συντεταγμένες του κανάβου σε ΕΓΣΑ87. Υπολόγισα 20.

Μετά σκανάρω το φύλλο HATT και το μετασχηματίζω σε ΕΓΣΑ87 παράγοντας ένα geo tiff.

Στην περιοχή δεν υπάρχει κανένα μα κανένα σημείο αποτυπωμένο στο παλιό φύλλο HATT που να εντοπίζεται και σήμερα. Ούτε καν μια οδοποιία.

Ούτε κτίσμα τίποτε. Δεν συζητάω για ορόσημα. Από την θάλασσα έως το Βουνό, έδαφος θαμνώδες, δασωμένο, βραχώδες. Το φύλλο HATT <<κάθεται>> καλούτσικα και σημειακά πολύ καλά στην ακτογραμμή, συγκρίνοντας με τους ορθοφωτοχάρτες του κτηματολογίου. Ο χάρτης είναι διανομή του 1958 κλίμακας 1/10000.

Ο κάναβος στο γεωαναφερμένο tiff μου βγαίνει  1001Χ1001 ,1000χ1000, 999Χ1001 γιατί είναι και το πάχος των γραμμών του κανάβου.

Να χαράξω ή όχι????

 

 

Συνάδελφε, πρώτη φορά ακούω για διανομές 1:10000. Δεν ήξερα ότι υπάρχουν. Δεν υπάρχει ούτε μία περίφραξη; Μήπως κανένας συνάδελφος έχει καμιά αποτύπωση κάποιου κομματιού; Αυτό που είπε ο dimamp peröi "ανάστασης" της διανομής έχει βάση: Πήγαινε στην ΤΥ και δες τί παίζει με τα παλιά δεδομένα. Από κάπου θα στήθηκαν οι άνθρωποι. Αν μπορείς και σε "παίρνει" οικονομικά και χρονικά, ξαναλύσε το.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά περίεργη περίπτωση! κι εγώ δε ξέρω τι θα έκανα.

 

Εάν βρείς τα βάθρα ΓΥΣ που χουν και επίσημο μεγάλο Hatt και αποτυπώσεις με αυτές τις τιμές, ώστε να πατήσουν πάνω στα τάληρα; κι έπειτα με κάποιο τρόπο θα πας στα μικρά hatt. Πραγματικά ΑΝ δεν υπάρχει τίποτε στο πεδίο, ολα εινια θέμα προσαρμογής και επιστημονικής προσέγγισης. Το περιθώριο λάθους είναι τέτοιο που προκύπτει απ'τη μέθοδο που θα χρησιμοποιηθεί.

 

Στην εσχάτη των περιπτώσεων, μήπως να έβλεπες όμορα αγροκτήματα, αν εχουν σωθεί βαθράκια Τοπογραφικής ή αν έχουν δωθεί μικρά hatt σε βάθρα ΓΥΣ (καποιες τοπογραφικες το κάνουν, δε τα διαθέτουν επειδή ειναι "ανεπίσημα") και ΑΝ βρείς και να αλλάξεις κέντρο για να έχεις μια υποτυπώδη εξάρτηση στο δικό σου αγρόκτημα ή αν είσια τυχερός κι εχουν ιδιο κέντρο, καποια βαθρα μπορει ναναι κοινά.

 

Τι να πώ, μπλέξιμο και κοστοβόρο...

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοιες ιδιαίτερες περιπτώσεις όπως προαναφέρθηκε πηγαίνεις στην αρμόδια Τ.Υ τους ρωτάς αν υπάρχουν περαιτέρω στοιχεία.Αν υπάρχουν και σε βοηθήσουν τότε τα εφαρμόζεις,εαν σου πουν δεν υπάρχει κάτι άλλο εκτός από το απόσπασμα χάρτη ΤΟΤΕ κάνεις και μια αίτηση ώστε να πάρεις και επίσημα εντός λίγων ημερών την απάντηση τους. Εφόσον τελικά δεν υπάρχουν στοιχεία εφαρμόζεις κατ εκτίμηση αυτό που νομίζεις και είσαι και εντάξει τεχνικά νομικά κλπ.

 

Λάθη δεκαετιών προπολεμικά και δεδομένου ότι δεν είμαστε και μάγοι, σε τέτοιες περιπτώσεις δε θα φάμε και μερόνυχτα

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις υπηρεσίες της τοπογραφικής υπάρχουν σίγουρα στα αρχεία τους όλες οι μετρήσεις υπαίθρου μαζί με τα κροκί. ...Κάνεις κατευθείαν σχέδιο, υπολογίζοντας τα τοποσταθερά που αποτύπωσαν τότε αυτοί. Η δικιά σου διανομή είναι καινούρια (1958). Εγώ στη Θεσσαλονίκη άνοιξα (κροκί και μετρήσεις) πολλές φορές και σε πολλές διανομές. Όλα ειναι γραμμένα με μολύβι (θέλει όμως ...τρόπο γιατί δεν είναι επίσημα !). Αν βρεις κάποια στοιχεία σε διπλανό Φ.Χ. κάνε την μετατροπή με τους πίνακες "Ρίζου".  Στην τοπογρ. υπηρεσία τους ξέρουν (διαφορετικά πες στον dimamp, που είναι και "γκατζετάκιας" να σου τους στείλει). 

Ίσως χωρις την αναφορά στο συγγραφέα να τους βάλει στα downloads. Στο δικό μου πάντως λογαριασμό μπλοκαρίστηκαν. 

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις υπηρεσίες της τοπογραφικής υπάρχουν σίγουρα στα αρχεία τους όλες οι μετρήσεις υπαίθρου μαζί με τα κροκί. ...Κάνεις κατευθείαν σχέδιο, υπολογίζοντας τα τοποσταθερά που αποτύπωσαν τότε αυτοί. Η δικιά σου διανομή είναι καινούρια (1958). Εγώ στη Θεσσαλονίκη άνοιξα (κροκί και μετρήσεις) πολλές φορές και σε πολλές διανομές. Όλα ειναι γραμμένα με μολύβι (θέλει όμως ...τρόπο γιατί δεν είναι επίσημα !). Αν βρεις κάποια στοιχεία σε διπλανό Φ.Χ. κάνε την μετατροπή με τους πίνακες "Ρίζου".  Στην τοπογρ. υπηρεσία τους ξέρουν (διαφορετικά πες στον dimamp, που είναι και "γκατζετάκιας" να σου τους στείλει). 

Ίσως χωρις την αναφορά στο συγγραφέα να τους βάλει στα downloads. Στο δικό μου πάντως λογαριασμό μπλοκαρίστηκαν. 

 

@nbr : σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αλλά νομίζω ότι το ζήτημα δεν είναι η μετατροπή...Νομίζω ότι πρέπει να ξαναστήσει το 1958 (που ήτο και χρονιά εκλογών...) ως προς την τότε υλοποίηση της τοπογραφικης του Νομού Μαγνησίας. Αν μπορεί να προμηθευτεί ο συνάδελφος την τότε μετρητική πληροφορία θα ήταν ιδανικό.

 

Και επειδή ξέρω πόσο...ψείρας είσαι, να σε πληροφορήσω ότι βρήκα αρχείο της Τοπογραφικής του Νομού Δράμας του έτους 1957 με στοιχεία που κρατούσαν προπολεμικά! Π.χ. σημεία σε δέντρα ή ξύλινες πυραμίδες!

 

Τα μετασχηματισα σε ΕΓΣΑ87, βρίσκοντας τα τότε βάθρα της ΓΥΣ. Αν βρω χρόνο θέλω να τα παρουσιάσω (να μαστε καλά) σε καμια ημερίδα!

Edited by dimamp
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το υποστηρίζω πάντα και νομίζω είναι σωστό. Όλες οι δουλειές, πάντα, στο σύστημα της μελέτης και με τα στοιχεία της μελέτης. Έστω και με ελάχιστα στοιχεία που θα βρούμε.  Μετά κάνε ότι θες, ΗΑΤΤ, ΕΓΣΑ87 κλπ. Tο ξαναλέω. Υπάρχουν όλες οι μετρήσεις υπαίθρου των διανομών του Υ.Γ. δηλαδή τα καρνέ των μετρήσεων και τα κροκί τοποσταθερών. Ακόμη και των διανομών του 1932. Παροτρύνω πιο πολυ τους νέους να τα ζητάν, Εμεις καθόμασταν και τα αντιγράφαμε . Τώρα υπάρχουν ...οι "παντοφλες".  Με κάνει όμως εντύπωση πως ο συν. Χρυσόστομος ..χάθηκε. Δεν μας ξαναείπε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.